Wywiad z panem Ryszardem Czernkiem – ratownikiem medycznym.

Wywiad z panem Ryszardem Czernkiem – ratownikiem medycznym.

Dlaczego ludzie sięgają po książki? Powodów jest wiele. Prosimy o przedstawienie w paru zdaniach tego jednego, najważniejszego.

Lubię czytać, ponieważ w książkach mogę poznać różne losy, perypetie, które spotykają ludzi na co dzień. Wiele książek opartych jest przecież na faktach

Tak, lubię czytać, ale te lektury szkolne… Jaki był mój stosunek do książek narzucanych mi w przeszłości przez nauczycieli?

Cóż, rzadko czytałem lektury szkolne, nie chciałem czytać książek narzucanych przez nauczyciela. Sięgam po te książki, które mnie interesują. Warto czytać. Nawet jeśli odrzucimy lektury szkolne, szukajmy czegoś, co nas zainspiruje, wskaże życiowe wartości.

Książki czy ich ekranizacje? Może jedno i drugie?

Dobre są i książki i ekranizacje. Moim zdaniem jednak w książce więcej jest treści i ciekawych wątków niż na ekranie. To pozwala rozwijać wyobraźnię, wcielać się w bohaterów i przeżywać wraz z nimi różne przygody. Dla tych, którzy nie lubią czytać, pozostaje ekranizacja.

Wpływ książek na moje życie?

Dużo można się z książek nauczyć i dowiedzieć. Przydaje się to potem w życiu i w pracy. Teraz czytam wiele książek związanych z wykonywanym przeze mnie zawodem, wszystkie informacje przydają mi  się na co dzień.

Lista 5 książek, które każdy powinien przeczytać.

Na co dzień czytam literaturę fachową, ale dzieciom i młodzieży polecam klasykę:

•    „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza
•    „Romeo i Julia” Wiliama Szekspira
•    „Chłopcy z Placu Broni” F. Molnara
•    „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery
•    „Akademia pana Kleksa” J. Brzechwy