Afrykański upał w środku zimy

Afrykański upał w środku zimy ?

Czemu nie? U nas to było możliwe!

W ramach Akcji Czytania w Szkole 02. 02. 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach z filią w Biernej odbyła się gra fabularna zatytułowana „W krainie Stasia i Nel”. Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas czwartych i piątych szkoły podstawowej.  Zgłosiło się 40 osób, które w pierwszy poniedziałek ferii zimowych postanowiły przenieść się na kilka godzin do spalonej słońcem Afryki i wspólnie ze Stasiem i Nel, bohaterami powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.

Uczestnicy rozpoczęli zabawę od spotkania ze Stasiem, Nel, Fatmą, Chamisem, Idrysem, Kalim i Meą, w rolę których wcielili się uczniowie gimnazjum: Wiktoria Cader, Julia Góra, Izabela Loranc, Piotr Chmura, Maciej Góra, Maciej Maślanka i Radosław Pitera.  Postacie z kart powieści zabrały dzieci w podróż po Czarnym Lądzie, inscenizując poszczególne fragmenty dzieła, m. in.: porwanie Stasia i Nel, zabicie lwa, podróż przez pustynię. Dzięki temu gracze nie mieli problemu z odtworzeniem trasy podróży bohaterów. Potem dzieci przeniosły się w różne punkty szkoły, by tam wykonać kolejne zadania. Jedna z grup, pod czujnym okiem pani Ewy Kani, przygotowała dla pozostałych uczestników pyszne pieczone banany oraz kaszę kuskus z rodzynkami i daktylami. Druga grupa w pracowni multimedialnej wraz z paniami Anną Janas-Hachorkiewicz i Barbarą Gąsiorek-Kolonko przeżywała piaskową burzę, tropikalny deszcz oraz fatamorganę. Pozostałe pięć grup pod opieką pani Anny Brandys-Staszczyk i Joanny Worek zajmowało się tworzeniem makiet: pustyni, oazy, dżungli, wioski murzyńskiej, a także konstruowaniem postaci zwierząt i mieszkańców Afryki. Na koniec wszystkie grupy spotkały się w świetlicy szkolnej, by podsumować pracę i zagrać w grę planszową. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz magnesy w kształcie Afryki.

Mamy nadzieję, że powieść Henryka Sienkiewicza zachwyciła i zainspirowała uczestników tak samo jak twórców gry i nikt już nie powie, że to kolejna, nudna, gruba i przestarzała lektura!