Wywiad – pani Krystyna Mikociak

Wywiad z panią Krystyną Mikociak

Dlaczego ludzie sięgają po książki? Powodów jest wiele. Prosimy o przedstawienie w paru zdaniach tego jednego, najważniejszego.

Różne są powody czytania książek, ale sądzę, że ludzie czytają je, aby:
•    poznać świat (przyroda, geografia),
•    poznać życie (społeczeństwo, innych ludzi, dowiedzieć się jak żyć),
•    mieć  rozrywkę,
•    ze względów religijnych.

Tak, lubię czytać, ale te lektury szkolne… Jaki był mój stosunek do książek narzucanych mi w przeszłości przez nauczycieli?

Kiedy uczęszczałam do szkoły podstawowej, to wszystkie lektury i inne książki czytałam w czasie wakacji i aby nie zapomnieć szczegółów z lektur – pisałam dokładne notatki w dzienniczku lektur. W latach siedemdziesiątych XX wieku szkoła podstawowa była ośmioklasowa. Ta  moja metoda czytania wynikała z tego, że w ciągu całych wakacji pomagałam rodzicom i babci w pracach polowych, ale najczęściej całe dnie pasłam krowę a więc tę nudną czynność umilało mi czytanie.
Czytanie na łonie natury – gdzieś pod lasem czy wśród pól bardzo miło wspominam.
Kiedyś nie dyskutowano z nauczycielami. Należało przeczytać pewne książki, więc się je czytało. Każda lektura czegoś nas uczy. Nawet te postkomunistyczne lektury z moich czasów czegoś nas uczyły. My i tak wiedzieliśmy, co w nich jest prawdą a co nie, gdyż prawdę mówiło się nam w rodzinie ale była to tajemnica.

Książki czy ich ekranizacje? Może jedno i drugie?

Dobrze jest przeczytać najpierw książkę, bo w trakcie czytania każdy czytający uruchamia swoją wyobraźnię a więc jakby własną niepowtarzalną „ekranizację”.  Ponadto czytając, poznaje się wszystkie szczegóły danej książki, czego nie ma w ekranizacji.
Dobrze jest zobaczyć ekranizację dopiero po przeczytaniu książki. Jest ona jakby uzupełnieniem naszej wyobraźni.

Lista 5 książek, które każdy powinien przeczytać.
1.    Biblia.
2.    Historia Polski i regionu (różne opracowania).
3.    Trylogia Henryka Sienkiewicza.
4.    „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
5.    „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Wpływ książek na moje życie?

W czasach mojej młodości książki były głównym źródłem wiedzy o  życiu i otaczającym nas świecie. One w znacznej części dały mi wiedzę i ukształtowały moją postawę życiową.