Szkoła

Dieta kluczem do długiego i zdrowego życia…

W dniach 26 i 30 listopada gościliśmy w naszej szkole panią Annę Kubicę z Centrum Dietetyki Lemony Place, która jako wykwalifikowany dietetyk na co dzień sprawuje opiekę nad pacjentami z chorobami dietozależnymi. Tym razem w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z uczniami klas szóstych i siódmych, poruszając tematy ważne nie tylko w okresie dorastania, ale stanowiące podstawę prawidłowego i zdrowego trybu życia w każdym wieku.
W trakcie zajęć dla chłopców zastał omówiony wpływ używek na zdrowie człowieka. Podkreślono także, że cukier i produkty w niego obfitujące są uzależniające i mogą powodować ogromne spustoszenie w ludzkim organizmie. Uczniowie dowiedzieli się, w jak wielu produktach i w jakich ilościach ten składnik występuje, jaki ma wpływ na zdrowie, ale także poznali sposoby jego ograniczenia w codziennej diecie. Pani Anna zwróciła szczególną uwagę na przyczyny oraz skutki cywilizacyjnej choroby, jaką jest otyłość. Wyjaśniła, jak ważna w tej kwestii jest odpowiednia profilaktyka.
Zajęcia przeprowadzone z dziewczętami dotyczyły m.in. zaburzeń odżywiania, przede wszystkim anoreksji i bulimii. Omówione zostały przyczyny, objawy a także konsekwencje tych bardzo niebezpiecznych chorób. Ponadto uczennice miały możliwość stworzenia zbilansowanego posiłku poprzez wyeliminowanie z niego wysoko przetworzonych i wysokokalorycznych produktów oraz zastąpienie ich zdrowymi, bogatymi w witaminy, minerały – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Spotkanie z ekspertem uświadomiło uczniom, jak wielkie znaczenie ma odżywianie. Wpływa ono nie tylko na sylwetkę, ale przede wszystkim na zdrowie, samopoczucie, ilość posiadanej energii oraz funkcjonowanie mózgu. W połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną, unikaniem używek może stać się kluczem do długiego i zdrowego życia.