Literacki Ostry Dyżur

Książki na receptę, czyli Literacki Ostry Dyżur

w ramach festiwalu „Żywiec miasto zmySŁÓW”

Czy możliwe jest, by książka działała jak lekarstwo na różne przypadłości? Czy są tacy lekarze, którzy polecą lekturę mającą moc wyciągnięcia potencjalnego pacjenta z jesiennej chandry, albo taką, która sprawi, że złamane serce znowu będzie całe? Okazuje się, że tak! Mogli się o tym przekonać pacjenci, którzy skorzystali z porad medyków z Ostrego Dyżuru Literackiego, którzy wypisywali recepty na książki i udzielali porad literackich w ramach festiwalu „Żywiec miasto zmySŁÓW”.

Lekarzy i pielęgniarki z Ostrego Dyżuru Literackiego można było spotkać na rynku w Żywcu w dniu rozpoczęcia festiwalu – 18 września 2017 roku, a także w okolicy zamku Habsburgów 24 września 2017 roku. W ich rolę wcieli się uczniowie z naszej szkoły oraz nadal zaprzyjaźnieni z nami absolwenci! Czuwały nad nimi panie Anna Brandys-Staszczyk oraz Joanna Worek. Grupa pasjonatów czytania ubrana w profesjonalne kitle i z bloczkami recept w kieszeni zapraszała przechodniów do delektowania się rozmaitymi książkami, podpowiadała ciekawe tytuły nowości wydawniczych i wypisywała recepty na dobre książki! W trakcie trwania happeningu przechodnie z zaskoczeniem i uśmiechem na twarzy podchodzili do stoiska medycznego. Oprócz recepty na książkę mogli zabrać ze sobą dowolną książkę, która czekała na specjalnym regale. Nie zabrakło wśród nich bajek dla dzieci, beletrystyki, poradników, esejów i opracowań naukowych! Warto wspomnieć, że wszystkie książki – nowe i te nadgryzione zębem czasu – zostały uwolnione z domowych regałów przez organizatorów festiwalu, czytelników biblioteki, Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną – filię w Żywcu, a także panie bibliotekarki z szkół w Żywcu i Łodygowicach, a także uczniów naszej szkoły. Na regale w punkcie Ostrego Dyżuru Literackiego można było także pozostawić swoje książki! Tym sposobem odbyła się niecodzienna wymiana księgozbioru w biblioteczkach wielu literackich pacjentów!

Okazało się, że nasi uczniowie świetnie sprawdzili się w roli lekarzy i pielęgniarek aplikujących przechodniom solidne dawki wiedzy o pasjonujących książkach! Dzielili się swoją pasją i wciągali w nią innych ludzi! Ich poczucie humoru, wiedza i zaangażowanie sprawiły, że wielu ludzi z ciekawością sięgało zarówno po recepty, jak i po książki z dyżurnego regału!

Nie da się ukryć, że książka może być znakomitym lekiem na wiele smutków i kłopotów, doskonałym środkiem obniżającym poziom złości i niepokoju, podnoszącym na duchu… A czytanie to idealna metoda rozwijania wielu czynności mózgu, pamięci, logicznego myślenia, planowania, wnioskowania, twórczego myślenia i działania, a także rozumienia otaczającego świata, właściwego przeżywania emocji, budowania relacji z innymi osobami czy przełamywania barier. Zachęcamy więc do sięgania po książki z zamiłowania, dla przyjemności i dla zabawy!

oprac. Joanna Worek