Spotkanie z aktorem

Spotkanie z aktorem

W Zespole Szkół nr 1 odbyła się kolejna impreza w ramach Akcji Czytania. Jej celem było stworzenie Listy Ksiąg Nakazanych. Zapisał ją nasz honorowy gość – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej pan Rafał Sawicki.

23 kwietnia 2014r, o godzinie 16.00 świetlica szkolna kolejny raz zmieniła się w kawiarenkę. Na stołach przykrytych białymi obrusami pojawiły się ciasta, herbata i kawa. Nastrój tworzyły kolorowe serwety i lampioniki. Wszystko to przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Na jednym ze stolików leżała duża, biała kartka i pisaki, które przydały się pod koniec spotkania do sporządzenia Listy.

Pan Rafał Sawicki opowiadał o książkach, które wywarły na nim pozytywne wrażenie, o tych, które zapamiętał z dzieciństwa, z młodości, o tych wreszcie, które chciałby polecić do przeczytania innym. Aktor odpowiadał też na pytania uczniów, notował sobie tytuły czytanych przez nich współczesnych książek.

Wspominając  czasy swej młodości, zauważył, że sprzyjały one czytelnictwu. Brak Internetu, gier komputerowych czy nawet tak popularnych dziś telefonów komórkowych powodował, że książki były jedyną możliwością ucieczki od rzeczywistości. Co zrobić więc, aby współczesna młodzież też sięgnęła po lekturę a nie po telefon czy smartfon? Cóż, jedną z propozycji jest zainteresowanie ich książkami, wobec których nie będą mogli pozostać obojętni. Wg. pana Rafała Sawickiego są to:

dla dzieci:

 1. Janusz Korczak: „Kajtuś Czarodziej”
 2. Astrid Lindgren: „Dzieci Z Bullerbyn”
 3. Kornel Makuszyński: „O Dwóch Takich Co Ukradli Księżyc” i wszystko inne tego autora
 4. Karol May: „Winnetou”
 5. Zbigniew Nienacki: „Pan Samochodzik i …” i wszystko inne tego autora
 6. Alfred Szklarski: „Przygody Tomka na…” i wszystko inne tego autora

dla młodzieży:

 1. Michaił Bułchakow: „Mistrz I Małgorzata”
 2. Stanisław Lem: „Kongres Futurologiczny” I Wszystko Inne Tego Autora
 3. James Clavell: „Król szczurów”
 4. William Golding: „Władca much”
 5. Par Lagerkvist: „Barabasz”
 6. Hans Helmut Kirst: „Fabryka oficerów”

 

Organizatorki  spotkania:
Sabina Matuszewska, Anna Brandys-Staszczyk, Joanna Worek, Halina Pietrasina