Od pradziejów do chrztu Polski

Zabawa w pierwszy dzień lata!

Nasi uczniowie powitali  lato w niecodzienny sposób. Uczestniczyli w grze fabularnej „Od pradziejów do chrztu Polski”. Najpierw wszyscy uczestnicy zabawy zgromadzili się w pięknym, szkolnym ogródku. Tam czekały na nich opiekunki, które przeczytały „Legendę o kwiecie paproci”. Następnie dziećmi zaopiekował się bajarz, który opowiedział im o dawnych zwyczajach i zaprosił do poznawania ziół. Zielarki, ubrane w białe tuniki, pokazywały dzieciom różne gatunki ziół i opowiadały o sposobie ich zastosowania. Dzieci mogły wąchać m. in. rumianek, melisę, miętę, nagietek i pokrzywę. Potem spróbowały smaku ziół, pijąc wodę z ich dodatkiem. Później zrobiły wianki, które pradawnym obyczajem wrzuciły do rzeki. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w ogrodzie spotkali babcię z wnukiem, którzy wierszem zaprosili do poszukiwania ukrytych w ogródku szkolnym cudownych kwiatów paproci. Wszyscy chcieli się przekonać, czy paprocie rzeczywiście kwitną raz do roku, więc wyruszyli na poszukiwanie ich kwiatu. Okazało się, że być może w legendach są kwitnące paprocie, ale w naszym ogrodzie były tylko takie z kwiatami pełnymi pysznych lizaków!

Po słodkościach nadszedł czas na drugą część spotkania. Trzeba było pożegnać się z pięknym ogrodem i przejść do  budynku szkoły. Tam czekał na wszystkich krótki seans filmowy – animacja dziejów Polski, a tuż po nim wyprawa do czasów początku państwa Polskiego. Dzieci musiały pokonać tunel czasu, by znaleźć się w grodzie pierwszego władcy Polski i być świadkami przybycia Dobrawy oraz jej dwórek, a także chrztu Mieszka i jego dzielnych wojów.

Na zakończenie dzieci uczestniczyły w quizie i zdobywały słodkie nagrody. Mamy nadzieję, że taka nietypowa lekcja historii i kultury spodoba się naszym uczniom i z ochotą wezmą udział w kolejnych spotkaniach.