Szkoła

Zimowe szaleństwo w Zakopanem!

Jeśli białe szaleństwo, to szusowanie na nartach, bitwa na śnieżki, długie spacery w pięknej, górskiej scenerii Tatr. To wszystko stało się udziałem uczniów SP nr 1 w Łodygowicach, którzy początkiem stycznia zostali uczestnikami tzw. białej szkoły. Tę wesołą gromadkę tworzyła zróżnicowana grupa chłopców i dziewcząt w wieku od 7 do 15 lat. Wszystkich, bez wyjątku, połączyła pasja do sportów zimowych.
Pogoda w tym roku dopisała. Śniegu nie brakowało, więc bez problemu mogliśmy szusować, ćwiczyć skręty, czasem nawet zaliczać upadki. Nowością tegorocznego wyjazdu był snowtubing – niesamowita atrakcja zimowa dla dzieci i dorosłych, zapewniająca świetną zabawę i moc wrażeń. Zjazd po specjalnie przygotowanym torze odbywa się w pontonach, które są wyciągane na szczyt wyciągiem taśmowym.
Czas wolny od nart i snowboardu spędzaliśmy na spacerach lub innych atrakcjach… Wybraliśmy się na Gubałówkę i oczywiście na Krupówki, zakosztowaliśmy mokrych przyjemności w aquaparku a także odwiedziliśmy Muzeum Oscypka, w którym prawdziwy baca zapoznał nas z technologią produkcji tego tradycyjnego na Podhalu sera. Tam też dowiedzieliśmy się sporo o historii górali, ich życiu oraz zwyczajach, zwłaszcza tych związanych z wypasem owiec. Następnie przyszedł czas na degustację i część warsztatową, w czasie której każdy mógł samodzielnie wykonać swój serek. Poznaliśmy też smak i proces powstawania innej regionalnej potrawy, tzw. moskoli – pysznych placków ziemniaczanych pieczonych na blasze, podawanych najczęściej z masłem czosnkowym.
Na zakończenie przygody w Zakopanem odbył się chrzest, tym razem na stoku, przygotowany przez zaprawione w bojach zimowych narciarki. Rekruci zostali pasowani na pełnoprawnych uczestników białej szkoły, a potem wszyscy się spakowali i udali w drogę powrotną do Łodygowic, już w autokarze tęskniąc za zimową stolicą Polski!