Szkoła

„Młodzi COOLturalni” działają!

Minęło już prawie pół roku, gdy w SP nr 1 został zainicjowany klub zapraszający młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze, budzący zainteresowanie sztuką i oferujący różne formy spędzania wolnego czasu. Działo się wiele, ale zacznijmy od początku…
Zaczęliśmy od przygotowania gazetki ściennej, która informuje, jakie są cele i formy działania naszego klubu. Zamieszczamy na niej także na bieżąco ogłoszenia dotyczące organizowanych przez nas imprez, aktualne repertuary kin i teatrów, z którymi współpracujemy, oraz plakaty i ulotki na temat filmów i spektakli wartych obejrzenia.
Dziady29 października zorganizowaliśmy wyjazd, z czasie którego uczniowie z klas siódmych i ósmych mieli okazję obejrzeć II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dramat romantyczny został zaprezentowany w kaplicy na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Spektakl wystawiony poza tradycyjną sceną za sprawą aktorów Teatru Polskiego stał się prawdziwym widowiskiem, budzącym silne emocje, które intensyfikowały się pod wpływem niesamowitej muzyki, gry świateł, ognia i mgły. DziadyCelowe zatarcie granic przestrzennych pomiędzy aktorami i widzami sprawiło, że odbiorcy czuli się współuczestnikami obrzędów. Ponadto, bardzo silne wrażenie robiły kostiumy oraz charakteryzacja poszczególnych postaci. Z pewnością wyreżyserowany przez Rafała Sawickiego spektakl stał się dla młodych widzów okazją do refleksji i przemyśleń.
SchindlerKolejne wydarzenia miały miejsce w grudniu. Ponieważ zaplanowaliśmy w czasie wycieczki do Krakowa zwiedzanie Muzeum Schindlera, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej postaci. Zorganizowaliśmy więc wieczorek dyskusyjny. Punktem wyjścia stała się przygotowana przez dwie członkinie naszego klubu prezentacja multimedialna o życiu Oskara Schindlera, jego fabryce oraz muzeum, które obecnie się w niej znajduje, a które my niebawem mieliśmy odwiedzić. Następnie wymieniliśmy się poglądami na temat filmu Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera” i jego tytułowego bohatera. Nasze stanowiska różniły się od siebie, więc rozmowom nie było końca.
SchindlerWycieczka edukacyjna do Krakowa miała kilka ważnych punktów programu. Pierwszym z nich była wizyta w wyżej wspomnianym muzeum. To miejsce jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy brutalnie 6 września 1939 roku wkroczyli do miasta. Oskar Schindler oraz ocaleni przez niego krakowscy Żydzi są przedstawieni na wystawie jako część skomplikowanej wojennej historii. Ogromne wrażenie wywarły na nas miejsca, w których oni rzeczywiście przebywali. Czytaliśmy fragmenty ich wspomnień, próbowaliśmy zrozumieć trudne czasy, w jakich przyszło im żyć. Można powiedzieć, że dzięki tej nowoczesnej i atrakcyjnej dla widza formie przekazu muzealnego mogliśmy przenieść się w czasie i, na szczęście po obejrzeniu wystawy, wrócić do naszej rzeczywistości…
Kolejnym wydarzeniem był spektakl pt. „Katarynka” w Teatrze Współczesnym. Wierna adaptacja noweli Bolesława Prusa dzięki prostej formie podkreślała cudowność zwykłych zdarzeń, które potrafią być pełne tajemnic, skłaniała do refleksji nad losem potrzebujących. Poruszała także problem kalectwa, uczyła młodego widza tolerancji, szacunku i akceptacji dla ludzkiej odmienności. Warsztaty, które odbyły się po przedstawieniu, stanowiły kompendium wiedzy o teatrze, pracy aktora. A wszystko to oparte na improwizowanej zabawie, spontanicznym reagowaniu, tworzeniu „tu i teraz”.
Nasza krakowska przygoda dobiegła końca na Rynku Głównym, gdzie odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy – wydarzenie z ponad stuletnią tradycją. Wszechobecne dźwięki kolęd, zapach choinki i całe mnóstwo kolorowych światełek, dzięki którym poczuliśmy świąteczny klimat i mogliśmy oddać się zakupowemu szaleństwu.
Tak zakończył się pierwszy semestr działalności klubu „Młodzi Coolturalni”. Co przed nami? Mnóstwo wyjazdów, na które już dziś zapraszamy wszystkich kochających, mniej lub bardziej, muzeum, kino i teatr.
PS. Przytaczamy kilka refleksji uczestników organizowanych przez nas wydarzeń:
W czasie spektaklu pt. „Dziady” było dość strasznie. Nie tylko ze względu na wystrój kaplicy, w której odbywał się spektakl, ale także z powodu niesamowitej gry aktorów. Byli oni bardzo przekonujący, utrzymywali z widzami kontakt wzrokowy, pozostawali na wyciągnięcie ręki… Jednak najbardziej podobało mi się to, że po powrocie do domu wielu z nas zastanawiało się nad tym, jakie zło popełnia w życiu.
„Lista Schindlera” – kontrowersyjny, a zarazem niesamowity film historyczny! Dyskusja na jego temat była bardzo ciekawa. W centrum naszych zainteresowań była postać Schindlera. Zastanawialiśmy się, jaki naprawdę był ten człowiek. Nie każdy z nas myślał tak samo, więc mieliśmy o czym rozmawiać.
Podczas wizyty w Teatrze Współczesnym w Krakowie mieliśmy możliwość obejrzeć spektakl pt. ,,Katarynka”. Aktorzy wspaniale odegrali swoje role i wprowadzili nas w akcję noweli. Po wystawionej sztuce uczestniczyliśmy w warsztatach. Dostaliśmy kilka dobrych rad jak radzić sobie ze stresem, kiedy stajemy przed dużą publicznością.
Po wizycie w muzeum poszliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy. Spacerując po rynku, każdy z nas miał okazję skosztować przysmaków kuchni polskiej i nie tylko oraz nabyć pamiątki oraz świąteczne prezenty.