Wywiad z panią mgr Katarzyną Dobiją

Wywiad z panią mgr Katarzyną Dobiją

Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
im. Kornela Makuszyńskiego w Zarzeczu

 

1. Dlaczego ludzie sięgają po książki? Powodów jest wiele. Prosimy o przedstawienie w paru zdaniach tego jednego, najważniejszego.

Nie wiem, jakie powody prowokują innych ludzi do czytania. Ja w życiu kieruję się wpisem z dzieciństwa do pamiętnika, który uczyniła moja nauczycielka, a mianowicie: „ Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”. To motto przyświeca mi i jest powodem sięgania po książkę. Za każdym razem gdy czytam, przenoszę się w inny świat, poznaję historie, nowe zakątki ziemi, przeżywam życie z moimi bohaterami książek. Mogę przenieść się w inne epoki, inną kulturę, mogę przeżyć przygody, których bym w moim życiu nie przeżyła. Bardzo lubię czytać biografie ciekawych ludzi.

2. Tak, lubię czytać, ale te lektury szkolne… Jaki był mój stosunek do książek narzucanych mi w przeszłości przez nauczycieli?

Różnie to wyglądało w kolejnych etapach nauki i tak: w szkole podstawowej czytałam wszystko, co kazano, pod koniec ósmej klasy i na początku szkoły średniej troszkę robiłam na przekór, czytałam wszystko tylko nie lektury, miałam problemy z Henrykiem Sienkiewiczem. Ale w późniejszych latach wracałam do tych lektur. W szkole średniej fascynowałam się A. Mickiewiczem przeczytałam kolejne części „Dziadów”, oczywiście „Pana Tadeusza”. Treny J. Kochanowskiego, „Zemstę” i „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Lalkę” Bolesława Prusa,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i wiele innych lektur.

3. Książki czy ich ekranizacje? Może jedno i drugie?

Zdecydowanie najpierw książka a potem film. Nie ma nic piękniejszego jak własne wyobrażenie wyglądu postaci, miejsc, zdarzeń, krajobrazów. Bardzo fajnie jest po lekturze książki sprawdzić, jak inny człowiek odebrał książkę, co dla niego było istotne i co chciał pokazać widzom.

Jeśli chodzi o ekranizacje, to na pewno poleciłabym: „W pustyni i w puszczy” (obie wersje), „Krzyżacy”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i Mieczem” i oczywiście „Quo Vadis”.

4. Lista 5 książek, które każdy powinien przeczytać:

Według mnie byłyby to:

  1. Biblia

  2. Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

  3. Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego

  4. Medaliony” Zofii Nałkowskiej

  5. Obietnica. Historia, którą napisało życie.” Arkadiusza Paśnika

 

5. Wpływ książek na moje życie?

Łatwo się domyślić, że wyżej wymienione książki wywarły wpływ na moje życie.

Jako dziecko zawsze marzyłam, aby trafić na bezludną wyspę tak jak bohater książki Daniela Defoe – Robinson Cruzoe . Jako nastolatka czytałam książki Małgorzaty Musierowicz. Kilka razy przeczytałam „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, historia miłości, wpleciona historia Polski i opisy krajobrazów. Ważna i pouczająca była też lektura „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Duży wpływ wywarła na mój charakter literatura wojenna i obozowa, polecam „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego. Ostatnio rozczytuje się w biografiach świętych: Faustyny Kowalskiej, Ks. Jerzego Popiełuszki, Ojca Pio, obecnie czytam o ks. Dolindo Ruotolo, w zeszłym tygodniu kupiłam biografię Maksymiliana Colbe, mam nadzieję, że zdążę ją przeczytać przed ekranizacją książki, która odbędzie się w kinach już od 13 października tego roku.

Katarzyna Dobija