Kto nam powie, jak trzeba dbać o zdrowie?

W ramach realizacji tematyki zdrowotnej ”Kto nam powie jak trzeba dbać o zdrowie ” w miesiącu listopadzie, dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w cyklu spotkań edukacyjnych dotyczących zdrowia.

Zerówkowiczów odwiedziły panie pielęgniarki: p. Zofia Kupczak oraz p. Lucyna Imielska.

Panie pielęgniarki przygotowały dla najmłodszych krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziały na czym polega ich praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się , w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, na czym polega zdrowe odżywianie. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Panie pielęgniarki opowiedziały też o specyfice swojej pracy, wyjaśniły czym się rożni zawód lekarza od pielęgniarki.
Dzieci na zakończenie spotkania dostały certyfikat: „Rola pielęgniarki w życiu małego pacjenta”.

Przedszkolaki podjęły również wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie „smaczne i zdrowe – kanapki kolorowe”. Dzieci przyniosły do szkoły  potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek uczniowie kształcili odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijali kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę.
Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem.

Tydzień o zdrowiu zakończył się spotkaniem z ratownikami medycznymi z Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. P. Ryszard Czernek, p. Piotr Czernek, oraz p. J. Zgudziak opowiedzieli uczniom klas 0-III o swojej pracy oraz o różnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.  W części praktycznej ratownicy wytłumaczyli zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej u pacjentów, którzy nie oddychają. Podczas warsztatów odbyła się również prezentacja multimedialna na temat udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy za miłe i pełne wrażeń spotkanie !