Zakopane – Biała Szkoła 2018

Lubię wracać w strony, które znam…

Tak za Zbigniewem Wodeckim mogliby zanucić uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi, którzy kolejny raz wybrali się do Zakopanego, gdzie 6 stycznia rozpoczęli tegoroczną Białą Szkołę. Ale jak przystało na młodzież spod Magurki, do czego przyzwyczaili już niektórych zakopiańczyków,  śpiewali nie Wodeckiego, a kolędy…

Tę wesołą gromadkę tworzyła zróżnicowana pod względem wieku grupa chłopców i dziewcząt w wieku od 7 do 15 lat. Wszystkich, bez wyjątku, połączyła pasja do sportów zimowych  oraz  sentyment do pysznego jedzenia serwowanego przez naszą gospodynię – Panią Anię, którą serdecznie pozdrawiamy! Nie można też zapomnieć o pięknych widokach Tatr, które rozpościerały się wokół nas każdego dnia, no może z wyjątkiem tych dni, które spowiła biała jak mleko mgła – też z resztą urokliwa.  Pogoda w tym roku nie rozpieszczała. Śniegu było jak na lekarstwo, na szczęście stoki, na które uczęszczaliśmy, miały spore zapasy i bez problemu mogliśmy szusować, ćwiczyć skręty a czasem nawet zaliczać upadki. Wolny od nart i snowboardu czas spędzaliśmy na spacerach lub innych atrakcjach… Odwiedziliśmy Chochołowskie Termy, Gubałówkę, Krupówki, bawiliśmy się na dyskotece a nawet próbowaliśmy godać i śpiewać po góralsku, bo pewnego wieczoru odwiedził nas przewodnik tatrzański, gawędziarz i muzyk – Andrzej Frączysty Karbowiec z Kościeliska.  Nie obyło się bez chrztu, który przygotowała dla kilkorga nowych uczestników grupa zaprawionych w bojach zimowych narciarzy. Wszyscy przeżyli, więc zostali pasowani przez Pana Tomasza Maślankę – naszego instruktora – na pełnoprawnych uczestników Białej Szkoły. Warto tutaj wspomnieć o pozostałych członkach kadry szkoleniowej: Panu Tomaszu Wolnym oraz Pani Katarzynie Maślance, która razem z Panią Anią szkoliła niektórych uczestników w kuchni przy lepieniu pierogów i pieczeniu naleśników.

Niestety, tydzień szybko minął i 12 stycznia trzeba było żegnać Gubałówkę i wyruszyć w drogę powrotną do Łodygowic  i wpaść w ramiona stęsknionych rodziców.  Zabraliśmy ze sobą oscypki, kurtosze, przeróżne góralskie pamiątki, a przede wszystkim wspomnienia  i… jedno niezrealizowane z powodu niesprzyjającej pogody marzenie – zjazd z Kasprowego Wierchu. No cóż, zawsze to dobry powód, by do Zakopanego wrócić za rok i powtórzyć tę zimową przygodę!


Harcerze z drużyny „Leśna Kompania” w Łodygowicach zebrali 8925,59 zł.
w niedzielę, 14 stycznia, w trakcie 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jest to jak dotychczas najwyższa suma zebrana przez harcerzy w Łodygowicach w historii
finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dziękujemy.