Wywiad z panem Jackiem Kachlem

Wywiad z panem Jackiem Kachlem

1.    Dlaczego ludzie sięgają po książki?

Książka to nie tylko skarbnica wiedzy, ale również przekaz wartości, pomysłów na życie i odkrywanie nowości. Ludzie sięgają do nich po to, by coś przeżyć i przez chwilę wejść w inny świat, który może być inspiracją w ich przeważnie szarym i monotonnym życiu.

2.    Tak, lubię czytać, ale te lektury szkolne… Jaki był mój stosunek do książek narzuconych w przeszłości przez nauczyciela?

Bardzo lubię czytać, ale jak u większości uczniów tzw. lektury obowiązkowe nie wzbudzały u mnie entuzjazmu. Jednak zawsze je czytałem, wychodząc z założenia, że skoro starsi ode mnie i pewnie mądrzejsi z jakiegoś powodu uznali, że powinienem się z taką prozą spotkać, to ja to robiłem. Muszę przyznać, że kilkakrotnie, ku mojemu zdziwieniu końcowemu, okazało się, że obowiązkowe też mogą być fajne.

3.    Książki czy ekranizacje? Może jedno i drugie?

Zdecydowanie wolę książki, gdyż bardzo często ich ekranizacje  mnie rozczarowały. Jednak nigdy nie będę przeciwko rzetelnej adaptacji filmowej, gdyż ona sprawia, że wielka literatura, której większość społeczeństwa nigdy by nie przeczytała, poprzez kino staje się bliska przeciętnemu człowiekowi, a czasami pod wpływem filmu sięga on po książkę.

4.     Lista 5 książek, które każdy powinien przeczytać.

Zrobienie takiej listy jest bardzo trudne, gdyż za każdym razem jest to wybór niezwykle subiektywny i wynika z osobistych odczuć. Na pewno nie będę oryginalny, jeżeli stwierdzę, że trzeba przeczytać Biblię, bo tak pewnie stwierdzi większość z respondentów. Jednak mi nie chodzi tylko o jej przeczytanie, ale o to by ją poznać i co dużo trudniejsze – zrozumieć. Tylko dogłębne poznanie, daje fundament, na bazie którego można budować swoją świadomość i znaleźć pomysł, jak żyć.
Na drugim miejscu, pewnie ku zaskoczeniu wielu, chciałbym by ludzie przeczytali dzieło
Adama Smitha pt. Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Pomimo tego, że pierwszy raz wydane ono zostało w 1776 roku, nadal jest w całości aktualne. Autor jej w bardzo prosty i przejrzysty sposób tłumaczy zawiłe prawa ekonomii. Każdy, kto raz ją przeczyta, bez trudu będzie wiedział, kiedy politycy dla swoich doraźnych celów, a wbrew prawidłom ekonomii, będą ją wykrzywiać.
Te dwie pozycje uważam za kluczowe. Biblia to kompas na mapie życia, a Bogactwo Narodów to łódka, którą bezpiecznie można pokonać ocean życia. Niestety, nie wiem, jakie pozycje umieścić na kolejnych miejscach, gdyż jest ich tak wiele, że nie potrafię się zdecydować.

6.    Wpływ książek na moje życie.

Nie wyobrażam sobie mojego życia bez książek. To w nich nieraz szukałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. To one dostarczały mi inspiracji i pomysłów na życie. Często też bohaterowie i ich przygody wprowadzały mnie w zupełnie nowy, nieznany świat. Niejednokrotnie przeczytane książki miały ogromny wpływ na to, gdzie spędzałem wakacje. To one również nauczyły mnie, że gdy jesteś w trudnych sytuacjach i nie wiesz, jak się zachować, to zachowaj się… przyzwoicie! Na koniec banalne, ale jakże prawdziwe stwierdzenie, że kto czyta, żyje dwa raz.