XX Jesienny Zlot Turystyczno – Ekologiczny „Czyste Góry 2018”

Głównym celem XX Jesiennego Zlotu Turystyczno Ekologicznego „Czyste Góry 2018” – Kampanii ekologicznej było porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, integracja młodzieży w zakresie dbania o środowisko naturalne, a także promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych Beskidów, oraz rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży oraz jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zlotu mieli do wyboru 5 tras prowadzących do Amfiteatru pod Grojcem w Żywcu.

Nasza 18 osobowa grupa uczniów z klasy 4a , 4b oraz 7a pod opieką pani Lucyny Zuziak i Eweliny Okrzesik wyruszyła żółtym szlakiem Najazdu Szwedzkiego z Pietrzykowic. Wyposażeni w worki na odpady oraz rękawice ochronne porządkowaliśmy trasę z plastikowych butelek, papierów, opakowań po chipsach, ciastkach i góry śmieci. Zebrane odpady bardzo szybko zapełniały nasze worki. Idąc wałem wzdłuż rzeki Soły spotykaliśmy ludzi, którzy bardzo pozytywnie reagowali na nasze działania, dziękując nam za podjęty trud i wysiłek. Pozostawiliśmy za sobą posprzątany, piękny szlak, który w promieniach jesiennego słońca zachęcał do spacerów.

Do Amfiteatru przynieśliśmy 24 worki pełne śmieci. Zmęczeni ale i bardzo zadowoleni otrzymaliśmy ciepły posiłek, herbatkę i upominki w postaci kolorowych długopisów i naklejek. Po krótkim odpoczynku przedstawiciele grup wzięli udział w przygotowanych konkursach: ekologiczno-krajoznawczym i wiedzy o ochronie środowiska. Laureaci i uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, które zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Gratulujemy Zosi Brandys, uczennicy klasy 4a, która w tym konkursie zajęła III miejsce.

Pozostali uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy turystycznej prowadzonym przez Dyrektora Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu – Mirosława Dziergasa, podczas którego wśród uczestników zlotu zostały rozdane liczne nagrody. Finałem zlotu było podsumowanie ilości zebranych śmieci. Niestety w tym roku było ich naprawdę duuuuużo. Łącznie zebrano ponad 800 worków odpadów!!! Szlifowaliśmy także swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy na specjalnie przygotowanym fantomie oraz strzelaliśmy z broni paintballowej do celu. Atrakcje te przygotowali uczniowie z klasy wojskowej Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu.

Nasze zaangażowanie w sprzątanie świata zaowocowało bo zajęliśmy II miejsce w konkursie na największą ilość zebranych śmieci, otrzymując pamiątkowy dyplom. Zostaliśmy także poproszeni o udzielenie wywiadu dla Radia Katowice, co było dla nas nie lada wyróżnieniem.

GRATULACJE dla wszystkich uczestników zlotu!!!!!