Szkoła
Siłownia 1
Siłownia 2
Siłownia 3
Hala 4
Hala 5
Hala 6
Hala 7

Noc z piłką ręczną!

Noc z piłką ręczną – drugi „Nocny Szczypiorniak” w naszej szkole.

Z piątku na sobotę (07/08.12.2018) odbył się po raz drugi w naszej szkole „Nocny Szczypiorniak”. Wzięły w nim udział dziewczęta uczęszczające na zajęcia sportowe Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka z piłki ręcznej. Zmagania zaczęłyśmy od wspólnej rozgrzewki, którą przeprowadziły absolwentki naszej szkoły. Starsze koleżanki solidnie przygotowały nas do wysiłku widać było, że nadal są w świetnej formie! Trenerka podzieliła nas na zespoły w dwóch kategoriach wiekowych i rozpoczęłyśmy rywalizację. Grze towarzyszyła sportowa rywalizacja i dobry humor. Następnie przyszedł czas na rodziców, którzy podczas gry wykazali się olbrzymim zaangażowaniem i wolą walki. Odważnie stawili czoło naszym zawodniczkom za co serdecznie im DZIĘKUJEMY!

Po kilku godzinach grania mogliśmy się posilić przepysznymi kanapkami i wypiekami mam i Julki (przepyszne ciasto:) ) Zmagania zakończyliśmy wspólnym wspominaniem i seansem kinowym na dobranoc! Nocka okazała się baaardzo krótka i pełna różnych odgłosów hali sportowej. Rano czekało na nas śniadanko, przy którym nie było końca wspólnych rozmów i wspomnień minionych, wspaniałych chwil!!!!!!
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej imprezy BARDZO DZIĘKUJEMY! To dzięki Wam możemy rozwijać swoją pasję, którą jest piłka ręczna!

Szczypiornistki z Uczniowskiego Klubu
Sportowego Jedynka Łodygowice

Więcej informacji i zdjęć: Facebook – UKS Jedynka Łodygowice

II Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

W imieniu Ludowego Klubu Sportowego „Słowian” Łodygowice i Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodygowicach, pragniemy zaprosić uczniów do II Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej.

Turniej zostanie rozegrany w dwóch grupach wiekowych:

  1. szkoła podstawowa klasy 4-6
  2. szkoła podstawowa klasy 7-8 i gimnazjum klasa III

Każda ze szkół może wystawić po jednej drużynie w danej grupie wiekowej
Termin: 12 XII 2018r. godzina 9.00
Miejsce: Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łodygowicach
Nagrody: medale, dyplomy, nagrody rzeczowe.

Z poważaniem
Tomasz Kowalik
Prezes LKS „Słowian” Łodygowice

Regulamin Turnieju


Dieta kluczem do długiego i zdrowego życia…

W dniach 26 i 30 listopada gościliśmy w naszej szkole panią Annę Kubicę z Centrum Dietetyki Lemony Place, która jako wykwalifikowany dietetyk na co dzień sprawuje opiekę nad pacjentami z chorobami dietozależnymi. Tym razem w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z uczniami klas szóstych i siódmych, poruszając tematy ważne nie tylko w okresie dorastania, ale stanowiące podstawę prawidłowego i zdrowego trybu życia w każdym wieku.
W trakcie zajęć dla chłopców zastał omówiony wpływ używek na zdrowie człowieka. Podkreślono także, że cukier i produkty w niego obfitujące są uzależniające i mogą powodować ogromne spustoszenie w ludzkim organizmie. Uczniowie dowiedzieli się, w jak wielu produktach i w jakich ilościach ten składnik występuje, jaki ma wpływ na zdrowie, ale także poznali sposoby jego ograniczenia w codziennej diecie. Pani Anna zwróciła szczególną uwagę na przyczyny oraz skutki cywilizacyjnej choroby, jaką jest otyłość. Wyjaśniła, jak ważna w tej kwestii jest odpowiednia profilaktyka.
Zajęcia przeprowadzone z dziewczętami dotyczyły m.in. zaburzeń odżywiania, przede wszystkim anoreksji i bulimii. Omówione zostały przyczyny, objawy a także konsekwencje tych bardzo niebezpiecznych chorób. Ponadto uczennice miały możliwość stworzenia zbilansowanego posiłku poprzez wyeliminowanie z niego wysoko przetworzonych i wysokokalorycznych produktów oraz zastąpienie ich zdrowymi, bogatymi w witaminy, minerały – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Spotkanie z ekspertem uświadomiło uczniom, jak wielkie znaczenie ma odżywianie. Wpływa ono nie tylko na sylwetkę, ale przede wszystkim na zdrowie, samopoczucie, ilość posiadanej energii oraz funkcjonowanie mózgu. W połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną, unikaniem używek może stać się kluczem do długiego i zdrowego życia.

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego do Rodziców i Opiekunów Uczniów

Warszawa, 8 listopada 2018 roku

Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej
Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny

Oryginał listu (pdf): list_MEN_GIS_rodzice

Akademia Szkolna ,,Dla Niepodległej”.

OBCHODY STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ.
AKADEMIA SZKOLNA ,,DLA NIEPODLEGŁEJ”.

Dnia 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Była ona zwieńczeniem szeregu działań edukacyjnych, wychowawczych i kulturalnych jakie przez ostatnie miesiące podejmowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców. W akademii wzięli udział zaproszeni goście:
• Sekretarz Gminy Łodygowice pani Marta Stanowska
• Zastępca dyrektora delegatury ŚKO pani Elżbieta Sobieska
• Proboszcz parafii Łodygowice ks. prałat Józef Zajda
• Skarbnik Gminy Łodygowice pani Halina Wajdzik
• Dyrektor GZEAS–u pani Magdalena Micherdzińska
• Radni Gminy Łodygowice: pani Małgorzata Mieszczak i pan Eugeniusz Góra
• Liczne grono rodziców
Zaprezentowane przez uczniów widowisko podzielone było na dwie części. Część pierwsza, oficjalna stała się niecodzienną lekcją patriotyzmu. W części artystycznej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, aktorskie, wokalne i taneczne, przypominając najważniejsze wydarzenia z historii Polski ostatnich stu lat. W tę niezwykłą uroczystość wpisała się również inicjatywa pani Minister Edukacji Narodowej ,, Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11.11 wszyscy uczestnicy odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego, wzmacniając tym samym poczucie narodowej wspólnoty. Na zakończenie akademii pan dyrektor Mirosław Jakubiec zaprosił w imieniu własnym oraz Wójta Gminy Łodygowice na uroczystości gminne, które odbyły się 10 listopada na Placu Wolności w Łodygowicach.
Entuzjastyczne wykonanie ostatniej piosenki pt. ,, Bo wszyscy Polacy” było świadectwem wspólnego, radosnego świętowania.