Szkoła

Narodowe Czytanie w Łodygowicach

We wrześniu, wraz z inauguracją roku szkolnego powracamy do akcji „Szkoła czyta”. O tym, że czytanie nie przestaje być modne świadczy to, że nasi uczniowie regularnie odwiedzają bibliotekę i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w licznych inicjatywach związanych z książką. Podobnie jak w poprzednim roku wzięli udział w „Narodowym czytaniu”.
W tym roku miało ono miejsce już drugiego września. Organizatorzy przenieśli wydarzenie do Gminnego Ośrodka Kultury. Ci, którzy pamiętają „Narodowe czytanie” z poprzedniego roku, mogli  poczuć brak rozgwieżdżonego nieba i zamku. Decyzja jednak, biorąc pod uwagę pogodę, okazała się niezwykle trafna.
Trzeba przyznać, że organizatorzy przygotowali dla mieszkańców Łodygowic wspaniałe spotkanie. Udało im się połączyć działalność gminnego koła teatralnego z pracą pań z Koła Gospodyń i Zespołem Regionalnym „Magurzanie”. Dzięki  temu wszyscy widzowie (a sala była pełna) przenieśli się na wesele do podkrakowskiego dworku. Mogliśmy spróbować ciast weselnych, oglądaliśmy obrzęd oczepin i taniec (krakowiaka). Przede wszystkim mogliśmy wysłuchać fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Z aktorami koła teatralnego pracuje pan Eugeniusz Jachym i za tę opiekę należą mu się ogromne podziękowania. Aktorzy dzielnie radzili sobie z bardzo trudnym tekstem. Na szczególne brawa zasługują obecni i byli uczniowie naszej szkoły, którzy w kilku rolach skradli show. Brawo!
Podobnie jak w poprzednim roku można było wylosować nie lada pamiątkę – piękne wydanie „Wesela”. Wśród szczęśliwców była pani dyrektor Dorota Duda i jeden z uczniów – Jakub Łacny.