Wywiad z Panem Michałem Kubińcem – Sołtysem Łodygowic.

Wywiad z Panem Michałem Kubińcem – Sołtysem Łodygowic.

1.    Dlaczego ludzie sięgają po książki?

Odkąd powstały pierwsze zapiski, ludzie chętnie je czytali. Znajdowali w nich informacje potrzebne do życia, takie, które pozwalały im poznac świat, życie innych ludzi, ale przede wszystkim pozwalały im, i do dziś pozwalają, na chwilę relaksu, na oderwanie się od trudnej rzeczywistości.

2.    Tak, lubię czytać, ale te lektury szkolne… Jaki był mój stosunek do książek narzuconych w przeszłości przez nauczyciela?

Tak, lubię czytac, choć nie zawsze tak było. Kiedyś wolałem  pograc w piłkę, na książki nie było już miejsca. Sporo czasu zajmowały nam prace w domu i w polu. Lektur nie lubiłem i przyznaję, że niektórych nie przeczytałem do końca. Dopiero w szkole średniej sięgnąłem po książki, bo interesowała mnie II wojna światowa. Zaczęły się wtedy ukazywać książki z serii „Tygrys”, które czytałem z zainteresowaniem, ponieważ dotyczyły właśnie tej tematyki.  Wiem, że teraz ukazują się ponownie, choć jeszcze nie miałem okazji po nie sięgnąć.

3.    Książki czy ekranizacje? Może jedno i drugie?

Uważam, że wiele książek powinno zostać zekranizowanych. W szkole nie czytałem „Pana Tadeusza”, ponieważ uważałem, że to pozycja nieciekawa, a na dodatek napisana wierszem. Jednak po obejrzeniu filmu sięgnąłem po nią. Nie przeczytałem w całości, ale mogłem porównać jej fragmenty z filmem. Myślę więc, ze ekranizacja powieści może wiele osób nakłonić do poznania literackiego pierwowzoru i warto zachęcać reżyserów do przenoszenia treści książek na ekrany.

4.     Lista 5 książek, które każdy powinien przeczytać.

Nie potrafię ustalić, jakie książki powinien przeczytać każdy. Uważam, że zależeć to będzie od wieku czytelnika, ponadto co innego interesuje chłopców, a co innego dziewczynki. Małym dzieciom polecałbym baśnie Andersena, ja do dziś niektóre z nich pamiętam. Starszym chłopcom polecałbym „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina, bo wraz z bohaterem mogą przeżywać tytułowe przygody. Starszej młodzieży poleciłbym pozycje, które sam lubię, by mogli poznac obraz tragedii, jaka dotknęła świat w XX wieku, ale także bohaterstwo Polaków, którzy walczyli na różnych frontach o wolność.

5.    Wpływ książek na moje życie.

Książki, szczególnie te o wojnie, wywarły na mnie ogromne wrażenie. Bardzo współczuję ludziom, moim rodzicom i dziadkom, że musieli życ w tak okrutnych czasach i walczyc o wolnośc. Dzięki literaturze lepiej zrozumiałem ich rozterki i problemy życia także zaraz po wojnie. Wszystkich chciałbym zachęcić do czytania książek, bo dostarczają informacji, rozwijają wyobraźnię, bogacą słownictwo, ale przede wszystkim uczą rozumienia pobudek do działania drugiego człowieka.