Wywiad – pan Jacek Kufel

Wywiad z panem Jackiem Kuflem – właścicielem kawiarni Anielska Cafe.

1.    Dlaczego ludzie sięgają po książki?

Dlaczego ludzie sięgają po książki? A dlaczego ludzie jedzą, piją, oddychają, rozmawiają, spotykają się, pracują? Ponieważ zaspokajają swoje podstawowe potrzeby życiowe. A według mnie od kiedy  ludzie nauczyli się pisać i czytać, stało się to na równi oczywiste i potrzebne jak jedzenie, picie itp. Książki dają nam tak wiele możliwości, rozwijają naszą wyobraźnię, zabierają nas w nieznane światy, pozwalają nam na swego rodzaju odskocznię od rzeczywistości. Dziadkowie i rodzice sięgają po książki, aby poczytać dzieciakom czy wnukom przeróżne historie, baśnie i opowiadania, aby spędzić z nimi ciekawie czas.  Młodzi sięgają po książki, aby znaleźć się w innej rzeczywistości, z dala od utartych reguł i zasad, aby czegoś ciekawego się dowiedzieć, poczuć smak przygody, romansu, dreszczyku emocji…. Jedni sięgają po książki szukając inspiracji, drudzy szukając  odpowiedzi na nurtujące pytania.
Książki to skarbnica wiedzy i nie tylko.

2.    Tak lubię czytać ale te lektury szkolne…..

Pewno Was zaskoczę, ale z tego co pamiętam, przeczytałem wszystkie lektury obowiązkowe. Inna sprawa czy mi się podobały, na pewno nie wszystkie, ale jak się dowiedzieć, czy coś nam smakuje, jeśli się nie spróbuje. Denerwują mnie domorośli krytycy literaccy wypowiadający się na temat książki, a czytali jedynie kilka linijek z jej zakończenia.
Narzucanie w przeszłości lektur przez nauczycieli nie do końca było takie złe, pewnie że zawsze brakowało czasu na czytanie, przecież było tyle innych, ciekawych rzeczy do zrobienia, a tu lekturę czytać trzeba było, no ale jak jest coś narzucone, to jest większe prawdopodobieństwo, że się cokolwiek przeczyta a nie tylko streszczenie. Ważne jest, aby obok narzuconych obowiązkowych lektur nauczyciel pozwolił uczniom wybrać inne ciekawe pozycje książkowe.

3.    Książki czy ich ekranizacje?…..

Zdecydowanie jedno i drugie. Według mojego skromnego zdania, lepiej jest najpierw przeczytać ulubioną książkę a następnie obejrzeć ekranizację. W przeciwnym razie można się bardzo rozczarować. Własne wyobrażenie może się rozminąć  z przekazem kinowym czy też telewizyjnym. Oczywistym jest, iż nie wszystkie książki jesteśmy w stanie przeczytać tak jak i nie wszystkie filmy obejrzymy, ale próbujmy jednego i drugiego.

4.    Lista 5 książek , które każdy powinien przeczytać….

Oto moja lista:
1.    „Bóg nigdy nie mruga” oraz „Jesteś Cudem”  Regina Brett
2.    „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrik Backman
3.    „Życie na pełnej petardzie” Ks. Jan Kaczkowski
4.    „Alchemik” Paulo Coelho
5.    Trylogia : „Ogniem i mieczem”, „Potop, „Pan Wołodyjowski” Henryk Sienkiewicz

5.    Wpływ książek na moje życie.

Książki w moim życiu odgrywają bardzo dużą rolę, od zawsze lubiłem powieści przygodowo-podróżnicze i cóż, zachęciły mnie do podróży i udało mi się świat opłynąć.
Lubiłem książki kulinarne i cóż, podobno nieźle sobie radzę w kuchni i kawiarni.
Lubię książki filozoficzno –obyczajowe  i cóż, podobno umiem słuchać innych.
Mógłbym  wymieniać długo, ale nie mogę Wam wszystkiego o sobie zdradzać. Cieszę się, że jeszcze tyle ciekawych książek do przeczytania na mnie czeka….

Z poważaniem
Jacek Kufel