Szkoła

Szkolna Izba Regionalna ma już 5 lat!

„Cepy, fajerki i chlebowy piec, czyli o niezwykłym projekcie pewnych gimnazjalistów…” – tak zatytułowany był artykuł o uczniach Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach, którzy w roku szkolnym 2013/2014 podjęli się wykonania Szkolnej Izby Regionalnej, miejsca, w którym uczniowie naszej szkoły mogą poznać historię i zwyczaje naszego regionu. W tym roku mija pięć lat odkąd wszyscy możemy korzystać z tego wyjątkowego projektu.

Uczniowie klasy 4c w ramach lekcji wychowawczej mieli okazję odwiedzić Izbę. O historii powstania tego miejsca i zgromadzonych w nim eksponatach opowiadała nam Pani Krystyna Mikociak, która o przeszłości, tradycjach i folklorze naszego regionu wie chyba wszystko.

Co można zobaczyć w Szkolnej Izbie Regionalnej? Przede wszystkim dawny piec kuchenny, który jest wizytówką tego miejsca. Poza tym narzędzia i przedmioty codziennego użytku, naczynia kuchenne, dawną maszynę do szycia, żelazko „na duszę”. Można obejrzeć,  jak umeblowane były kiedyś mieszkania. Zgromadzono też obrazy świętych, stare fotografie, np. naszego parafialnego kościoła. Są też drewniane zabawki, np. konik na biegunach i wiele innych przedmiotów związanych z codziennym życiem i pracą mieszkańców naszego regionu.  Wszystkie eksponaty są  bardzo cenne, ponieważ każdy z nich posiada swoją historię, a przekazywane były często z pokolenia na pokolenie. Odwiedzając Izbę, można się dowiedzieć, jak kiedyś piekło się chleb, jak robiło się masło i jak się prało…

O tym wszystkim słuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem. To była dla nas taka lekcja historii o dawnym życiu na wsi, o tradycjach rodzinnych naszych dziadków i pradziadków. Jeżeli ktoś jeszcze nie był w naszej Szkolnej Izbie Regionalnej, mamy nadzieję, że poczuje się zachęcony i odwiedzi to szczególne miejsce!  

 Natasza Graboń i Wiktoria Sarlej, kl. 4c