Szkoła

Tydzień literackich mocnych wrażeń – Festiwal „Żywiec miasto zmySŁÓW”

We wrześniu 2018 roku już po raz trzeci odbył się festiwal literacki „Żywiec miasto zmySŁÓW”, którego celem było promowanie książek i czytelnictwa.  W tegorocznej edycji jego patronem został Emil Zegadłowicz, którego postać przybliżył pan Jacek Szura w czasie wernisażu wystawy fotografii.

Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się festiwalowe wydarzenia od samego początku. W  ramach wolontariatu próbowali swoich sił jako konferansjerzy oraz pomagali w organizowaniu codziennych spotkań. Ich zadania polegały także na  udzielaniu informacji  na temat programu i oraz na promowaniu poszczególnych  imprezy w wyznaczonych punktach miasta. Ponadto uczestniczyli we wspomnianym wyżej wernisażu fotografii poświęconemu Zegadłowiczowi, a także wysłuchali dwóch wykładów: pani Doroty Firlej „O dokumentach znalezionych w dzwonnicy” oraz pana profesora Grzegorza Motyki „Od Wołynia 43 do Akcji Wisła 47”. Mieli też okazję spotkać się z Anną Cieplak, autorką książek dla młodzieży oraz z pisarzem Jackiem Komudą.

Bogactwo festiwalowych wydarzeń sprawiło, że młodzież z naszej szkoły mogła poznać nowe obszary literatury, historii i sztuki, a także spotkać się twarzą w twarz z twórcami książek, badaczami historii i hobbistami. Był to czas, który uczniowie przeznaczyli na poszerzanie horyzontów myślowych, przełamywanie barier, pracę w formie wolontariatu w ramach działań w kulturze i dobrą zabawę w gronie rówieśników, którzy podobnie jak oni pasjonują się literaturą.