Szkoła

XXI Jesienny Zlot Turystyczno Ekologiczny „Czyste Góry 2019”

Na szlak, pod opieką p. Eweliny Okrzesik i p. Lucyny Zuziak wyruszyła grupa młodych ekologów z klasy 5a i 5b. Jak co roku wzięliśmy udział w zlocie ekologicznym, by włączyć się w ogólnoświatową akcje sprzątania świata. Myślimy globalnie, a działamy lokalnie. W tym roku porządkowaliśmy szlak turystyczny biegnący od Węgierskiej Górki przez Przybędzę, Matyskę do Radziechów. Oj było, co zbierać….. puszki, plastikowe butelki, opakowania, woreczki, papier. Pełne worki śmieci donieśliśmy do miejsca zbiórki.

Pięciuset uczestników zlotu z powiatu żywieckiego gościła Szkoła Podstawowa w Radziechowach. Tam otrzymaliśmy gorący posiłek i po krótkim odpoczynku wzięliśmy udział w przygotowanym konkursie: ekologiczno-krajoznawczym.

W kategorii klas piątych wiedzą wykazała się dwójka naszych uczniów z klasy 5a zdobywając:

  • I miejsce Karol Strzałka
  • III miejsce Klaudia Piątek

Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody książkowe- GRATULACJE!

Ponadto każdy z uczestników zlotu otrzymał upominki zakupione ze środków pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych.

Zaciekawiła nas strefa edukacyjna Firmy Żywiec Zdrój, w której były prowadzone warsztaty dotyczące segregacji odpadów oraz na temat recyklingu butelek plastikowych i nadawaniu im „drugiego życia”. Dużą atrakcją była edukacyjna śmieciarka Firmy Żywiec Zdrój, we wnętrzu której zaaranżowano wystawę pokazującą drogę butelki PET od wrzucenia jej do żółtego kosza, aż do powstania nowych produktów. Mogliśmy zobaczyć, a także poczuć i dotknąć tworzywo powstałe w wyniku recyklingu butelek PET.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowali wróciliśmy późnym popołudniem do domów. Czujemy, że zrobiliśmy dużo dobrego dla naszej planety, która tonie w plastiku. Każdy z was może się dołączyć, choćby dziś. Jak? To proste!! Segregujmy śmieci – STARANNIE!!!