Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach
Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach, 34-325 Łodygowice, ul. Okrężna 1. tel./fax: +33 8620627
Strona główna arrow Napisz do nas
26.08.2016.
Napisz do nas
Rok szkolny 2015/2016 Utwórz PDF Drukuj

Nasze wspólne świętowanie

W tym roku obchodziliśmy  Święto Szkoły w niezwykły sposób. Po raz pierwszy w jego przededniu w kościele parafialnym pod wezwaniem Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły spotkali się na wieczornym czuwaniu przy relikwiach patronki. W ciszy czerwcowego wieczoru do nieba popłynęła wspólna modlitwa. Niezwykłości i uroku dodawało jej to, że przed Najświętszym Sakramentem klęczał dwór królewski wraz ze świętą Jadwigą. Niecodzienna inscenizacja, połączona ze śpiewem i słuchaniem dialogu świętej z Chrystusem wprowadziła uczestników w duchowy wymiar przeżywania święta.
    We wtorkowy poranek cała społeczność szkolna uczestniczyła we mszy świętej. Po niej nastąpiła uroczysta akademia, na którą przybyli zaproszeni goście. Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Posła Stanisława Piętę, Wójta Gminy Łodygowice Pana Andrzeja Piterę, Sekretarza Gminy Panią Martę Stanowską, Pana Prezesa Eco Team Service sp. z o. o. Marcina Zyzaka, Wicestarostę Pana Stanisława Kucharczyka, Panią Dyrektor Gminnej Biblioteki Samorządowej Krystynę Madziar, a także Pana Sołtysa Michała Kubińca, Panią Alinę Kubiniec - Przewodnicząca ZNP, Pana Eugeniusza Jachyma i Pana Eugeniusza Górę.  Cieszymy się, że tak wyjątkowy dzień mogliśmy świętować w gronie osób, które z wielką życzliwością i serdecznością powracają w mury naszej szkoły. Szczególnie ważnym momentem tegorocznego święta było zainaugurowanie przez Pana Dyrektora Mirosława Jakubca roku poświęconego w szczególny sposób królowej Jadwidze. Będzie to taki szczególny czas, kiedy uczniowie i nauczyciele spróbują odkryć na nowo bogactwo  cnót patronki, jej heroizm, odwagę, niezwykłą mądrość oraz miłość do Boga i ludzi, zaprzyjaźnić się z nią i prosić ją o wsparcie w codziennych troskach. Z tej okazji obejrzeliśmy inscenizację poświęconą patronce, aby jeszcze lepiej poznać koleje jej trudnego i wymagającego wielkiego poświęcenia życia.
     Potem biliśmy brawa uczniom, którzy zostali nagrodzeni za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Tytułem Wzorowego Absolwenta uhonorowano Patryka Prochownika, ucznia klasy VI a. Nagrody z rąk Pana Dyrektora Mirosława Jakuba przyjęli także:
- Patryk Prochownik, Jakub Jachnicki, Kacper Bil, Amelia Orszulak, Arkadiusz Cichoń oraz Agnieszka Kanik -  laureaci XIX Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”;
- Patryk Duda oraz Filip Wałęga - finaliści Konkursu Informatyczno-Językowego „Ikar”;
– Julia Kaczmarek - zdobywczyni bardzo dobrego wyniku w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Fox”;
- Patryk Prochownik, Aleksandra Słaby oraz Julia Bułka – laureaci Ogólnopolskiego Konkursu „Wiedzy o Morzu” zorganizowanego przez WSB w Szczecinie;
- Julia Sypta, Kacper Bil oraz Maksymilian Kalamus – laureaci Ogólnopolskiego Konkursu „Wiedzy o Pomorzu Zachodnim” zorganizowanego przez WSB w Szczecinie;
- Anna Buszydlik oraz Bartłomiej Cichoń – zdobywcy Grand Prix w Ogólnopolskim konkursie Ligi Morskiej i Rzecznej „Młodzież na Morzu”;
- Sara Świrska oraz Maciej Maślanka – zdobywcy III miejsca w Powiatowym Konkursie „Gimnazjada Językowa”;
- Maria Pietrasina – zdobywczyni II miejsca w „Stypendiadzie Polonistycznej”.
Ponadto Agata Bieniek, Anna Czernek oraz Kamila Pasierbek, uczestniczki konkursu „Papież Słowianin”, otrzymały z rąk Pana Dyrektora list gratulacyjny Śląskiego Kuratora Oświaty – pani Urszuli Bauer. Nagrody powędrowały również do laureatów Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Święta Królowa Jadwiga” – Karola Strzałki, Gabrieli Frydel oraz Natalii Złoch, a także do laureatów Szkolnego Konkursu Wiedzy o Świętej Królowej Jadwidze – Emilii Tarnawy oraz Karoliny Fijak. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wspólnie podziwialiśmy także występy grup śpiewających szanty oraz tancerzy. Radosne rytmy muzyki żeglarskiej w wykonaniu uczniów oddziału przedszkolnego, szkoły podstawowej oraz gimnazjum  podbiły serca publiczności!  Gromkimi brawami nagrodzono również chłopców z klasy 1a tańczących zorbę, wspaniałych tancerzy z klasy 2a, którzy zaskoczyli wszystkich pięknym układem choreograficznym w rytmie flamenco oraz uczniów klasy 3b, którzy pokazali wszystkim, jak wspaniale można bawić się podczas wykonywania tańca belgijskiego!
Po przerwie na smakowite przekąski i obejrzeniu wystawy dotyczącej ciekawych inicjatyw edukacyjnych oraz sportowych i kulturalnych realizowanych w naszej szkole, nadeszła pora na prawdziwą zabawę! Sportowy duch towarzyszył wszystkim – maluchy z klas 1-3 zmierzyły się w licznych konkurencjach sprawnościowych, podczas których rywalizowały o tytuł mistrza, a starsi uczniowie konkurowali ze sobą podczas turnieju międzyklasowego, walcząc o pierwsze miejsce w dyscyplinach siłowych i zręcznościowych. Walka była naprawdę zażarta, a najlepsi dostali piękne dyplomy i pyszne łakocie! Ci, którzy nie zdecydowali się na uczestnictwo w zawodach sportowych, mogli zmierzyć się w konkursie wiedzy o szkole. Cóż, zwycięzcą mogli zostać tylko najwięksi spryciarze i ci, którzy znają ją od podszewki, bo pytania, choć wymyślone trochę z przymrużeniem oka, wcale nie należały do najłatwiejszych. Zabawa była przednia, a wybuchy śmiechu nie ustawały przez cały czas!
Chociaż 150. rocznica istnienia naszej szkoły jest już za nami, cieszymy się, że możemy każdego roku spotkać się w tak wyjątkowym dniu, by razem bawić się i świętować.

Biegiem w  Dzień Dziecka

Nasi uczniowie z okazji  Dnia Dziecka wzięli udział w imprezie biegowej zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach. „8 Biegi Masowe” odbyły się 1 czerwca i zaproszono na nie dzieci i młodzież ze wszystkich szkół naszej gminy- Pietrzykowic, Zarzecza, Górnych i Dolnych Łodygowic. Pod opieką nauczycieli grupa 132 uczniów naszej szkoły z klas I-III, IV –VI, oraz gimnazjum stanęła na mecie zawodów, by walczyć o najwyższe stopnie podium.
Uczniowie startowali w pięciu kategoriach wiekowych pokonując trasy o różnych dystansach. Najmłodsi mieli do przebiegnięcia  210 metrów,  starsze klasy 370 metrów, a gimnazjaliści 550 metrów.  Rywalizacja przebiegała  zgodnie z zasadą fair-play.
Emocje były duże,  walka na bieżni trwała do ostatniego metra. Dzięki wspaniałej postawie naszych sportowców, małych i dużych, możemy się poszczycić licznymi sukcesami. W kategorii klas I trzy pierwsze miejsca wywalczyli nasi uczniowie: I m. Franek Kania, II m. Kacper Loranc, III m. Natasza Wacławek. W kategorii klas II również nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca: I m. Filip Kachel, II m. Emilia Kalamus, III m. Stanisław Bożek i Dawid Czul ex aequo. Trzecioklasiści także zebrali największe laury: I m. Tymoteusz Kuśnierewicz, II m. Paweł Batelt, III m. Krystan Sonntag. Uczniowie klas IV-VI niestety nie zajęli żadnego miejsca na podium.
Gimnazjaliści podobnie mogą popisać się dobrymi wynikami. W kategorii dziewcząt zwyciężyły uczennice klas sportowych I m. Magdalena Bogusch, II m. Agnieszka Loranc, III m.  Weronika Wisła. W kategorii chłopców I m. Szymon Pietraszko, II m. Daniel Duda, III m. Paweł Jakubiec.
Za zwycięstwo uczniowie zostali nagrodzeni medalami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci plecaków, piłek i akcesoriów do nurkowania. Przyjęli także gratulacje od Pana Wójta Andrzeja Pitery. Wszyscy sportowcy po biegu mogli się posilić smacznymi drożdżówkami i soczkiem owocowym.
Impreza wszystkim bardzo się podobała. Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy postanowili aktywnie spędzić ten wyjątkowy dzień!!!!


Happening z ulubionymi bohaterami książek

Początek maja w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach znalazł się pod znakiem książek. Bohaterowie popularnych opowieści pojawili się na szkolnych korytarzach, by intrygować, wywołać uśmiech, a przede wszystkim by przypomnieć o sobie.  Podczas dwudziestominutowej przerwy obiadowej kilka grup uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum przebranych i ucharakteryzowanych odgrywało fragmenty wybranych przez siebie historii.
    Ani pozostali uczniowie, ani nauczyciele nie byli uprzedzeni o mającej odbyć się akcji. Zaskoczenie było więc ogromne! Pozwoliło to jednak na zdobycie pełnego zainteresowania widzów.
    Uczniowie klasy 3a gimnazjum stworzyli gromadę składającą się z Gandalfa, hobbita i krasnoludów.  Były to postaci z powieści J. R. R. Tolkiena pod tytułem „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Wędrowali, jak na taką gromadę przystało, z ogromną mapą i szukali skarbu smoka Smauga. Wspaniale przygotowali się do akcji, zapuszczając brody do pasa, przygotowując broń i ubrania. Hobbit oczywiście szedł boso a Gandalf prowadził przyświecając laską.
Uczniowie klasy 2c podzielili się na kilka grup.  Między salami skradała się para zaopatrzona w profesjonalne łuki i strzały. Ich zadaniem było przypomnienie ulubionej przez nastolatków książki Suzanne Collins pod tytułem „Kosogłos”. Ta grupa łącząca klasy 2a i 2c starała się przemykać niezauważona, choć z takim uzbrojeniem było to trudne. 
Głośniejsi byli na pewno inni uczniowie, którzy wybrali opowieści mitologiczne. Były więc trzy boginie zachęcające Parysa do oddania jabłka. Atena, Hera i Afrodyta zachwalały swe wdzięki i potęgę, starały się przekupić  chłopca trzymającego złote jabłko.  Oczywiście na każdym korytarzu wygrywała Afrodyta.
Zrozpaczona Demeter szukała swej córki. I znajdowała ją. Kora zawsze stała pół piętra niżej i zajadała z Hadesem owoc granatu. Matka oczywiście okazywała swe emocje – radość z odzyskania córki i urazę do niechcianego zięcia. W końcu poświęciła sałatę ze swego kosza rzucając ją w stronę zajętej sobą pary.
Uczniowie szkoły podstawowej również wcielili się w role postaci z ulubionych powieści, baśni i legend. Szkolnymi korytarzami radośnie wędrowały krasnoludki, poszukujące Królewny Śnieżki, starając się umknąć złej macosze oraz jej złośliwym pomocnikom.
Grupa szóstoklasistów postanowiła zabrać widzów do krainy ukrytej po drugiej stronie starej szafy – do Narnii. Wspólnie z Zuzanną, Łucją, Piotrem i Edmundem spotkali się z Aslanem oraz królową i stali się świadkami koronacji bohaterów. Mogli też podziwiać pojedynek Edmunda i Piotra!
Inna grupa przeniosła się do Krainy Czarów razem z Alicją. Spotkali tam Białą i Czerwoną królową oraz Kapelusznika. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło! Bohaterowie zachwycili widzów i dostali gromkie brawa.
Szkolnymi korytarzami przechadzała się także Merida Waleczna, napinając raz po raz łuk. Kopciuszek napracował się ścierając podłogi, poganiany stale przez  jedną z jego nieznośnych sióstr, Czerwony Kapturek opowiadał o przygodzie ze złym wilkiem,  Calineczka szukała schronienia przed zimnem i wiatrem, a bohaterka baśni o „Pięknej i bestii” radziła, że nawet najokropniejszego potwora można pokonać nie siłą, lecz dobrym sercem i promiennym uśmiechem. Niektórzy mogli się przestraszyć paskudnej wiedźmy, która kusiła łakomczuchów ciasteczkami, marząc, że znajdzie do schrupania jakiegoś Jasia, albo chociaż Małgosię. Na szczęście dzieciaki okazały się sprytniejsze od Baby Jagi i ostatecznie zjedzone zostały tylko ciasteczka!
Spotkanie z książkami na dużej przerwie było nie więc nudne. Okazało się zaskakujące, barwne i wesołe. Bohaterowie zaskoczyli uczniów i nauczycieli. Zostawili w całej szkole liściki z cytatami zachęcającymi do czytania. Małe, jaskrawe karteczki z napisami pojawiły się w wielu miejscach przyciągając oko! Oprócz tego uczniowie inscenizowali fragmenty książek, czytali je w poszczególnych klasach, spotykali się z uczniami, zachęcali do sięgania po książki, aby móc się spotykać z dziećmi jak najczęściej. Nikt nie chciał się rozstać z bohaterami, uczniowie i nauczyciele zapraszali ich w trakcie zajęć do sal.
Całe przedsięwzięcie wpisywało się w Projekt „Książki naszych marzeń” i miało na celu w sposób niecodzienny i zaskakujący zachęcić dzieci i młodzież do sięgania po różnorodne książki, przede wszystkim dla zabawy, rozrywki i przygody. Wyjątkowy charakter miały spotkania bohaterów z uczniami w klasach, gdzie mogli wspólnie pogawędzić, podzielić się wrażeniami z przeczytanych książek, a także wymienić zalety czytania. Happening obejmował wszystkie odziały szkoły podstawowej, a także gimnazjum.
                                    Organizatorki
                                    Anna Brandys-Staszczyk
                                    Joanna Worek


WIOSENNY SPACER 

Czyste Góry 2016Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w odbywającym się po raz osiemnasty na Żywiecczyźnie w Wiosennym Zlocie Turystyczno–Ekologicznym „Czyste Góry 2016”. Podczas tej edycji na szlaki, pod opieką nauczycieli i wychowawców szkół powiatu żywieckiego, wyruszyło kilkadziesiąt grup turystycznych zrzeszających około  800 miłośników ekologii i górskich wędrówek. Wśród nich  nasza 17 osobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką p. Lucyny Zuziak i p. Eweliny Okrzesik.
Młodzi ekolodzy porządkowali ścieżki spacerowe biegnące od  bulwarów rzeki Soły przez Szlak Najazdu Szwedzkiego do schroniska młodzieżowego w  Zarzeczu. Zebrane odpady w postaci  Czyste Góry 2016plastikowych butelek i śmieci dostarczyli punktualnie po 4 godzinach  marszu  do schroniska młodzieżowego w Zarzeczu. Nasza grupa uczniów w konkursie na największą ilość zebranych odpadów była w tym roku bezkonkurencyjna, zajmując I miejsce. Podczas zlotu odbyły się także konkursy ekologiczne i krajoznawcze.
Głównym celem XVIII Jesiennego Zlotu Turystyczno - Ekologicznego „Czyste Góry 2016” – było nie tylko porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, udział w obchodach Dnia Ziemi, promowanie turystyki, rozwijanie sprawności fizycznej i zamiłowania do poznawania krajobrazu „Małej Ojczyzny”.  Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń późnym popołudniem wrócili do Łodygowic.


Akademia z okazji świąt majowych w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach

Naszą Ojczyzną jest Polska i pamiętamy o ważnych dla naszego kraju świętach i rocznicach.
W kalendarzu majowym jest wiele dat, które przypominają nam, byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich dla naszego narodu chwilach, krzepiły serca i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności. Pierwsze dni miesiąca to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia  i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Warto pielęgnować pamięć o tych zdarzeniach,  eksponować publicznie narodowe  symbole i z tej  okazji 29 kwietnia 2016 roku spotkaliśmy się na uroczystym apelu.

Akademia majowa 

Ponad 225  lat temu nasza Ojczyzna przeżywała ciężkie chwile. Rosja, Prusy i Austria - państwa sąsiadujące  -  podzieliły się Polską niczym tortem. Podczas akademii  uczniowie mogli zobaczyć fragment historii  z tamtych czasów  w scenie ilustrującej  rozbiory Polski i  uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku przez Sejm Wielki. Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  Na domach, budynkach publicznych wywieszamy wtedy chorągwie   i powszechne stało się   w tym dniu noszenie kokardy w kolorze biało – czerwonym. Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.  By zrozumieć lepiej tęsknotę za Ojczyzną tych, którzy musieli wyemigrować, wysłuchaliśmy pięknych słów Cypriana Kamila Norwida: „Moja piosenka”, zaśpiewanych przez Kingę Błaszcz.  Wiersz, który został napisany  w Ameryce, ukazuje tęsknotę  i miłość do Ojczyzny, w której szanowana jest tradycja.
Akademia majowaDo kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów nieba
Tęskno mi Panie

Również w maju miała miejsce beatyfikacja Jana Pawła II. Wiele osób z naszych rodzin tego pięknego dnia było na Placu św. Piotra w Rzymie i odtąd każdy maj przypomina im o tym wydarzeniu. Dla papieża uczniowie naszej szkoły zaśpiewali „Barkę” a swe życzenia wyrazili gromkimi brawami.
Na naszym apelu nie mogło zabraknąć słów wdzięczności  i miłości skierowanych do drogich mam, o których w tym miesiącu pamiętamy szczególnie.
Wszystkie te święta  przepięknie ubarwia rozkwitająca  wiosna. Ona budzi nasze serca, cieszy nasze oczy i radośnie jest wyśpiewywana w wielu piosenkach, które znamy. Na koniec uroczystości szkolnych i my zaśpiewaliśmy jedną z nich. „Maj, młody maj” przy akompaniamencie nagrania braci Golec rozbrzmiewał  w całej szkole, a najmłodsi uczniowie żywo i radośnie reagowali śpiewając, tańcząc i  kołysząc się.

Akademia majowa 

W tak radosnym nastroju, jaki zapanował na naszym apelu, życzymy  wszystkim miłego świętowania, dużo,  dużo słońca.  Gdyby jednak pogoda miała spłatać figla, to na majowy deszcz  nasi zerówkowicze udzielili rady, którą można obejrzeć i usłyszeć na szkolnym facebooku.
Pozdrawiamy i życzymy radosnego, rodzinnego świętowania.


 Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.
Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Z okazji Święta 3 Maja w naszej Szkole odbyła się uroczysta Akademia, z której relację możecie zobaczyć na naszym profilu na Facebooku.

 

Harcerski rajd na 102!

Z 1 na 2 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się kolejny rajd harcerski. Do Łodygowic przyjechało kilka zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich. Późnym popołudniem druhny i druhowie z naszej drużyny „Leśna Kompania” witali przy wejściu do szkoły wszystkich miłych gości, którzy rozlokowali się w przydzielonych im pokojach.
Rajd rozpoczął się od uroczystego apelu. Druhny drużynowe przedstawiły ramowy plan zajęć  oraz zapoznały z regulaminem obowiązującym wszystkim uczestników rajdu. Po samodzielnie przygotowanej i zjedzonej z apetytem kolacji przenieśliśmy się na halę, na tradycyjne zabawy i pląsy. Wszyscy bawili się wspaniale. Potem krótki odpoczynek w pokojach i przygotowanie do nocnej gry. O północy każdy zastęp z osobna przybył na halę i rozpoczął realizację zadania: idąc gęsiego i trzymając się jeden drugiego, przemieszczał się o liczbę kroków podaną kolejno przez każdego harcerza, by dojść do wyznaczonego punktu. Śmiechu było mnóstwo! Natomiast na drugą grę o godz. 3.15 nie zjawił się nikt, gdyż druhowie… zasnęli, zmęczeni wcześniejszymi atrakcjami.
Rano wszyscy wyspani zjawili się na śniadaniu, a później na biegu patrolowym. Wyznaczona trasa, około 5 km, prowadziła wokół Łodygowic. Podzieleni na 8 patroli zbieraliśmy karteczki z wyrazami, które miały utworzyć hasło. Po powrocie do szkoły każdy patrol przygotowywał plakat z odszyfrowanym hasłem: „Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają to długie mrozy się zapowiadają”. Potem nabraliśmy sił zjadając pierogi z truskawkami, by na koniec obejrzeć prezentacje każdego z patroli oraz pożegnać wszystkich uczestników rajdu. Było świetnie! Marzy nam się kolejny, niezwykły rajd! Czuwaj!

Druhny i druhowie z „Leśnej Kompanii”


 


Zrób wiosenne porządki

 
W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wiedzy o Autyźmie, który przypada 2 kwietnia, zapraszam do wzięcia udziału w akcji: "Zrób wiosenne porządki" - czyli zbiórki niepotrzebnych gier planszowych i materiałów plastycznych, t.j.: farby, kredki, bloki rysunkowe, plastelina, itp.
Zebrane pomoce zostaną przekazane Krajowemu Towarzystwu Autyzmu, oddział w Bielsku-Białej i wykorzystane przez dzieci i osoby dorosłe z autyzmem na zajęcich.
 
Zrób wiosenne porządki
Autyzm to skomplikowane, tajemnicze zaburzenie rozwoju, którego przyczyna jak dotychczas nie została poznana. Osoba dotknięta autyzmem żyje we własnym świecie, do którego inni z pozoru nie mają dostępu. Dla autystyka kontakt ze światem zewnętrznym stanowi wielką trudność, a czasem wiąże się niemal z cierpieniem i bólem prawie fizycznym.
Gry planszowe i artykuły plastyczne prosimy składać do piątku, 1 kwietnia u pedagoga szkolnego, lub opiekunów samorządów uczniowskich - pani Sabiny Matuszwskiej lub pani Ewy Dobiji.
Gabriela Kubica

Ogłoszenie


w sprawie zapisu dzieci do oddziału przedszkolnego
i do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/2017

1. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach informuje, że zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2016/2017 prowadzone będą od 1 do 31 marca 2016r.

2. Rodzice/opiekunowie dzieci podlegających obowiązkowi przygotowania przedszkolnego zapisując dziecko do oddziału przedszkolnego wypełniają wniosek i składają wymagane dokumenty w sekretariacie szkoły. Wniosek o przyjęcie dziecka można pobrać ze strony internetowej  Urzędu Gminy w Łodygowicach, lub w sekretariacie Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.

3. Informacje dotyczące kryteriów, terminów i wymaganych dokumentów umieszczone są również na szkolnej tablicy ogłoszeń. 
 

Od 1 września 2016r otwieramy kolejną klasę sportową w naszym Gimnazjum.

Oferujemy najlepsze zaplecze sportowe na Podbeskidziu

Zapisy do klasy pierwszej Gimnazjum i dodatkowe informacje
- w sekretariacie szkoły lub telefonicznie: 33 8620627

Do pobrania: Zgłoszenie | Wniosek


W roku szkolnym 2016/2017 utworzona zostanie jedna klasa sportowa, realizująca, oprócz czterech godzin podstawy programowej z wychowania fizycznego, sześciogodzinne ukierunkowane szkolenie sportowe z zakresu:

 • piłki ręcznej,
 • piłki nożnej,
 • piłki siatkowej,
 • lekkiej atletyki.

Klasa sportowa realizuje program szkolenia sportowego równolegle z programem nauczania obowiązującym w gimnazjum.

Zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów klasy sportowej odbywać się będą w  obiektach posiadanych przez Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach: hala sportowa, sala gimnastyczna, siłownia, kompleks lekkoatletyczny (bieżnia, rzutnia, skocznia) oraz dwa wielofunkcyjne boiska sportowe.

Warunkiem przyjęcia do klasy sportowej jest przystąpienie do testu sprawności fizycznej, uzyskanie odpowiedniej ilości punktów zgodnie z obowiązującymi kryteriami oraz złożenie dokumentacji zgodnie z regulaminem rekrutacji do Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach.

Dokumenty, które należy złożyć w sekretariacie:

 • wniosek (dla uczniów zamieszkałych poza obwodem szkoły)
  lub zgłoszenie (dla uczniów zamieszkałych w obwodzie szkoły)
 • wykaz ocen z pierwszego semestru nauki w klasie VI
 • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do nauki w klasie sportowej

 

X JUBILEUSZOWY KONKURS PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ

 Liga Morska i Rzeczna

W piątek 11 marca 2016 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbył się X Jubileuszowy Konkurs Piosenki Żeglarskiej „KEN 2016”, którego współorganizatorami było Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej IV LO oraz Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Naszą szkołę reprezentowały 3 zespoły: „Piraci-Kamraci”- grupa zerówkowiczów, „Szantymentalni”- reprezentujący SP i „Galeon II”- przedstawiciele gimnazjum. Przedszkolaki były najmłodszymi uczestnikami.
W konkursie wzięły udział 23 zespoły a uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: soliści i zespoły. „Piraci-Kamraci” oraz „Galeon II” zdobyli wyróżnienie w kategorii zespoły. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Liga Morska i Rzeczna


 


„Biała Szkoła” - ZAKOPANE 2016

My, górale niskopienni, spod Magurki, zakały narciarskiej braci wyruszyliśmy z Łodygowic 30 stycznia br. w kierunku wysokich, białych Tatr. Wśród nas byli członkowie Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy tym razem postanowili sprawdzić się na stoku narciarskim, w basenie oraz pod okiem fachowców doskonalić swoje umiejętności. Po długiej podróży nareszcie poczuliśmy górskie, świeże powietrze i zameldowaliśmy się u pani Ani w „Świstaku” na Gubałówce.

 Biała szkoła 2016

Już pierwszego dnia zapewniono nam świetne atrakcje, tj. spacer po Krupówkach, zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego, przejażdżkę kolejką szynową na Gubałówkę oraz wieczorny spacer. Następnego dnia rozpoczęło się doskonalenie naszych zdolności narciarskich i snowboardowych na zakopiańskich stokach. Codziennie po wyczerpujących zjazdach czekało na nas pyszne, domowe jedzenie naszej gospodyni.
Nasi opiekunowie zadbali o to, by po szusowaniu nie zabrakło kolejnych atrakcji. Jak wiadomo, każdy uczestnik obozu narciarskiego musi przyjąć chrzest, dlatego też jedno popołudnie zostało przeznaczone na tę, tak ważną dla młodych narciarzy, uroczystość. Był tor przeszkód, celowanie kulkami w bałwana i taniec śniegu. Jakby tego jeszcze było mało, zorganizowano  dyskotekę, podczas której wszyscy doskonale się bawili.  Piękne zakopiańskie widoki mogliśmy podziwiać podczas kuligu z zaprzęgiem konnym. Nasi woźnice oraz spacerowicze podziwiali natomiast nasz piękny śpiew ;).  No i oczywiście, któregoś wieczoru zapaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, a gdy wróciliśmy do domu, do stołówki zwabił nas zapach świeżo upieczonej  drożdżówki.     
Aqua park Jednak każdy organizm potrzebuje trochę odpoczynku, dlatego wybraliśmy się do Aqua Parku w Zakopanem, gdzie szaleliśmy na zjeżdżalniach, w rwącej rzece, a niektórzy z nas odprężali się w jacuzzi.
Ostatni dzień nie mógł obejść się bez nart oraz  pakowania, ponieważ już po południu nasza przygoda, niestety, dobiegała końca… Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie spotkamy się w jeszcze większym gronie, ponieważ dla tej atmosfery naprawdę warto.
Chcielibyśmy podziękować naszym opiekunom: pani Krystynie Jakubiec oraz Katarzynie i Tomaszowi Maślankom za trud, jaki włożyli w organizację tego wyjazdu.  Za to, że czuliśmy się i bawiliśmy w Zakopanem tak dobrze… oraz za kubki i szaliki, z których będziemy korzystać, wspominając te wspaniałe chwile.  Już teraz zachęcamy: wybierzcie się z nami w przyszłym roku, a nie będziecie żałować!
Na zakończenie kilka słów od uczestników:
Milena Gryzło, kl. 3b SP: Najbardziej podobało mi się ślubowanie. Gimnazjaliści przygotowali fajne konkurencje. My z Kamilą wylosowałyśmy celowanie śnieżkami w bałwana. Tak jak wszyscy musiałyśmy też zdać egzamin ze znajomości treści przysięgi narciarza i pokonać zimowy tor przeszkód. W butach narciarskich nie jest to takie łatwe… Wszystko było super, ale ślubowanie najlepsze!
Aqua park Karolina Jarczyk, kl. 4b SP: W Aqua Parku było super. A cała „Biała Szkoła” to dopiero była frajda!
Anna Midor, kl. 4b SP:  Już pierwszy dzień był pełen wrażeń. Zaczęliśmy od Krupówek, gdzie znajduje się Muzeum Tatrzańskie. Tam mogliśmy zobaczyć rośliny i zwierzęta występujące w Tatrach. Dowiedzieliśmy się także, jak wyglądali, mieszkali i żyli górale w dawnych czasach. Potem poszliśmy na zakupy, podczas których czas, niestety, leciał nam zbyt szybko…
Małgosia Habdas, kl. 6b SP:  Ogólnie to była super grafa, lepsza niż w „Wiedźminie”, a najbardziej podobały mi się wycieczki na himalaj…
Adam Habdas, kl. 2b Gim.: Było super! Niestety, ominął mnie  Aqua Park, jednak mam nadzieję, że w przyszłym roku nadrobię tę zaległość.
Marcel Maślanka, kl. 2a Gim.: U pani Krysi można było zaczerpnąć porady sercowej albo po prostu pogadać… Dziękuję!

Zdjęcia z wyjazdu w naszej Galerii.

Absolwenci „Białej Szkoły"

 

W karnawale to są wspaniałe bale w szkole w Biernej!

Jak co roku, bardzo udanie bawiliśmy się na balu karnawałowym 4 lutego 2016 r. Były tańce, zabawy, konkursy oraz poczęstunek. Całej naszej szkolnej społeczności czas uprzyjemniała współczesna muzyka taneczna, dyskotekowa  i dziecięca.

 

Bal karnawałowy 2016 Bierna

 

Najbardziej podobały się nam zabawy z „parzącą maskotką”, z krzesełkami oraz „zaczarowanym workiem”, – z którego każdy losował dla siebie jakiś gadżet, który musiał później założyć, np. maska kotka, kamizelka odblaskowa, chustka, krawat, rękawice kuchenne, następnie wykonaliśmy wspólny „taniec przebieraniec”, wszystkim było bardzo wesoło. Wszyscy uczestniczyli w konkursach tańca z balonikami, a także na gazetach. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się „rewia mody”, każdy mógł zaprezentować się indywidualnie w dowolnym tańcu. W tym roku pierwszy raz odbył się pokaz „tańca Elsy” z Krainy Lodu do piosenki „Mam te moc”, dziewczynki w strojach z bajki przedstawiały się chwaląc się swoimi umiejętnościami tanecznymi, komisja nie mogła się zdecydować i wszystkim przyznała nagrody. Bawiąc się przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” odwiedziliśmy wszystkie zakamarki szkoły. Po balu wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni stwierdziliśmy, że już nie możemy doczekać się, tego, co będzie za rok.

 Zdjęcia z zabawy karnawałowej oraz dnia Babci i Dziadka w szkole w Biernej.


„Niech nam żyją Babcia z Dziadkiem”.

W tym roku Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy bardzo uroczyście. 26 stycznia 2016 zebraliśmy się w restauracji „Cubus Event” w Biernej. Dziękujemy właścicielom za użyczenie nam sali.

 Jasełka 2016 - Bierna

Pierwszy raz mieliśmy okazję grać przed naszymi dziadkami na tak pięknej sali. Przygotowania do „jasełek po beskidzku” zaczęliśmy już w listopadzie. Każdy otrzymał rolę i chciał jak najlepiej zaprezentować się na tak ważnej uroczystości. O kostiumy pomogły nam zadbać wszystkie mamy. Scenografia sprawiła, że przenieśliśmy się do stajenki małego Jezuska jak by była prawdziwa. Oprawa muzyczna i oświetlenie dzięki pomocy pana Sebastiana Duchnowicz dały przecudowny efekt tajemniczej nocy betlejemskiej przynoszącą dobrą nowinę wszystkim ludziom. Przed premierą mieliśmy niewielką tremę, ale wszystko wypadło znakomicie. Grając swoją rolę każdy włożył w to ogrom serduszka, a Babcie i Dziadziusiowe docenili to gromkimi brawami, a i łezka niekiedy popłynęła im z oczu. Potem prezenty radości i uściskom nie było końca. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w realizacji naszego przedstawienia. Za rok postaramy się znowu.

 Zdjęcia z zabawy karnawałowej oraz dnia Babci i Dziadka w szkole w Biernej.


Program telewizyjny z naszymi uczniami w roli głównej

Szkolne wycieczki maja różny charakter, są krajoznawcze, dydaktyczne i rekreacyjne. Zawsze były i są ulubioną przez uczniów oraz mile wspominaną rozrywką szkolną. Jednak wycieczka, która miała miejsce 16 stycznia bieżącego roku dostarczyła, niestety tylko nielicznym, szczególnych wrażeń i z pewnością długo będzie należała do oryginalnych.
Wszystko zaczęło się w listopadzie, kiedy z inicjatywy polonistek z ZS1 zostaliśmy zaproszeni do nagrania dwóch odcinków emitowanego cyklicznie na antenie TVP Polonia programu pt. „Słownik polsko@polski”  prowadzonego przez eksperta językowego pana prof. Jana Miodka.
ProgramNie było łatwo wyłonić spośród wielu zasługujących na to wyróżnienie tylko dwie dziesięcioosobowe grupy uczniów. Nauczycielki ogłosiły szkolny konkurs, w którym mogli wziąć udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, angażując do swojego zadania członków rodziny. W okresie świątecznym, podczas wspólnych spotkań, dzieci i młodzież poszukiwała ciekawych „perełek językowych”,  które zgodnie z koncepcją programu miały być przedmiotem interesującego wywodu profesora.
Postanowiliśmy skoncentrować się na języku młodzieżowym i regionalnym. Zadanie wykonano starannie i po szkolnych eliminacjach przystąpiliśmy do przygotowania swojego występu w programie. Grupa regionalna uwiarygodniła swój temat strojem i krótkim występem zespołu Magurzanie. Młodzież uczestnicząca w nagraniu walentynkowym  wystąpiła z rekwizytami - serduszkami z motywem górali żywieckich.
Podekscytowani, chociaż, jak się później okazało, nie do końca świadomi wrażeń i przeżyć, wyjechaliśmy do Wrocławia. O godzinie 10.00 nasza reprezentacja przekroczyła próg Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego zaadaptowanej na potrzeby studia telewizyjnego. Od pierwszej chwili pracy było bardzo dużo. Starannie przemyślana organizacja i szybkie tempo przygotowań sprawiły, że z łatwością przenieśliśmy się w nieznaną nam dotąd atmosferę.
ProgramProducent  udzielał grupom wskazówek, reżyser konsultował i, jeśli była taka konieczność, skracał nasze pytania, pani prowadząca poznawała zespół, przedstawiciele różnych  rozgłośni zapraszali nas do wywiadu, hobbyści robili zdjęcia, słowem wszystko kręciło się jak na karuzeli. Dla każdej z grup przeznaczono jedną godzinę nagrania, ale nasza szkolna reprezentacja, głównie grupa regionalna, przekroczyła znacznie limit czasu, bo jak nie uatrakcyjnić spotkania śpiewem, tańcem czy noworocznymi życzeniami, szczególnie w sytuacji, gdy wszyscy byli tym żywo zainteresowani, zwłaszcza profesor, który nie bacząc na ponaglających go producentów, spokojnie  podpisywał książki, pozował do zdjęć i prowadził z każdym krótką rozmowę.
Można by wiele napisać o spotkaniu, ale towarzyszący mu klimat najlepiej ukazują osobiste refleksje uczniów publikowane w szkolnej gazetce lub fragmenty programu zamieszczone na Facebooku „Słownik polsko@polski” i oczywiście  program telewizyjny, który będzie można obejrzeć  6 lutego oraz 13 lutego 2016 r. w TVP Polonia o godz. 16.55, do czego wszystkich zachęcamy i zapraszamy.


Już po raz dziesiąty harcerze z „Leśnej Kompanii” włączyli się akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki ofiarności mieszkańców Łodygowic pobiliśmy kolejny rekord i zebraliśmy 5639,77 zł.
Dziękujemy.

Betlejemskie Światełko Pokoju

Betlejemskie Światełko Pokoju19 grudnia harcerze z „Leśnej Kompanii” odebrali Betlejemskie Światełko Pokoju od skautów słowackich w Zwardoniu  i przekazali je mieszkańcom Łodygowic.
W roku bieżącym obchodzimy  piękny jubileusz, upływa bowiem 25 lat od chwili pierwszego przekazania na terenie Polski Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku betlejemski ogień trafia do naszych kościołów, domów pod hasłem „ZAUWAŻ CZŁOWIEKA”. Betlejemskie Światło Pokoju to tradycja przekraczająca granice państw i bariery ludzkich uprzedzeń – jest ona symbolem wzajemnego zrozumienia i miłości.
My, harcerki i harcerze, przekazując BŚP pragniemy uwrażliwić na potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie śpieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegali, a potrzebującym okazywali pomoc. Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka.

Z harcerskim pozdrowieniem


„Zerówkowicze" pieką świąteczne ciasteczka

ciasteczkaDzień 18 grudnia był dla naszych zerówkowiczów bardzo pracowity. Tego dnia dzieci piekły świąteczne ciasteczka z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Jak już wszyscy umyli rączki i założyli fartuszki- zabraliśmy się  do pracy: wałkowaliśmy ciasto przygotowane wcześniej przez nasze panie i wykrawaliśmy foremkami ciasteczka. Poznaliśmy składniki, sposób wykonania ciasta oraz potrzebne przybory kuchenne. Efektem naszej pracy były pełne blaszki ciasteczek, które wypiekliśmy w szkolnej kuchni. Żeby jeszcze radośniej nam się pracowało wspólnie z naszymi paniami śpiewaliśmy kolędy.
Na tym nasze zadanie się nie zakończyło. W poniedziałek, 21 grudnia pozostało nam dekorowanie ciasteczek pysznym lukrem i posypkami, oraz ich pakowanie.
 Wspólna praca dała satysfakcję wszystkim dzieciom i wprowadziła nas w miłą, przedświąteczną atmosferę.


Mikołajki w zerówce

Jak co roku najmłodsi uczniowie z niecierpliwością oczekiwali wizyty Św. Mikołaja.
W piątek 4 grudnia przybył Św. Mikołaj ze słodkimi prezentami, które wręczył grzecznym dzieciom. Uczniowie w podziękowaniu zaśpiewali piosenkę miłemu gościowi.
Mikołajki to znakomita okazja, aby kształtować w dzieciach radość zarówno bycia obdarowanym, jak i obdarowywania innych, dlatego uczniowie „zerówki” wzięli udział w szkolnej akcji „słodycze dla potrzebujących”.

Andrzejkowe wróżby

W czwartek 26 listopada w klasach „0” zostały zorganizowane andrzejki. Uczennice klasy 3b  gimnazjum: Karolina Barcik, Magdalena Caputa, Natalia Słonka, Natalia Wisińska, przygotowały dla młodszych kolegów zabawy i wróżby andrzejkowe. Uczniowie wspólnie bawili się, wróżyli i tańczyli z balonami. Było wesoło i radośnie. Następnie spotkaliśmy się z klasami 1-3 na hali sportowej, aby wysłuchać ciekawej pogadanki pani Krystyny Mikociak. Wszyscy zostali zachęceni do pielęgnowania tradycji i zwyczajów naszego regionu.

Galeria zdjęć z zabaw andrzejkowych.


Asia i Weronika mistrzyniami szachowymi.

Po zwycięskich eliminacjach gminnych Asia Misiura oraz Weronka Wisła z klasy IIc wzięły udział w Powiatowym Turnieju Szachowym, który odbył się 13 listopada w Jeleśni. Do turnieju przystąpiło 9 szkół reprezentowanych przez 2 zawodników. Uczestnicy turnieju rozgrywali partie szachowe otrzymując 2 punkty za wygraną lub 1 za remis. Nasze uczennice nie były faworytkami tego turnieju ale postanowiły postawić opór rywalkom. Koncentracja i przygotowana strategia gry pozwalały wygrywać kolejne partie i zdobywać punkty. To był ich dzień, gdyż zaliczyły tylko po jednej porażce wygrywając pewnie pozostałe partie. Otrzymały piękny pamiątkowy puchar, dyplomy i zdobyły  Mistrzostwo Powiatu w Turnieju Szachowym.

Gratulacje!!!!!!!


Magiczny Kraków 2015

Świetna atmosfera, ciekawe miejsca, magiczny klimat – tak w kilku słowach można opisać grudniową wycieczkę gimnazjalistów do Krakowa.
Na ten jakże emocjonujący wyjazd czekaliśmy od początku roku szkolnego. Chwila ta nastąpiła jednak dopiero 11 grudnia. W pełnej gotowości zebraliśmy się pod szkołą o siódmej rano. Wszyscy? Wszyscy! No to jedziemy ?…
Na trasie nie mieliśmy żadnych problemów i po około trzech godzinach dotarliśmy na miejsce. Pierwszy punkt? Radio RMF FM! Razem z Krzysztofem Nepelskim - pełnomocnikiem ds. Relacji Instytucjonalnych RMF FM poznaliśmy to miejsce od środka.  Przekonaliśmy się, jak skomplikowane jest dopracowanie wszystkiego co do sekundy.  Rozmawiając z Ireneuszem Jakubkiem (RMF Maxx), mogliśmy wczuć się w rolę  dziennikarza radiowego, dowiedzieć się prawie wszystkiego na temat tego rodzaju pracy. Kto wie, może kiedyś ktoś z nas znowu tam trafi? Wszystko jest możliwe!
Kolejnym punktem naszego programu było wejście na Kopiec Kościuszki i podziwianie  krakowskiej panoramy.  Co tu dużo mówić – było cudnie! Tam też odwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych i wystawę  pt. „Polaków drogi do wolności”. Była to taka mała powtórka z historii, bo zobaczyliśmy, m.in. Jana Matejkę, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego czy Jana Pawła II .
Gdy o trzynastej z wieży Bazyliki Mariackiej rozbrzmiewał hejnał, my byliśmy już zwarci i gotowi, aby odwiedzić Teatr Współczesny.  Sztuka pt. ,,Romeo i Julia” wywołała w nas wiele emocji, a niektórych doprowadziła nawet do łez… Podczas warsztatów teatralnych mieliśmy okazję występować na prawdziwej scenie.  Zostaliśmy wręcz oczarowani przez naszą instruktorkę – panią Agnieszkę, która nie tylko opowiedziała nam o swoich doświadczeniach teatralnych, ale także poradziła, jak sobie radzić ze stresem, nieśmiałością i na co zwracać uwagę, szukając swoją drogi ku dorosłości…
Nie mogło być inaczej, więc zgonie z naszą tradycją ostatnią atrakcją wycieczki był Jarmark Bożonarodzeniowy. Wszechobecna  ciepła, świąteczna  atmosfera, kolorowe budki i zapach gorącej czekolady – wszystko to wprowadziło nas w nie lada zachwyt. Zmęczeni tak intensywnym dniem,  mimo wszystko bardzo niechętnie, wpakowaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Godziny minęły szybciutko,  bo nawet nie zauważyliśmy, jak nasz rozśpiewany, wesoły autobus wrócił do Łodygowic.
Niestety, wycieczka skończona… Jedno jest pewne – spotkamy się w Krakowie  za rok!

Aleksandra Słaby, kl. 1a


Inicjatywy klas sportowych w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Klasy sportowe  w ramach lekcji wychowania fizycznego  podejmują interesujące inicjatywy.
Początkiem listopada klasy IIIb i Ic  uczestniczyły w lekcjach wyjazdowych.  Pierwsza z nich odbyła się w Aqaparku w Leśnej, a kolejna w Parku Wodnym „Tropikana” w Wiśle. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z wszystkich atrakcji obiektów tj wanny  jacuzzi, sauny suche o nutach zapachowych: kosodrzewiny, eukaliptusa, ziół alpejskich, sauna parowa pachnąca melisą i orientem, jaskinia solna, pokój rekreacyjny z tężniami solankowymi,  zjeżdżalnia 5-torowa (łączna długość 550m) oraz  zjeżdżalnia "cebula" (dla osób żądnych wrażeń), która cieszył się największym powodzeniem.
Kolejna nietypowa lekcja odbyła się na hali sportowej BBTS-u w Bielsku –Białej,  podczas której uczniowie wszystkich klas sportowych oglądali mecz  siatkówki mężczyzn w ramach rozgrywek  Plus Ligii czyli siatkarkiej ekstra klasy!!  Rywalizowały ze sobą drużyna gospodarzy czyli BBTS Bielsko- Biała i Cuprum Lubin. Faworytem tego spotkania była drużyna gości, ale dzięki  aktywnemu dopingowi naszych uczniów bielszczanie zwyciężyli 3:1. Mało tego postawa naszych uczniów zwróciła uwagę Prezeski Klubu Kibica, która zaprosiła naszą grypę do specjalnego sektoru.  A tam powiewały flagi w barwach klubowych i niosły się głośno okrzyki wsparcia dla zespołu bielszczan. To było niezapomniane przeżycie.
O kolejnych inicjatywach będziemy informować na bieżąco.


Legendy ze starego kufra

Gra fabularna O tym, że jesienne wieczory wcale nie muszą być szare i nudne, przekonali się uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w grze fabularnej zatytułowanej „Ze starego kufra – legendy polskie”. Została ona zorganizowana w ramach projektu „Książki naszych marzeń”. W tym roku szkolnym uczniowie z gimnazjum i szóstych klas szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli przygotowali całkiem udany wieczór z bohaterami polskich legend. Wydarzenie poprzedzone zostało czytaniem legend  uczniom klas I-III szkoły podstawowej przez starsze koleżanki z gimnazjum. Dzięki temu, dzieci najpierw poznały losy postaci, a potem spotkały się z nimi twarzą w twarz. Całe przedsięwzięcie miało na celu zainteresowanie najmłodszych literaturą dziecięcą, a także przekonanie ich o tym, że literatura może być tak samo wciągająca jak filmy i gry. Dzieci doświadczyły wielu emocji, mogły współdziałać z bohaterami i brać udział w akcji. Maluchy naprawdę ochoczo przystąpiły do gry!
Zabawa rozpoczęła się od powitania skrzatów-opiekunów, w postacie których wcielili się uczniowie gimnazjum. Ich zadaniem było przeprowadzenie uczestników przez całą legendarną trasę, wiodącą szkolnymi korytarzami i najdalszymi zakamarkami.  Po drodze spotkali Wisełki – Białą i Czarną, Skarbnika, smoka wawelskiego, Bazyliszka, piekarza, który upiekł toruńskie pierniki, świętą królową Jadwigę, króla Popiela, Piasta Kołodzieja, a nawet czarownice i warszawską syrenkę. Razem z bohaterami przeżywali różne przygody i rozwiązywali zadania.  Mogli zobaczyć na własne oczy jak stopa królowej Jadwigi odbiła się w kamieniu, wykopać złoto w miejscu wskazanym przez skarbnika, polukrować pierniki dla króla, pokonać Bazyliszka, pomóc braciom zbudować wieże kościoła Mariackiego, pokonać Tatarów napadających na Kraków, wypchać skórę pakułami i siarką, zbudować gniazdo orła, popłynąć Wisłą spod Baraniej Góry aż do Gdańska, uwolnić księżniczkę z wieży, zbudować ul, odtworzyć mrowisko i uwolnić syrenkę. Wszyscy bawili się doskonale! Gimnazjaliści i szóstoklasiści poświęcili swój talent, czas i siły, by przygotować kostiumy i rekwizyty, a także dekoracje korytarzy i sal. Gra fabularna Musieli również perfekcyjnie opanować swoje role, by wystąpić przed bardzo wymagającą, dziecięcą publicznością. Nie zabrakło także osób, które obsługiwały sprzęt muzyczny i światła. Po zakończonej zabawie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ze smokiem wawelskim oraz słodki poczęstunek, o który postarali się starsi koledzy. Ciasto, ciasteczka i słodkie babeczki smakowały wyśmienicie i błyskawicznie zniknęły!  W czasie, kiedy dzieci bawiły się w najlepsze, rodzice wraz z nauczycielami spotkali się przy kawie i herbacie, aby porozmawiać o książkach i zaletach czytania. Wspólnie obejrzeli prezentację na ten temat, a także krótki wywiad z osobami, które promują tę wyjątkową formę edukacji i spędzania wolnego czasu. Podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz zaproponowali listę książek polecanych do czytania dzieciom i młodzieży, wspominali literaturę, która towarzyszyła im w czasie dzieciństwa i młodości oraz wskazali zalety czytania. W nagrodę wzięli udział w grze fabularnej i tak samo jak ich pociechy przenieśli się w odległe, legendarne dzieje. Teraz możemy powspominać wspaniałą zabawę, oglądając zdjęcia.

Tak o grze wypowiedzieli się jej uczestnicy, uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej:

„W 16 miejscach w szkole rozmieszczone były różne stacje, w których przedstawiono interesujące legendy. Były to między innymi: „Szewczyk Dratewka”, Złota kaczka”, „Lech, Czech i Rus”, „Bazyliszek”. Po krainie legend oprowadzały nas skrzaty. Aktorzy grali postacie dobre i złe, wesołe lub smutne. Występowali w kolorowych strojach. Czasem trzeba było wykonać jakieś ciekawe zadanie. Najbardziej podobała mi się legenda pt. „Łysa Góra”. Na koniec poszliśmy do świetlicy, by zjeść pyszne ciasto. Gra fabularna bardzo mi się podobała”.

Paulina Fijak klasa 3b SP

„Bardzo podobała mi się gra „Legendy polskie”. Postacie w niej występujące były zabawne, dialogi śmieszne, a zarazem pouczające. Cała gra była super przygotowana i wiele się z niej nauczyłem. Jako uczestnik, proszę o przygotowanie następnej gry.”

Krzysztof Bożek klasa 3b SP

„W mojej szkole odbywała się gra fabularna na temat polskich legend. Było to dla mnie interesujące przeżycie, ponieważ wydawało mi się jakby było to naprawdę. Uczniowie starszych klas ubrani byli w ciekawe stroje, zadawali nam zagadki. Bawiliśmy się w poszukiwania. Uważam, że był to dobrze spędzony czas, bo lepiej zapamiętałam te ważne legendy. Chciałabym, aby częściej organizowano takie zabawy edukacyjne."

Maja Hojdysz klasa 3b SP

„Moje wrażenia z udziału w grze fabularnej pt. „Legendy polskie” zrobiły na mnie średnie wrażenie. Najbardziej podobało mi się przedstawienie „Łysa Góra”, gdzie znajdowały się czarownice. Moja grupa podobnie jak inne uciekała przed nimi. Na końcu tego przedstawienia chciały nas zjeść. Bałam się, ale skrzaty nam pomagały. Każdy skrzat pomagał dzieciom w swojej grupie. Przedstawienia, które były podobały mi się. Wykonywaliśmy różne zadania i dlatego nie nudziliśmy się, ale bardziej podobała mi się gra w zeszłym roku. To był miło spędzony czas!”

Natalia Kania klasa 3b SP

„Gra fabularna zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ze wszystkich przedstawionych legend, najbardziej zapamiętałam tę o „Królu Popielu, którego zjadły myszy”. W grze były sceny śmieszne jak i straszne. Najbardziej podobała mi się część, gdy czarownice zabrały nas na Łysą Górę. Wszyscy piszczeli, bo czarownice groziły, że wrzucą nas do zupy! W nagrodę dostaliśmy ciasto.”

Natalia Bułka klasa 3b SP

 W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z naszej gry. Zapraszamy

 

 

Wolontariat„W pewną noc grudniową wśród śnieżnej zamieci
para reniferów z nieba do nas leci.
Ciągną piękne sanie w złocistym zaprzęgu,
a w saniach Mikołaj i worek prezentów…”.

W sobotnie popołudnie dnia 5 grudnia 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach podopieczni Fundacji „PER CORDA” wspominali postać Św. Mikołaja, a potem z wielką niecierpliwością oczekiwali na jego przyjście i prezenty. W tym roku Mikołaj przybył w towarzystwie dwóch zabawnych elfów, które wprowadziły zaproszonych gości do krainy niezapomnianych przygód. Oglądającym dostarczyli wiele niezwykłych wrażeń, dobrą zabawę,  mnóstwo uśmiechu i radości. Dzieci uczestniczyły z artystami w przedstawieniu, śpiewały piosenki, recytowały wierszyki, a przede wszystkim szukały zaginionej gwiazdki, która miała zwiastować przybycie św. Mikołaja i Święta Bożego Narodzenia. Na szczęście gwiazdkę udało się znaleźć na czas i przybył Mikołaj, który wręczył wszystkim paczki.

Kolejny raz imprezę mikołajkową z udziałem niepełnosprawnych dzieci współorganizowali wolontariusze Zespołu Szkół nr1 w Łodygowicach.  Uczniowie współpracując z fundacją  bardzo chętnie i aktywnie biorą udział w wielu akcjach podejmowanych na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Ponadto zorganizowali w szkole – akcję zbierania słodyczy, dzięki niej dodatkowo wzbogacono paczki. Do akcji zaangażowali się także rodzice uczniów Zespołu Szkół nr1, którzy przygotowali dla gości słodki poczęstunek.
 
Zarząd i Rada Fundatorów FUNDACJI „PER CORDA” oraz niepełnosprawni  podopieczni  pragną, gorąco podziękować wszystkim za otwarte serca i pomoc.
W szczególności jednak dziękują:

 • Dyrektorowi ZS Nr1 w Łodygowicach panu Mirosławowi Jakubiec, za umożliwienie przeprowadzenia akcji,
 • wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji „Słodycze dla potrzebujących”,
 • nauczycielom i wychowawcom za zaangażowanie w akcję,
 • wolontariuszom Zespołu Szkół, którzy przygotować paczki dla niepełnosprawnych rówieśników oraz pomogli przy organizacji imprezy mikołajkowej,
 • rodzicom uczniów Zespołu Szkół Nr1 za przygotowanie poczęstunku na spotkanie z Mikołajem,
 • wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości mikołajkowej.
 
CIESZYMY SIĘ, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI
 
Opiekunki Samorządów Uczniowskich
i Grupy Wolontariuszy

Piotr Pasierbek Mistrzem Polski Młodzików w Boksie

Piotr PasierbekNiesamowite, jak bardzo sport potrafi zmienić życie. Ze zwykłego ucznia trzeba zmienić się w człowieka bardziej zdyscyplinowanego, z nastolatka w dorosłego, z dziecka w mistrza. Wymaga to jednak konsekwencji, pracowitości i poświęcenia się swojej pasji.
Na bardzo dobrej drodze jest Piotr Pasierbek, uczeń klasy 2c gimnazjum. Od poprzedniego roku interesuje się sportem – boksem. Dzień dzieli więc między szkołę i spotkania z trenerem. Jeżeli boks rzeczywiście będzie dla niego ważny, zwiąże się z tym sportem na wiele lat. Bardzo prawdopodobne jest, że tak właśnie będzie. Dlaczego?
Piotr od kilku dni jest Mistrzem Polski. Tytuł ten zdobył w Poznaniu podczas ogólnokrajowych zawodów. Były to IV Mistrzostwa Polski Młodzików im. Pawła Szydły.

Gratulujemy.


WOLONTARIUSZE CIĄGLE W AKCJI!

Pomaganie innym jest najpiękniejszym wyrazem naszej miłości wobec świata. Czasem mały, pozornie nic nie znaczący gest, może sprawić, że ktoś się uśmiechnie, poczuje akceptowany, kochany i trochę mniej samotny. Nasi wolontariusze zadbali o tych, którzy potrzebują wsparcia — o ludzi i o zwierzęta.
 
Pomoc zwierzętom
Październik w naszej szkole ogłoszony był miesiącem pomocy zwierzętom.  Wspieraliśmy Schronisko dla Psów w Żywcu. Wszyscy bardzo aktywnie włączyli się do akcji niesienia pomocy czworonogom.
Zebrano: 150 kg suchej karmy dla psów i kotów; 45 puszek karmy mokrej; 10 kg ryżu i makaronu, a także mnóstwo przeróżnych zabawek, gryzaków, obroży oraz kołder, poduszek i legowisk.
 
Pomoc potrzebującym
Listopad obchodzimy jako miesiąc pomocy potrzebującym. W szkole rozpoczęto szereg działań charytatywnych, m. in.:
- zbiórkę słodyczy dla potrzebujących,
-  „Dzień sałatki owocowej”, w trakcie którego wolontariusze sprzedają przygotowane przez siebie sałatki. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele charytatywne. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w powyższe akcje. Szczególne podziękowania należą się klasom 0-3, które nie pozostają obojętne na potrzeby innych.

Opiekunki Samorządów Uczniowskich

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI!

Zima to najtrudniejszy okres dla bezpańskich zwierząt. Zwierzęta te bez naszej pomocy sobie nie poradzą. Filia w Biernej po raz drugi odpowiedziała na apel wolontariuszy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu i zorganizowała na terenie szkoły zbiórkę żywności i innych artykułów na rzecz bezdomnych psów i kotów. Akcję pt. „Nie bądźmy obojętni” przeprowadzono w ramach Światowego Dnia Zwierząt, który obchodzony jest corocznie 4 października. Jest to dzień, w którym wspominamy św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt. Zbiórka trwała przez cały październik. W tym czasie zgromadzono 42 kg suchej karmy,   15 kg karmy mokrej, artykuły spożywcze (kasze, makarony) oraz kocyki i poduszki, które posłużą do ogrzania legowisk. Wszystko dostarczono bezpośrednio na miejsce. Szkoła w Biernej otrzymała od wolontariuszy pisemne podziękowanie za udział w akcji  oraz zaproszenie do odwiedzenia schroniska.
Wszystkim uczniom i  rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w akcję na rzecz bezdomnych zwierząt.

Samorząd Szkolny filii w Biernej


 Julita Michalik - Mistrzyni Europy w Jujitsu

Około 800 lat przed naszą erą w Japonii rozwinęła się sztuka walki zwana Jujitsu. Doskonalili się w niej samurajowie, czyli wojownicy. Uczyli się samoobrony bez użycia broni. Nazwa oznacza dosłownie „sztuka ustępliwości", „sztuka łagodności, miękkości".Julita Michalik Wydawać by się mogło, że osoba interesująca się takim sportem będzie postawnym, groźnym mężczyzną. To błąd. Jest w naszej szkole ładna, delikatna dziewczyna, która nie przypomina w niczym groźnego wojownika. Ma miły uśmiech i dobrze się uczy.  To Julita Michalik, uczennica klasy 1c. Dziewczyna na pewno potrafi zaskakiwać, ponieważ nie tylko interesuje się Jujutsu ale też ma w tym sporcie osiągnięcia.  Może się pochwalić zielonym pasem. Trzy razy wzięła udział w nieoficjalnych mistrzostwach Europy, które są rozgrywane poza granicami Polski. Za każdym razem udawało się jej zdobyć drugie miejsca. W tym roku jest to pierwsze miejsce! Julita Michalik od siedmiu lat trenuje w klubie sportowym Dragon, pod kierunkiem pana Pawła Handzlika. Jej grupa to młodzież w wieku 13 – 18 lat. Na czym polegają zajęcia?  Dla młodszych dzieci to głównie zabawa, która  z czasem zmienia się w trening. Dzieci i młodzież zdobywają wiedzę jak obronić siebie i innych przed napastnikami. Nie wykorzystują niebezpiecznych narzędzi, nie chcą szkodzić przeciwnikowi. Ich celem jest obrona przed napastnikiem, wykorzystując do tego jego własną siłę.


 „Wieczór Kariery” już za nami

Ach, cóż to była za NOC W SZKOLE…

Jednym z najważniejszych zadań współczesnej szkoły jest zapewnienie uczniom warunków do wszechstronnego rozwoju osobowości. Rozwój ten przybiera szczególne znaczenie w okresie dojrzewania, kiedy młodzież staje przed ważnymi decyzjami mającymi wpływ na całe przyszłe życie,  jest to między innymi wybór ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej i to już na etapie gimnazjum.

Ze świadomości takiego stanu rzeczy wyrasta nasza oferta edukacyjna dla gimnazjalistów. Obejmuje ona działania w kierunku przygotowania uczniów do trafnego i świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, a co za tym idzie, w przyszłości – zawodu.

Podczas prowadzonych w szkole zajęć edukacyjno – zawodowych młodzież ma szansę zapoznać się z sytuacją na rynku pracy i zaplanować zdobywanie nowych, cenionych przez pracodawców umiejętności, a przede wszystkim poprzez ćwiczenia i zabawę poznać samego siebie oraz zdobyć informacje na temat zawodów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również realizowane w szkole nasze autorskie projekty, których celem jest wspieranie młodzieży w dokonywaniu tych kluczowych wyborów. Jednym z nich jest tegoroczna „NOC W SZKOLE” pod hasłem: „Wieczór Kariery”, podczas której

20 listopada br. swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się z gimnazjalistami specjaliści z różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego:

 • kapitan drużyny „TS Podbeskidzie Bielsko – Biała”, Marek Sokołowski, menadżerka drużyny Ewelina Mika oraz sędzia piłkarski –  Tomasz  Wajda,
 • dziennikarz, redaktor naczelny „Gazety Żywieckiej”, Tomasz Matlakiewicz;
 • pracownicy salonu fryzjerskiego „Trendy Hair Fashion” z Bielska-Białej: Justyna Morońska i Marek Dzierza;
 • prawnik, Witold Loranc;
 • policjanci z Komisariatu Policji w Łodygowicach  - starszy aspirant Jan Rapacz oraz aspirant Ryszard Spyrka;
 • ratownicy medyczni z  Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Ryszard Czernek, Jarosław Klaczak;
 • właściciel Restauracji „Garnuszek” z Łodygowic - Andrzej Jasek oraz szefowe kuchni: Irena Jasek i Katarzyna Kacprzak.
 • właściciel Kawiarni „Anielska Cafe” z Łodygowic, Jacek Kufel;
 • właścicielka salonu „Kosmetyka i Wizaż” w Pietrzykowicach Anna Foksa oraz kosmetyczka Joanna Korczak

Podczas kreatywnych zajęć od zaproszonych ekspertów uczniowie dowiedzieli się, m.in. jak przygotować się do wykonywania danego zawodu, poznać ścieżkę edukacyjną, zapoznać się z różnorodnością świata zawodów oraz grup zawodowych: środowiska pracy, wykonywanych czynności, przedmiotu pracy, zagrożeń. Nie zabrakło także porad z zakresu predyspozycji zawodowych oraz sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

W ramach warsztatów uczestnicy „Wieczoru Kariery” mieli szansę wybrać najbardziej interesującą ich grupę zawodową oraz… wypełnić pierwsze powierzone im obowiązki zawodowe! 

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, wyrażała opinie oraz prowadziła dialog z prowadzącymi. Udział w warsztatach wyposażył uczniów w konkretne umiejętności oraz zmotywował ich do podejmowania zmian i wyzwań zawodowych. W ciągu tych kilku pracowitych godzin gimnazjaliści nie tylko poznali możliwości rozwoju własnej kariery i osiągania zamierzonych celów, ale także wykorzystali w praktyce nabyte podczas warsztatów umiejętności oraz zarazili się przedsiębiorczością.

Dzięki zaangażowaniu naszych partnerów merytorycznych to spotkanie z pewnością było wartościowym doświadczeniem dla nas wszystkich. Na pewno będziemy mile wspominać to nietuzinkowe wydarzenie, które dla zdecydowanej większości uczestników nie zakończyło się tylko wieczorem, ale i nocą spędzoną w szkole...

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, która znajduje się w galerii.   

Noc KarieryBiała Szkoła

 


RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

Dnia 10 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach, odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości Polski. Wzięli w niej udział zaproszeni goście :

- Wójt Gminy Łodygowice, pan Andrzej Pitera,
- Wicestarosta Powiatu Żywieckiego,  pan Stanisław Kucharczyk,
- Przewodniczący Rady Gminy,  pan Czesław Wandzel,
- Proboszcz Parafii w Łodygowicach, ks. prałat Józef Zajda,
- Sekretarz Gminy w Łodygowicach, pani Marta Stanowska,
- Radni Gminy  Łodygowice: pani Małgorzata Mieszczak, pan Eugeniusz Jachym, pan Eugeniusz Góra.
- Dyrektor Gminnej Biblioteki  Publicznej , pani Krystyna Madziar,
- Sołtys Gminy Łodygowice, pan Michał Kubiniec,
- Prezes ZNP Oddziału w Łodygowicach, pani Alina Kubiniec.

11 listopad 2015 

Uczniowie szkoły przedstawili montaż słowno – muzyczny "Radosna Niepodległość”. Mottem przewodnim programu artystycznego były słowa "Gdzie dobrze, tam ojczyzna”. Była to podróż w minione lata trudnej historii Polski.  Recytacja, piosenka i taniec przeniosły nas w czasy ,gdy nie było Polski na mapie Europy. Wczasy I i II wojny światowej oraz szalonych lat 20-stych, w lata powojenne, gdy Polacy walczyli z reżimem komunistycznym. 

11 listopada 2015r

Ten listopadowy dzień, wzbudził u wszystkich uczucia refleksji, zadumy, ale również ogromnej radości, że po zawirowaniach historii wolność i prawda zwyciężyły. Był to hołd złożony minionym pokoleniom, dzięki którym żyjemy dziś w niepodległym kraju.

Musimy być dziś świadomi, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze. Nie pytajmy co może dla nas zrobić ojczyzna?  Zapytajmy, co my Polacy możemy zrobić dla niej! 

11 listopada 2015r

 

Uzupełnieniem obchodów Święta Niepodległości było złożenie kwiatów przez delegację przedstawicieli władz samorządowych, dyrekcję szkoły oraz harcerzy pod pomnikami ku czci poległych w obronie ojczyzny. 

 

11 listopada 2015r


Wieczór kariery

Trudny rynek pracy sprawia, że coraz więcej młodzieży szuka pomysłu na siebie już na etapie szkoły gimnazjalnej. Stąd nasz pomysł na „Wieczór Kariery”, który będzie okazją do wysłuchania inspirujących prelekcji i zaplanowania własnej ścieżki kariery…

Wieczór Kariery

 


Ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum

Nauką i pieniędzmi drudzy Cię wzbogacą.
Mądrość musisz sam z siebie dobyć pracą.
A. Mickiewicz

Co roku uczniowie pierwszych klas w obecności dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego oraz starszych kolegów składają uroczyste ślubowanie i od tego momentu stają się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej - uczniami gimnazjum. W tym roku tę uroczystość obchodziliśmy 27 października.

 

Ślubowanie rozpoczęło się od zabawy w podchody, której celem było odnalezienie 9 skarbów – tekstów przysięgi – przez każdą z klas pierwszych. Następnie wszyscy uczniowie naszego gimnazjum wraz z panią dyrektor oraz gronem pedagogicznym zebrali się na hali sportowej, by uczestniczyć w tegorocznych otrzęsinach.
Na początku uroczystości drugoklasiści gorąco powitali wszystkich zebranych, wyróżniając bohaterów wydarzenia – młodszych kolegów i koleżanki, do których skierowali kilka ciepłych słów na powitanie.

 

W dalszej części ślubowania przewodniczący klas pierwszych wystąpili na wezwanie prowadzącej, a pozostali uczniowie z klas pierwszych, wyciągając dwa palce u prawej ręki, powtarzali słowo: „Ślubujemy” na tekst roty ślubowania. Po złożonej przysiędze, pani dyrektor jako pierwsza złożyła gratulacje uczniom, życząc im wielu sukcesów w murach naszej szkoły, zapału do systematycznej nauki, poszerzania swoich horyzontów oraz właściwego przygotowania się do odpowiedniego życia w społeczeństwie. Na koniec podarowała nowym uczniom nietuzinkowy upominek.

 

Podczas tegorocznych otrzęsin nie zabrakło wielu konkurencji sportowych, takich jak: wyścig w worku, taniec par na gazecie, tor przeszkód z jajkiem, wyścig sztafet, drużynowe przeciąganie sznura, zumba i nie tylko… Na zakończenie imprezy gimnazjaliści wspólnie zatańczyli taniec pijarski oraz belgijski.

 

Nie jest już dla nikogo tajemnicą, że pierwszaki lubią się bawić, tańczyć, biegać, a przy tym umiejętnie potrafią pokonywać napotkane trudności. Nie pozostaje nam, starszym kolegom i koleżankom, nic innego, jak tylko pogratulować młodszym koleżankom i kolegom świetnego startu w naszej szkole.
Mamy nadzieję, że poniższe słowa będą dla Was drogowskazem do pracy na najbliższe trzy lata nauki w murach naszej szkoły:

Kochani Pierwszoklasiści!
Cieszymy się niezmiernie z Waszej obecności i chęci kształcenia się w szkole, której patronuje św. Królowa Jadwiga. Życzymy Wam, aby Święta wspierała Was w wypełnianiu złożonej dziś przysięgi.
Jesteśmy świadomi, że ogarnia Was pewien niepokój związany z nowymi obowiązkami, nowymi nauczycielami i trudnościami… Nie martwcie się! Niepokój szybko mija, a wszystkie trudności można pokonać. Za kilka lat, z uśmiechem na ustach i życzliwym słowem będziecie wspominać czasy, w których kształciliście się w naszej, a teraz i Waszej szkole.
Życzymy Wam samych sukcesów! Zapewne przeżyjecie tu mnóstwo radosnych przygód. Jednak pamiętajcie, że nie będzie to droga usłana tylko dobrem. Życzymy Wam również wytrwałości w pokonywaniu rozczarowań. Samych piątek w dzienniku i nawiązania wielu wspaniałych przyjaźni. Jak mówił św. Jan Paweł II: „abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości, abyście zawsze szukali duchowej mocy”.
Na koniec pragniemy, aby słowa Adama Mickiewicza: „Nauką i pieniędzmi drudzy Cię wzbogacą. Mądrość musisz sam z siebie dobyć pracą” – były dla Was mottem na ten rok szkolny.
Jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze. Powodzenia na tym i dalszych etapach nauki. Pamiętajcie, że na nas – starszych kolegów - możecie zawsze liczyć.

Drugoklasiści


X edycja konkursu Informatyczno - Językowego "IKAR"

Zapraszamy do wzięcia udziału w X edycji Konkursu Informatyczno-Językowego "IKAR".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu żywieckiego, które w wyznaczonym terminie zgłoszą chęć udziału w tym konkursie.
Zgłoszenia uczniów do 5 listopada (czwartek) w sali 92.

Dodatkowe informacje oraz regulamin konkursu na stronie organizatora.


Konkurs informatyczny Infosukces

Zachęcamy wszystkich uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w III edycji konkursu informatycznego Infosukces. Zadanie I etapu tego konkursu: "Jak to działa?"

W ramach tego zadania należy wykonać prezentację, grę wyjaśniającą zasady działania urządzenia technicznego (najlepiej elektrycznego, energetycznego).  Za wykonanie zadania z wykorzystaniem edukacyjnego języka programowania Scratch zostaną przyznane dodatkowe punkty. Udział w konkursie należy zgłaszać do 23.12.2015r., a termin przesyłania prac konkursowych - 10 stycznia 2016r.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.


Na miejsca, gotów, start…………

Za nami pierwsze sportowe emocje. We wrześniu nasi uczniowie wzięli udział w gminnych zawodach Sztafetowych Biegów Przełajowych.  Każdy z zawodników 6 osobowej drużyny miał do pokonania 800 metrowa trasę przełajową.  Zawody odbywały się  na stadionie LZS Zarzecze. W zawodach uczestniczyły szkoły podstawowe i gimnazja z naszej gminy. Drużyna  dziewcząt szkoły podstawowej zajęła III miejsce, a chłopcy II. Sztafeta gimnazjalna dziewcząt i chłopców zajęła I miejsce  i awansowała do etapu powiatowego.

 Biegi przełajowe 2015

Zawody powiatowe odbyły się 8 października w Moszczanicy. Brały w nich udział zwycięskie szkoły z poszczególnych etapów gminnych. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali z 12 placówkami. Chłopcy stoczyli zacięty bój na trasie, ale niestety zabrakło kilkunastu metrów do miejsca na podium. Dziewczęta rozpoczęły bieg na piątym miejscu, ale każda następna zawodniczka zbliżała drużynę do czołówki. Ostatecznie dziewczęta uplasowały się na II miejscu zdobywając WICEMISTRZOSTWO POWIATU i awans do udziału w zawodach szczebla rejonowego.
22 października dziewczęta pojechały do Zabrzegu, by zmierzyć się z najlepszymi gimnazjami powiatu żywieckiego, bielskiego i miasta Bielska. Nasza drużyna nieco osłabiona kontuzjami walczyła zaciekle zajmując VI miejsce.
Gratulacje dla wszystkich uczniów biorących udział w zawodach. Dziękujemy za wysiłek, rywalizację fair play i wspaniałą walkę.

Galeria zdjęć z biegów przełajowych 2015.                                  Nauczyciele wychowania fizycznego


Warto mieć pasję

Warto mieć pasję, warto mieć coś, w czym można się zapomnieć, zatracić. Na pewno nie powinno to być siedzenie przed telewizorem, komputerem, telefonem. Szkoda czasu na nudę, szkoda życia na istnienie tylko w świecie wirtualnym. Grupa gimnazjalistów zaproponowała coś innego.
Sportowcy23 października wszystkie klasy pierwsze szkoły podstawowej spotkały się z grupą gimnazjalistów z klas 1c, 2c i 3b. Młodzież podzieliła się na 3 grupy:  sporty zespołowe, sporty walki i sportowców indywidualnych. Ta ostatnia grupa to Wiktoria Cader i Kacper Kania. Wiktoria przyniosła ze sobą wszystko, co potrzebne do jazdy konnej, miała między innymi toczek, kamizelkę, siodło i wiele innych akcesoriów jeździeckich w przeogromnej torbie. Kacper zaprezentował wspaniały zbiór nagród za zwycięstwa sportowe. Przywiózł je  z różnych części świata.  Dzieci słuchały o skuterach wodnych, o tym jak zostać mistrzem. Sporty zespołowe prezentowały dwie grupy. Zawodniczki piłki ręcznej pochwaliły się nie tylko ciekawymi strojami ale też medalami. Była to reprezentacja z klasy 2c: Weronika Wisła, Anna Czernek i Martyna Pindel.  Z tej samej klasy Michał Batelt, Jakub Gierach, Bartosz Maślonka  i Tomasz Cieśla prezentowali swój ulubiony sport - piłkę nożną. Dzieci oglądały stroje, słuchały o tym, jak wygląda trening. Ostatnia grupa składała się z dwu dziewcząt i dwu chłopaków. Piotr Pasierbek przyniósł wszystkie swoje medale i trofea  zdobyte na ringu. Opowiadał o trudnych treningach, dzieci oglądały nawet rękawice. Maciek Maślanka z klasy 3b wystąpił w kimono i razem ze swą młodszą siostrzyczką Ulą opowiadał o karate. Dzieci były zainteresowane tym bardziej, że wiele z nich zna zaledwie rok starszą Ulę. Dziękujemy więc rodzeństwu za udział w akcji. Ju - Jitsu prezentowała również dziewczyna w kimono. To uczennica klasy 1c Jowita Michalik . Na pewno nie raz usłyszymy o jej osiągnięciach.
Gimnazjaliści zajęli dzieciom 45 minut. Można by zapytać – a co z lekcjami?  Pamiętajmy jednak, że to była lekcja, bardzo ważna lekcja. Dla młodzieży, bo poczuli się odpowiedzialni za innych, bo musieli zainteresować sobą bardzo wymagającą widownię, bo mogli zaprezentować to, co kochają. A dzieci? To miała być lekcja głównie dla nich. Bo przecież warto mieć pasję, warto mieć coś, czemu poświęcimy swój wolny czas i może zostaniemy mistrzami.


XXXIV RAJD BESKIDZKICH TRAMPÓW HUFCA ZHP ŻYWIEC

Rajd16 i 17 października 2015 roku nasza drużyna harcerska wzięła udział w XXXIV Rajdzie Beskidzkich Trampów „NA HARCERSKIEGO BUTA” i 10 urodzinach Drużyny    Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku, „Drużyny Słońca”.
W 27-osobowej grupie, wraz z naszymi drużynowymi, przeszliśmy na przystanek autobusowy obok naszej szkoły. Już jazda miejskim autobusem była frajdą, zwłaszcza, że niektórzy z nas po raz pierwszy jechali właśnie tym środkiem transportu. Z plecakami zapakowanymi po brzegi przeszliśmy do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu, gdzie od samego początku czekały na nas atrakcje. Po rozlokowaniu się zjedliśmy kolację, a tuż po niej… niespodzianka! Przyjechał do nas pan Bogdan Martyniak i pokazywał doświadczenia z ciekłym azotem. Największe zdziwienie wywołał pan Bogdan wbijając gwoździe… zmrożonym bananem.
RajdPóźniej przy śpiewie i pląsach świętowaliśmy 10 urodziny naszej zaprzyjaźnionej drużyny ze specjalnego ośrodka w Żywcu - nie mogło zabraknąć także pysznego tortu.
Po dłuuuugiej nocy? pobudka, szybkie śniadanie i ćwiczenia. Uczyliśmy się alfabetu Morse’a, udzielania pierwszej pomocy, węzłów harcerskich i musztry. Po pysznym obiedzie (grochówka!), podzieleni na grupy wystartowaliśmy w grze terenowej. W różnych zakamarkach szkoły były ukryte zadania do rozwiązania, z którymi musieliśmy sobie poradzić… Po zakończeniu gry nastąpił apel pożegnalny oraz rozdanie pamiątkowych dyplomów i upominków.
To były intensywne dwa dni. Już nie możemy się doczekać kolejnego rajdu.   Czuwaj! 


Z Łodygowic po laury

Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach liczy wielu uczniów. Jak wszystkie dzieci mają oni swoje zainteresowania, pasje. Dzięki temu, że istnieją klasy sportowe, młodzież bierze udział w zawodach sportowych. Przywożą do szkoły medale, puchary.
Jednak na palcach jednej ręki można policzyć tych z naszych uczniów, którzy stają się mistrzami. Nie jest ich wielu, bo praca sportowca wymaga od dziecka wielu poświęceń.
W październiku bieżącego roku mistrzem świata został Kacper Kania. Jest on uczniem drugiej klasy gimnazjum, ale trofea, które przywiózł, nie są jego pierwszymi.

 Kacper Kania Kacper Kania

Mistrzostwa świata odbyły się w USA w Arizonie. Kacper startował 7, 9, 10 i 11 października w największych zawodach dla skuterów wodnych. Są to ponadto jedyne zawody, w których można zdobyć tytuł mistrza świata. Wśród ponad 700 uczestników z całego świata przybyło tam 2 Polaków – jednym z nich był właśnie Kacper.
Kacper wywalczył w pięknym stylu dwa mistrzostwa. W klasie 13-15 Limited zdobył pierwsze mistrzostwo a w klasie Expert Ski Limited, gdzie konkurował z dorosłymi zawodnikami, również zdobył pierwsze miejsce.
Mamy więc w Łodygowicach podwójnego mistrza świata. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że skuter Kacpra okazał się przed zawodami uszkodzony i chłopak wygrał wszystkie zawody na pożyczonym sprzęcie.

Zbieramy medale

Piotrek PasierbekWPiotrek Pasierbekarto mieć pasję i podążać za swoimi marzeniami. Nie jest to łatwe ale sukces daje niesamowitą satysfakcję. Potwierdzić to może jeden z uczniów naszej szkoły – Piotr Pasierbek, uczeń 2C Gimnazjum. Piotrek od 20 lutego b.r. jest pod opieką pana Stefana Gawrona, trenera sekcji bokserskiej w klubie Góral 1956 Żywiec.
Piotrek ma dwa treningi dziennie rozłożone w odpowiednie sekwencje przez trenera. Są to poranne biegi na odległość 4-5 km, parę razy w tygodniu trenuje pod okiem trenera w Żywcu w salce treningowej, wieczory kończy ok. 10 km biegiem. Ważna jest też dieta młodego sportowca bogata w witaminy, węglowodany.
Jakie są efekty tych starań? Nasz uczeń stoczył 9 walk, w tym 8 wygranych – jest właścicielem wielu pucharów i medali.
Jego największe zwycięstwo to wygrana w Rybniku. Dzięki temu Piotr został Międzywojewódzkim Mistrzem Polski i ma zapewniony brąz na Mistrzostwach Polski.


 Policjant

22 września 2015r. klasy drugie naszej szkoły gościły policjanta asp. Sławomira Bodka z Posterunku Policji w Łodygowicach, który przeprowadził pogadankę na temat zachowania bezpieczeństwa na drodze. Szczególną uwagę zwrócił na stosowanie elementów odblaskowych, zapinanie pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem. Uwrażliwił uczniów na zagrożenia płynące ze strony nieznajomych w drodze do i ze szkoły. Drugoklasiści mieli praktyczne zajęcia na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego.

 PolicjantPolicjantPolicjant

  


 POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Wymiana 2015 W dniach 27.09-03.10 br. odbyła się już kolejna polsko-niemiecka wymiana młodzieży między St. Viti Gimnazjum z Zeven a Gimnazjum im. Królowej Jadwigi i Gimnazjum im. Władysława Jagiełły z Łodygowic. W niedzielę 27 września, Gimnazjaliści z Zeven koło Hamburga wraz ze swoimi nauczycielami po długiej autobusowej podróży dotarli do Łodygowic. W niedzielę spędzali czas u rodzin naszych uczniów z klas trzecich.   
W poniedziałek niemiecka młodzież rozpoczęła dzień od odwiedzin w szkole. Uczestniczyła w lekcjach a następnie w szkole w Łodygowicach Górnych rozpoczęła pracę nad projektem. Uczniowie mieli za zadanie wykonać ławeczkę przyjaźni oraz kilka mniejszych ławeczek, obsadzić zielenią i uporządkować mały skwerek obok szkoły. Praca przebiegała sprawnie, dobrze integrowała młodzież. Pracę nadzorował pan stolarz, który charytatywnie wiele godzin poświęcił na przygotowanie tego projektu. Materiał podarowali rodzice uczestnika wymiany Wymiana 2015 ze szkoły z Górnych Łodygowic. Dzięki temu udało się wykonać piękną pracę, taki mały praktyczny pomnik - pamiątkę naszej wymiany. Jest to ławeczka jubileuszowa.
Rozpoczęte w czasie tegorocznego pobytu młodzieży w Zeven w Niemczech świętowanie 10 wymiany zakończyliśmy we wrześniu w Łodygowicach. Mimo, że nasza szkoła dołączyła do wymiany 2 lata po rozpoczęciu tej akcji w 2005 r. w Łodygowicach Górnych, to świętowaliśmy razem i włączyliśmy się aktywnie w ten jubileusz. We środę rano w Szkole im. Królowej Jadwigi rozpoczęliśmy jubileuszowe obchody krótkimi wspomnieniami z poprzednich wymian młodzieżowych oraz Dniem Języków Obcych. Zakończył się on wspólnym polsko-niemieckim zasadzeniem drzewka.
Jako że początek wymian miał miejsce w szkole im. Władysława Jagiełły w Łodygowicach Górnych, tam też odbył się we środę Wieczór Jubileuszowy. W czasie tego Wieczoru słuchaliśmy wspomnień o początkach wymiany i również zasadziliśmy drzewko pamiątkowe oraz oglądaliśmy tegoroczny projekt.  
Wymiana 2015 Warto zatrzymać się jeszcze przy Dniu Języków Obcych. W zeszłym roku pierwszy raz włączyliśmy młodzieżową wymianę w ten Dzień. I w tym roku chcieliśmy, by uczestnicy wymiany wzięli udział w życiu naszej szkoły a równocześnie, by uczniowie gimnazjum mieli okazję spotkać się z gośćmi z Niemiec. Tematem tegorocznego Dnia Języków Obcych był Europejski pokaz mody. Wszystkie klasy gimnazjalne wykonywały z materiałów wtórnych stroje dla modeli, które reprezentowały wylosowany kraj europejski. Mieli za zadanie przedstawić znane postacie z historii i współczesności danego kraju oraz strój ludowy. Niektórym klasom udało się pięknie zaangażować gościa z Niemiec we współpracę nad przygotowaniem pokazu mody. Uczniowie przeprowadzali również wywiady z niemieckimi rówieśnikami. Efekt pracy dowiódł kreatywności i poczucia humoru naszych uczniów.
Wymiana 2015 Obie strony wymiany były bardzo zadowolone z tego dnia. Gościom podobała się możliwość poznania naszych gimnazjalistów. Młodzież dobrze oceniła wspólną pracę i prezentacje projektów.    
Czwartek był dniem, w którym polscy i niemieccy uczniowie odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau. Był to dzień głębokich przeżyć i zadumy, ważny dla obu stron. Wspólne zdjęcie wykonane na rampie w obozie Birkenau ma wymowę symboliczną. Nasze polsko-niemieckie spotkanie na tym miejscu pokazuje, że dobro jest silniejsze niż zło. Że zło nie ma ostatniego słowa o Auschwitz.
Tydzień spędzony z naszymi gośćmi z Zeven minął bardzo szybko. Cieszy, że obie strony miały możliwość rozmowy i spotkania oraz że ten tydzień był fantastycznym i niezapomnianym przeżyciem dla uczestników wymiany.
Uczniowie z Łodygowic czekają już na czerwcową rewizytę w Niemczech.

Galeria zdjęć: Wymiana polsko-niemiecka oraz  Dzień języków obcych .                     Maria Greń


Uczniowie na szlaku turystycznym


Czyste Góry 2015Nasi uczniowie, jak co roku, wzięli udział w odbywającym się po raz siedemnasty na Żywiecczyźnie  Jesiennym  Zlocie Turystyczno–Ekologicznym „Czyste Góry 2015”. Podczas tej edycji na szlaki, pod opieką nauczycieli i wychowawców szkół powiatu żywieckiego, wyruszyło kilkadziesiąt grup turystycznych zrzeszających około  900 miłośników ekologii i górskich wędrówek. Wśród nich  nasza 18 osobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką p. Lucyny Zuziak i p. Eweliny Okrzesik.

Młodzi ekolodzy porządkowali szlak górski biegnący od Przełęczy Salmopolskiej przez Jaskinię Malinowską i Malinowską Skałę, a następnie przez Halę Skałki do Ostrego. Zebrane odpady w postaci  plastikowych butelek i śmieci dostarczyli punktualnie po 5 godzinach  marszu  do Gimnazjum w Twardorzeczce. Nasza grupa uczniów w konkursie na największą ilość zebranych odpadów, jak co roku,  uplasowała się w pierwszej trójce zajmując II miejsce. Podczas zlotu odbyły się także konkursy ekologiczne i krajoznawcze. Uczennica Gabriela Czarnecka zajęła II miejsce, a wyróżnienia uzyskały Aleksandra Słaby, Anna Jakubiec i Dorota Bożek.

Głównym celem XVII Jesiennego Zlotu Turystyczno Ekologicznego „Czyste Góry 2015” – było nie tylko porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, ale także promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych Beskidów, turystyki górskiej i kwalifikowanej oraz rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży. Poczynania uczestników zlotu śledziły kamery TVP i Telewizji Katowice. Relacje można zobaczyć na stronie telewizji regionalnej TV Katowice - Góry śmieci z gór, czyli wielkie sprzątanie w Beskidach. Uczniowie zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń późnym popołudniem wrócili do Łodygowic.
Opiekunki SKKT

Zerówkowicze poznają historię Łodygowic

ZamekW piątek, 09 października 2015r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do parku w Łodygowicach, żeby poznać historię swojej miejscowości. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pani Krystyny Mikociak, która opowiedziała historię zamku, oraz przedstawiła legendę o powstaniu naszego zabytkowego kościoła.
Dzieci dowiedziały się ciekawych faktów nt. swojej miejscowości, a także miały możliwość zwiedzić salę kominkową, oranżerię i izbę regionalną.

Zdjęcia z wyjscia uczniów zerówki do Zamku w Łodygowicach


 Ślubowanie uczniów klas Pierwszych Szkoły Podstawowej

Ślubowanie 20158 października 2015r. odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas pierwszych. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć Pani dyrektor Ewy Paweli, nauczycieli, naszych rodziców, starszych kolegów i koleżanek. Z wielkim przejęciem, odświętnie ubrani i w lekkim zdenerwowaniu czekaliśmy na rozpoczęcie uroczystości. W rytm marsza weszliśmy na halę sportową, gdzie przywitani zostaliśmy gromkimi brawami, od tego momentu było już z „górki”-  śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy, recytowaliśmy wiersze. Starsza koleżanka, zamieniona w motylka sprawdzała naszą wiedzę na temat szkoły i znajomości zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach. Okazało się, że testy zdaliśmy pozytywnie.  Później nastąpiła wyczekiwana chwila, po odśpiewaniu hymnu szkolnego złożyliśmy przysięgę przed całą społecznością szkolną, a pani dyrektor każdego z nas pasowała ogromnym ołówkiem na ucznia szkoły. Uroczystość zakończyliśmy podziękowaniem dla rodziców, którzy obdarowali nas pysznymi rogami obfitości. Od dziś jesteśmy prawowitymi uczniami naszej szkoły.

 Galeria zdjęć ze ślubowania uczniów klas pierwszych naszej szkoły.


 Dziennik elektroniczny Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach

instrukcja dla rodziców

Dostęp do Dziennika elektronicznego dla rodziców uczniów naszej szkoły wymaga wypełnienia oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych i zasadach korzystania z systemu oraz podania wychowawcy ważnego adresu e-mail jednego z rodziców. Po wprowadzeniu Państwa adresu e-mailowego do systemu będą Państwo mogli aktywować dostęp do panelu ucznia w dzienniku.

Proszę kliknąć link: 

https://uonetplus.vulcan.net.pl/gminalodygowice
(strona otworzy się w nowym oknie)

Proszę kliknąć przycisk ZALOGUJ SIĘ

Proszę kliknąć link Załóż konto, a następnie proszę wpisać adres e-mail, który podali Państwo wychowawcy.

Proszę zaznaczyć opcję Nie jestem robotem, wykonać wyświetlone polecenia i kliknąć przycisk Wyślij wiadomość.

Proszę sprawdzić skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Proszę przeczytać wiadomość i kliknąć link podany w treści wiadomości, aby nadać własne hasło. (Uwaga! Czasami wiadomość jest automatycznie przenoszona do folderu spam przez programy pocztowe.)

Proszę wprowadzić nowe hasło,  którym będą się Państwo posługiwać,  zaznaczyć opcję Nie jestem robotem, wykonać wyświetlone polecenia i kliknąć przycisk Ustaw nowe hasło.

Hasło musi składać się z co najmniej 8 znaków, w tym musi być co najmniej jedna cyfra i co najmniej jedna duża litera.

Od tego momentu mogą Państwo logować się do systemu, korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.

Informacje na temat poruszania się w programie znajdą Państwo na zakładce Pomoc.

Dostęp do Dziennika elektronicznego jest możliwy również przez aplikację mobilną 
(telefon z systemem Android lub WindowsPhone - aplikacja Dzienniczek+ firmy Vulcan) 

 Instrukcja logowania jest również dostępna pod adresem:
https://www.vulcan.edu.pl/programy/e-dziennik-uczniowie-optivum-net-87#gotosekcja1572


Nasza szkoła w czołówce najlepszych!!!!!

 
DyplomDyplom1 października br. w Węgierskiej Górce odbyło się podsumowanie całorocznego współzawodnictwa sportowego szkół z terenu powiatu żywieckiego w roku szkolnym 2014/ 2015, a także Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2015/2016.
Spotkania podsumowujące współzawodnictwo sportowe odbywają się corocznie od chwili powstania Powiatów.
Poniżej przedstawiamy  najwyżej sklasyfikowane szkoły i gminy, nagrodzone za wybitne osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2014/2015.
 
Dyplomy i puchary wręczali: Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, członkowie Zarządu Powiatu Jan Witkowski oraz Józef Stopka, Radny Powiatu Żywieckiego Andrzej Zieliński, Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, Wójt Gminy Lipowa Jan Góra, Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Maciej Mika, Z-ca Burmistrza miasta Żywca Marek Czul oraz Dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Mirosław Dziergas.
 
Cieszymy się bardzo, że kolejny rok udało nam się uplasować w ścisłym gronie najlepszych szkół. Nasze gimnazjum zajęło III miejsce na  36 placówek  a szkoła podstawowa IV miejsce na  72 szkoły. Dyplomy uznania w imieniu społeczności szkolnej odebrał Dyrektor Mirosław Jakubiec.
 
Gratulujemy i dziękujemy serdecznie uczniom biorącym udział w zawodach bo to dzięki ich wysiłkom szkoła zdobywała cenne punkty w  rankingu oraz nauczycielom wychowania fizycznego za profesjonalne  przygotowanie poszczególnych grup do zawodów.

Klasyfikacja gmin za rok 2014/2015:
1. Żywiec 409 pkt.Sportowy rok
2. Lipowa 380,5 pkt.
3. Łodygowice 344 pkt.
Gimnazjada:
1. G. Twardorzeczka 246 pkt
2. G. Radziechowy 111,5 pkt
3. G. nr 1 Łodygowice 109,5 pkt
4. G. SMS ŻAPN Żywiec 95 pkt
5. G. Łękawica 88 pkt
Igrzyska Szkół Podstawowych:
1. SP Węgierska Górka 174,5 pkt
2. SP Radziechowy 130 pkt
3. SP nr 5 Żywiec 107 pkt
4. SP nr 1 Łodygowice 102 pkt
5. SP Lipowa 86,5 pkt
6. SP Pietrzykowice 81 pkt

 

Policjant w zerówce.

Dnia 25.09.2015r. naszą zerówkę odwiedził pan policjant z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Dzieci uważnie przyglądały się umundurowaniu naszego gościa, a najwięcej emocji wzbudziły kajdanki i policyjny lizak. Zerówkowicze dowiedzieli się na czym polega praca policjanta, oraz jak bezpiecznie poruszać się po chodnikach i ulicach będąc pod opieką dorosłych. Nasze dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Aby przedszkolaki czuły się bezpiecznie wieczorem na drodze, otrzymały w prezencie odblaskowe misie i opaski.

Policjant w zerówce
 
Kilka zdjęć ze spotkania z Panem policjantem
 

 

Spotkanie z ratownikami

21.09.2015r. w klasach 0-III odbyły się spotkania z ratownikami medycznymi z Bielskiego Pogotowia Ratowniczego: Ryszardem i Piotrem Czernek.
Ratownicy zaprezentowali sprzęt medyczny. Duże zainteresowanie wykazali uczniowie podczas praktycznych zajęć z udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie spotkań wszyscy uczniowie mięli możliwość obejrzenia wnętrza i wyposażenia karetki pogotowia, a także włączenia sygnału alarmowego karetki pogotowia ratunkowego.

Ratownicy medyczni

 Galeria zdjęć ze spotkania z ratownikami


 Ciekawa fizyka.

Tradycją naszej szkoły stał się wrześniowy wyjazd uczniów klas trzecich gimnazjum na Uniwersytet Śląski w Katowicach, w tym roku odbył się on 24 września.
Jak co roku Zakład Dydaktyki Fizyki organizuje zajęcia z cyklu „Osobliwości świata fizyki” skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nauczyciele akademiccy przekazują wiedzę dotyczącą otaczającego nas świata popartą licznymi eksperymentami  w trzech grupach tematycznych. Zagadnienia poruszane  w tym roku dotyczyły:
- nano i mikro świata
- na tropie światła
- cząsteczki na luzie.
Pierwszy temat okazał się dla naszej młodzieży trudny, dotyczył materii o bardzo małych rozmiarach, przekazanie a przede wszystkim zrozumienie takiej wiedzy nie jest łatwe. Kolejne tematy nie nastręczały już trudności, łatwo można je zaobserwować w życiu codziennym, łatwo pokazać w eksperymentach i wytłumaczyć, zwłaszcza światło, dzięki któremu w sali zrobiło się kolorowo.

Lekcja fizyki 2015

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty dotyczące światła i jego oddziaływania z materią. 
W czasie tych zajęć nasi uczniowie byli bardzo aktywni, chętnie brali udział w doświadczeniach otrzymując skromne upominki.
Duża ilość wiedzy przekazanej w bardzo ciekawy sposób poszerzy horyzonty naszych uczniów i pozwoli lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Mam nadzieję, że tą wycieczkę dydaktyczną będą mile wspominać nawet po opuszczeniu murów naszej szkoły.

Galeria zdjęć z wyjazdu do Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego


Nie ma to jak szkoła nad morzem!

Jak co roku 1 września uczniowie klas IV – VI Zespołu Szkół nr1 w Łodygowicach wyjechali na zieloną szkołę do Łeby, by w nietypowy i bardzo ciekawy sposób rozpocząć nowy rok szkolny. W tym roku grupa wyjeżdżających była dość duża, dlatego wieczorem sprzed szkoły wyruszyły dwa autokary. Wszyscy byli mocno podekscytowani. Większość wyjeżdzających to członkowie Koła Ligi Morskiej i Rzecznej działającego w naszej szkole. Szybko jednak minęło 10 dni, a w głowach pozostały takie oto wspomnienia…

Łeba 2015

Do Łeby dotarliśmy ok. 700. Wysiadając z autokaru poczuliśmy rześkie, nadmorskie powietrze, które zapowiadało niezwykłą przygodę, jaka na nas czekała w tym pięknym miejscu. Po zjedzeniu śniadania i rozpakowaniu się, poszliśmy przywitać morze oraz poznać miasteczko.  Nazajutrz w towarzystwie słonecznej pogody wyruszyliśmy na całodniową wycieczkę do Trójmiasta. Zielona szkoła 2015Najpierw dotarliśmy do Gdańska, gdzie przywitaliśmy się z Neptunem, a później uczestniczyliśmy w zajęciach interaktywnych w Muzeum Morskim. Mogliśmy sterować statkiem, „wywoływać tsunami”, wydobywać ropę naftową i poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy w porcie. Oczywiście te wszystkie czynności wykonywaliśmy na różnych makietach i urządzeniach znacznie pomniejszonych, niż są w rzeczywistości. Potem pojechaliśmy do Sopotu, by w blasku południowego słońca przespacerować się po najdłuższym w Europie sopockim molo. Niestety nie spotkaliśmy żadnego celebryty. Kolejnym miejscem, w które się udaliśmy, było oceanarium w Gdyni. Tam oglądaliśmy żywe ryby, płazy i gady z całego świata. Najbardziej zachwyciły nas ryby przemieszczające się na własnych nogach. W porcie podziwialiśmy statki „Dar Pomorza” i ORP „Błyskawica”.  Zielona szkoła 2015Wróciliśmy wyczerpani do ośrodka, ale jednogłośnie stwierdziliśmy, że wycieczka była naprawdę udana. Już następnego dnia odwiedziliśmy Park Jurajski położony niedaleko naszego ośrodka w otoczeniu lasów, stawów, trzęsawisk i naturalnej przyrody. Widzieliśmy około 100 przodków wszystkich żyjących obecnie zwierząt. Te fascynujące olbrzymy wywoływały sporo emocji. Spacerując wyznaczonymi szlakami poznawaliśmy poszczególne okresy z dziejów Ziemi. Dodatkową atrakcją była Wioska Indiańska i miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, gdzie można było zobaczyć jak żyli rdzenni mieszkańcy Ameryki oraz pierwsi osadnicy z Europy. Próbowaliśmy „ujeżdżać dzikie konie”, powozić dyliżans, strzelać z łuku, wejść do wigwamu i zabawić się w saloonie. Niektórzy z nas mieli szczęście i wydobyli z rwącej rzeki kilka ziarenek złota. Mieliśmy nadzieję, że jest prawdziwe, ale niestety panie nauczycielki uświadomiły nas, że jesteśmy w błędzie. Szkoda… Zielona szkoła 2015Podziwialiśmy także mini zoo z danielami, kozicami, strusiami, żubrami, lamami oraz osłami. Uwieńczeniem spaceru była godzinna zabawa w parku linowym.  Kilka dni później wybraliśmy się na wycieczkę na ruchome wydmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Wydmy wyglądały jak pustynia. Jedna z nich, na którą corocznie wspinaliśmy się z niebywałym trudem w tym roku nie przysporzyła nam kłopotu, gdyż obniżyła się i przesunęła w głąb parku o kilka dobrych metrów. Dowiedzieliśmy się, że w tym miejscu kręcono sceny do filmu „W pustyni i w puszczy”. Sporo czasu spędziliśmy na plaży, nieopodal wydm.  Było bardzo zabawnie, wszyscy szukali bursztynów, muszelek i niezwykłych kamieni. Atrakcją był również przejazd meleksami z Rąbki do wyrzutni rakiet i z powrotem, podczas którego podziwialiśmy piękno nadmorskiej przyrody a także oddychaliśmy czystym powietrzem zawierającym sporo jodu i tlenu. Do ośrodka przybyliśmy zmęczeni, ale zachwyceni niezwykłym, piaszczystym krajobrazem.Zielona szkoła 2015
Kolejna wycieczka odbyła się do Sea Parku w Sarbsku i była dla wielu z nas niecodziennym wydarzeniem.  Jest to jedyny w Polsce park związany tematycznie z florą i fauną mórz, i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza. Ogromne wrażenie wywarło na nas Oceanarium Prehistoryczne – świat podwodnych gadów żyjących miliony lat temu. Stanęliśmy wirtualnie oko w oko z ogromnymi, strasznymi potworami, które próbowały nas przerazić swoim wyglądem i zachowaniem.  Była to zapierająca dech w piersiach podróż w czasie, cofnięcie się o 150 mln lat. W pobliskim muzeum oglądaliśmy zbiory rękodzieła marynistycznego, a w fokarium trening fok szarych i kotików. Zielona szkoła 2015Niezwykłą atrakcją było zwiedzanie statku do góry nogami oraz interaktywna gra z Delfinkiem Błękitkiem. Do ośrodka wróciliśmy bardzo podekscytowani. W dniu wyjazdu z zielonej szkoły udało nam się jeszcze popłynąć w rejs po Bałtyku pirackim statkiem „Gryf”.
Wszystkie dni pobytu w Łebie obfitowały w spacery po plaży i okolicy.  Gdy padał deszcz, a padał często, uczyliśmy się języka polskiego, matematyki i historii. Najciekawsze były lekcje przyrody, bo organizowane w plenerze.
Uczestniczyliśmy także w zajęciach profilaktycznych, podczas których uczyliśmy się asertywności, rozmawialiśmy o szkodliwych dla zdrowia używkach a w szczególności - dopalaczach. Zajęcia profilaktyczne uwieńczone zostały konkursem plastycznym na najciekawszy plakat dotyczący szkodliwości i skutków używania dopalaczy, alkoholu i nikotyny. Jednak najbardziej ulubionym przedmiotem było wychowanie fizyczne. Na boiskach wokół ośrodka, w którym mieszkaliśmy, graliśmy w piłkę nożną, w piłkę nożną plażową, koszykówkę, siatkówkę i tenisa ziemnego. Dziewczynki bawiły się na placu zabaw. Mimo, że dni były bardzo intensywne, to mieliśmy czas na różne konkursy, ognisko i dyskoteki. Wieczorami przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy szanty. Udało nam się również ułożyć nowy hymn zielonej szkoły na nutę marynarskiej piosenki „Morskie opowieści”.
Tegoroczna zielona szkoła była wyjątkowa, dlatego żal było wyjeżdżać, mimo tęsknoty za rodzicami.

Kilka zdjęć z Zielonej Szkoły w Łebie w 2015r. możecie zobaczyć w naszej Galerii.


Obóz harcerski ,,W morskiej głębi”, Nadole 2015

Obóz ZHP 2015

Wyruszamy…
Spokojny, niedzielny dzień. Godzina 20:15. Właśnie wtedy zaczął się kolejny obóz harcerski naszej „Leśnej Kompanii” - tym razem większość stanowiły zuchy. Razem z nami zaprzyjaźnieni ,,Słoneczni” z Czernichowa i ,,Dobre Duchy” z Międzybrodzia Żywieckiego! Podśpiewując harcerskie piosenki wprawiliśmy się w typowo obozowy nastrój. Z uśmiechem na twarzach wsiedliśmy do autokaru, by wyruszyć w drogę do Nadola.

Obóz ZHP 2015

Witaj Nadole!
Kiedy rano dojechaliśmy do ośrodka Tyberiada w Nadolu zaczęła się już ta ,,konkretna” część obozu. Po rozdzieleniu pokoi wszyscy szczęśliwi i zmęczeni powędrowali do siebie, by się rozpakować. Kiedy już w miarę ,,ogarnęliśmy się” czekał nas apel, na którym każda starsza druhenka dostała do opieki po jednym zuchu. Wyzwanie zaakceptowane ? Już pierwsze godziny upłynęły jak z bicza strzelił.
W obozowym rytmie
Zgodnie z planem poszliśmy pooglądać okolicę  i zaprzyjaźniliśmy się z kolonią mieszkającą po sąsiedzku. Wszystko działo się bardzo szybko: pobudka, apel, śniadanie, wyjazd/zajęcia, obiad, przerwa poobiednia, zajęcia, kolacja i do spania. Młodzi harcerz zaczynali odnajdywać się w nowej sytuacji, a my jako ,,stare obozowiczki” miałyśmy wszystko opanowane…
Pierwsze koty za płoty…
Już drugiego dnia mieliśmy pierwszą poważną wycieczkę-pojechaliśmy na wydmy. Zabawy było co nie miara! Turlanie się po piasku, wyścigi brzegiem morza i inne atrakcje-do przejścia było 8 km, więc mieliśmy duuuużo czasu na wygłupy.

Kiedy już dotarliśmy do celu, byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Każdy niecierpliwie wyczekiwał już następnego dnia, a mianowicie pierwszej kąpieli w morzu w stroju kąpielowym, bo na wycieczce na wydmy skończyło się tylko na chlapaniu po nogach.

Obóz ZHP 2015

Na szczęście słoneczko przyświecało i cała nasza grupa wtargnęła do morza, nie zwracając uwagę na jego temperaturę… Koło Tyberiady jest duże boisko do piłki nożnej i teren do siatkówki, więc czas wolny po obiedzie wszyscy aktywnie spędzali na świeżym powietrzu.

Atrakcje ,,W morskiej głębi”
Dni mijały bardzo szybko. Wiele z nich spędzaliśmy nad morzem, inne w lesie. Bywaliśmy na pobliskim basenie. Zaliczyliśmy całodniową wycieczkę z wysłuchaniem koncertu organowego w Gdańsku- Oliwie i odwiedzinami w gdańskim zoo, zwiedziliśmy Trójmiasto, Westerplatte, punkt widokowy ,,Kaszubskie Oko” i wiele innych ciekawych miejsc. Przeżyliśmy wspaniały czas, śpiewne ogniska i cudowne wspólne chwile. W swoich zastępach przygotowywaliśmy różne zabawne scenki, wierszyki i piosenki. Obóz powoli dobiegał końca…
Harcerskie przyrzeczenie

Co roku, w jednym z ostatnich dni obozu odbywa się przyrzeczenie na harcerza. Ale zanim ,,biszkopt” zostanie młodzikiem lub ochotniczką musi przejść wiele testów w celu sprawdzenia, czy się nadaje. Pierwszy raz widziałam bieg patrolowy z perspektywy przydzielającej zadania. Jak się okazało tegoroczni kandydaci spisali się świetnie i każdy z nich otrzymał promocję na zdobycie tego zaszczytnego tytułu.

Obóz ZHP 2015

Przed przyrzeczeniem mieliśmy jeszcze grę nocną, która była już ostatnim sprawdzeniem wiadomości. Następny dzień był dniem zadumy i przemyśleń… Tuż przed udaniem się na przyrzeczenie każdy niósł ze sobą patyk z jednym z praw harcerskich… Całość odbyła się przy brzegu jeziora Żarnowieckiego. Atmosfera była nie do opisania. Wracając do ośrodka po prostu płakaliśmy. Ze szczęście? Ze smutku? Nie wiem. To było po prostu naturalne…
Powracamy…
Nazajutrz był ostatni dzień, no i oczywiście zielona noc, w tym roku nadzwyczaj udana :D A potem pakowanie, sprzątanie, podróż autokarem do Łodygowic i stęsknieni rodzice…
„Leśna Kompania” melduje szczęśliwy powrót z obozu ,,W morskiej głębi” w Nadolu! Czuwaj!
Podziękowania!
Na końcu chciałabym bardzo podziękować za ten obóz wielu osobom, ale wymienię te najważniejsze:
-druhnie Beacie Barcik, za zorganizowanie wszystkiego i zapewnienie niepowtarzalnej atmosfery,
-naszej oboźnej Sarze, bez której ten obóz nie byłby taki sam…
- i Wam drodzy harcerze, bo bez Was ten czas nie byłby taki niezwykły ♥

Druhna Ola Słaby


Płaska to nasz drugi dom.

28 czerwca 2015 roku, godzina 2100. Zbiórka pod Zespołem Szkół nr 1 w Łodygowicach, skąd już od 10 lat na dwa tygodnie do Płaskiej wyjeżdża 44 uczniów pod opieką Pani Ewy Dobiji i wychowawców.

Zamieszanie.
Każdy chce zająć najlepsze miejsce w autobusie, spakować walizkę i oczywiście pożegnać rodziców. W końcu z wielkim opóźnieniem wyjeżdżamy w stronę Płaskiej.
Początek.
Zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy na miejsce. Czas na formalności. Kto z kim w pokoju, regulamin, plan pracy, szybkie zapoznanie się ze wszystkim i wszystkimi. Spacerek po okolicy i pierwsze spotkanie z suwalskimi jeziorami, na które wszyscy tak długo czekaliśmy. Wieczorem wir gier i zabaw integracyjnych. Mnóstwo śmiechu, a to dopiero początek…

Płaska 2015

Atrakcje.
Płaska pełna wrażeń, ale urocze okolice pozwiedzać też trzeba. Do Augustowa, na „Szlak Tatarski”, Stańczyki i nad Wigry zawoził nas Wesoły Autobus. Zawsze rozśpiewani docieraliśmy na miejsca. Gardła nie miały czasu ostygnąć, bo wieczorami godzinami śpiewaliśmy przy blasku ogniska. Na nudę czasu nie było, bo Pan Paweł i Wojtek zawsze znaleźli jakieś rozrywki. Siatka, noga, ręczna – boisko nigdy nie było puste. I oczywiście 1000 rozgrywek w „ziemniaka”. Potańczyć też mogliśmy. Była zumba, makarena i taniec belgijski. Pewnego razu trafił się nawet wieczorek filmowy. Każdy znalazł coś dla siebie.
Pierwszaki - świeżaki.
Stałych bywalców nie brakowało. Przecież z Płaską nie da się rozstać. Ona uzależnia. Co roku przyjeżdżają jednak nowi rekruci. Każdy zostanie przyjęty do „płaskiej rodziny”, ale jest jeden warunek. Chrzest! Krąży na jego temat wiele legend, ale czy są prawdziwe? Nie można tego zdradzić. Jak chcesz je sprawdzić, jedź z nami za rok!
Koniec…
To już jest koniec. 10 lipca, godzina 20. Ostatnie zerknięcie na nasze ukochane jeziora. Ostatni głęboki wdech suwalskiego powietrza. Wszyscy w smutku żegnają się z Płaską i obiecują sobie powrót za rok. Pakujemy się do autobusu i ruszamy.
Nocna podróż mija spokojnie. Dzień wita nas w Łodygowicach. Rodzice zabierają nas do domów. Po jeziorach ani śladu. Pozostają tylko nasze fantastyczne wspomnienia o chwilach spędzonych w Płaskiej.

Kilka zdjęć z Płaskiej w naszej Galerii


ŻEGNAJCIE WAKACJE, WITAJ SZKOŁO!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015 / 2016 już za nami… 

Pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny zabrzmiał o godzinie 9.00…

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Pan dyrektor, Mirosław Jakubiec, serdecznie powitał wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Szczególnie gorąco powitano nowo przybyłych zerówkowiczów oraz pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swą przygodę z nauką w murach naszej szkoły. Życzenia, samych piątek i szóstek, skierowane były w szczególności do uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy w tym roku szkolnym przystąpią do egzaminu. Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom dużo radości i przyjemności ze zdobywanej wiedzy.  

Po części oficjalnej poświęconej także upamiętnieniu kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej wszyscy udali się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali uczniów z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych. 

A co ciekawego czeka naszych uczniów w nowym roku szkolnym oprócz obowiązkowych lekcji? Na pewno mnóstwo interesujących zajęć pozalekcyjnych, niezapomnianych dyskotek  i wycieczek…  

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 

Drodzy Uczniowie,

niech w trakcie całego roku szkolnego towarzyszy Wam zapał do pracy. Niech to, czego nauczą Was wychowawcy, nauczyciele, pozostanie w Was na długo, niech kiełkuje i przyniesie owoc.

Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na pomoc kolegów i koleżanek, nauczycieli, ale to Wy stanowicie o Waszym zwycięstwie bądź porażce. Bo złota zasada w życiu to wymagać mało od świata a dużo od siebie - to klucz do sukcesu. A dzięki życiu naszej patronki, św. Królowej Jadwigi, już  wiecie, że do czynienia dobra człowiek wcale nie potrzebuje wielkich czynów. Wystarczy tylko brać z niej przykład i próbować naśladować jej czyny na co dzień…

 Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Życzymy wszystkim:
Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom oraz Rodzicom
wytrwałości i powodzenia w nowym roku szkolnym!


Wszystkie zewnętrzne obiekty sportowe na terenie naszego Zespołu Szkół
w tym boiska, bieżnie, rzutnie i skocznie są dostępne dla wszystkich chętnych codziennie,
włącznie z sobotami i niedzielami od 1 kwietnia do 31 października, od 600 do 2200

Więcej informacji w menu z lewej: Obiekty sportowe


W naszej Galerii można obejrzeć ponad 6400 zdjęć z uroczystości szkolnych, zawodów, wycieczek, dyskotek i innych ważnych wydarzeń Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach.


Hala sportowo - widowiskowaZapraszamy do korzystania z hali sportowo - widowiskowej w Łodygowicach.

Zasady korzystania z hali, regulamin i cennik
- w menu z lewej strony.

Informacje dotyczące wynajęcia hali, siłowni, sali fitnesss
- pod numerami telefonów: +33 8620627, +33 8621790.

Administrator hali: +601315077

Zdjęcia hali sportowo  - widowiskowej, zdjęcia siłowni
oraz wyposażenie sal można obejrzeć w naszej Galerii.

 
Rok szkolny 2014 / 2015 Utwórz PDF Drukuj

Rok szkolny 2014 / 2015

Owoce


Owoce


Owoce


Zespół Szkół u św. Królowej Jadwigi w Krakowie

8 czerwca 2015r. po raz kolejny odbyło się wyjątkowe spotkanie szkół, których patronką jest św. Królowa Jadwiga.
Wspólnota prawie 200 szkół z całej Polski , do której należy także nasza łodygowicka szkoła tworzy  Rodzinę Szkół Jadwiżańskich. Spotkania odbywają się każdego roku na pamiątkę kanonizacji Pani Andegaweńskiej. Na uroczystość przybyło bardzo dużo delegacji. Uczestniczyło około 900 osób z 40 szkół, w tym liczna reprezentacja szkoły im. Królowej Jadwigi w Budapeszcie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, dyrekcja i ksiądz katecheta.

Kraków 2015


Pierwsza część spotkania miała miejsce w katedrze na Wawelu. Wszyscy o godz.9.00 zgromadzili się tam, baby oddać hołd Pani Wawelskiej. Pod przewodnictwem Kustosza świątyni księdza Prałata Zdzisława Sochackiego odśpiewano litanię do św. Jadwigi, potem odmówiono modlitewne wezwania i prośby. Następnie zebrani zostali pobłogosławieni relikwiami św. Jadwigi i procesyjnie przeszli pod Czarny Krucyfiks. Uczestnicy złożyli czerwone róże Szkatułki Miłosierdzia. Były to ozdobne skrzyneczki, do których dzieci w swoich szkołach składały różnokolorowe serduszka z zapisanymi uczynkami i akcjami charytatywnymi.
Druga część uroczystości odbyła się w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Eucharystii koncelebrowanej przez wielu księży przewodniczył J. E. Ks. Kardynał Dziwisz.
Centrum jest miejscem poświęconym osobie św. Jana Pawła II dlatego znajduje się tam wiele pamiątek związanych z jego osobą., jego rzeczy osobiste, a także nagrobna podziemna płyta z podziemi Bazylik Watykańskiej. Mogliśmy również zobaczyć wyjątkowa pamiątkę po Ojcu Świętym - Jego białą sutannę splamioną krwią w dniu zamachu 13 maja 1981roku. Jest to „świadek” tamtych wydarzeń, ale przede wszystkim drogocenna relikwia Papieża Polaka.
W nowo powstającym Centrum zobaczyliśmy także bardzo ciekawa wystawę poświęcona Całunowi Turyńskiemu., gdzie m.in. podziwialiśmy trójwymiarową prezentację całunu, repliki gwoździ, biczów czy korony cierniowej.


Polsko-niemiecka wymiana młodzieży - Zeven 2015

W dniach 13-20 czerwca 2015 r. młodzież z Gimnazjum Nr 1 w Łodygowicach i z ZSO w Łodygowicach Górnych i z uczestniczyła w kolejnej już polsko-niemieckiej wymianie.  
Nasze zaprzyjaźnione St. Viti  Gymnasium z Zeven niedaleko Bremy i w tym roku przyjęło nas bardzo gościnnie. Tegoroczny program przygotowany przez młodzież niemiecką pod kierunkiem nauczycieli pani Anny Bürger i pana Martina Steinrückena był bardzo intensywny: zwiedzanie szkoły, uczestnictwo w lekcjach, wycieczka nad morze Wattowe i do Hamburga. W czasie rejsu statkiem po Łabie w Hamburgu zwiedzaliśmy imponujący port, oglądaliśmy dzielnicę przyszłości Hafen City a następnie z wielkiego koła widokowego, diabelskiego młyna, podziwialiśmy panoramę miasta.
Gospodarze przygotowali nam w tym roku niespodziankę – nocleg na polu namiotowym w czasie wycieczki nad morze. Mimo ogromnego chłodu w te dni, bo tylko 9o  w nocy,  nikt nie się nie przeziębił. Dopisywała nam wspaniała, gorąca atmosfera mimo dotkliwego zimna. Nasza grupa bardzo dobrze się integrowała.
Znajomości i przyjaźnie zawiązane we wrześniu mogliśmy pogłębić również w czasie wspólnych zajęć Zumby oraz projektu kulinarnego. Naszym zadaniem było przygotowanie potraw polskich na wieczór jubileuszowy, w czasie którego świętowaliśmy 10-lecie wymiany młodzieżowej między naszymi szkołami. Danie mięsne, bigos, pierogi oraz wspaniałe wypieki wszystkim bardzo smakowały.

Zeven 2015


Tegoroczna wymiana młodzieżowa przeżywała w tym roku ważne wydarzenie. Obchodziliśmy nasz mały jubileusz – 10 rocznicę wymiany. Wysłuchaliśmy przemowy obu dyrektorów: emerytowanego dyrektora pana Wagenera i obecnego pana Matticka oraz wspomnień nauczycielki Martiny Bantje-Reuter, która zapoczątkowała wymianę ze strony niemieckiej. Podzieliła się z wszystkimi swoim osobistym doświadczeniem związanym z jej pobytem w Muzeum Auschwitz-Birkenau w 1976 r. Jako 17 letnia uczennica przyjechała do Polski w ramach akcji „Znak pokuty” i pracowała tam jako wolontariuszka. W taki sposób chciała przyczynić się do pojednania i pokoju miedzy naszymi narodami. W tamtych czasach nie organizowano jeszcze wymian młodzieżowych. Po latach, przez kontakty tam zapoczątkowane, nawiązała znajomość z panią Urszulą Michnik, nauczycielką ze szkoły w Łodygowicach Górnych. Pani Bantje podkreśliła jak ważną rolę w jej życiu osobistym i w historii wymiany między naszymi szkołami odegrała ziemia oświęcimska. Ukoronowaniem części oficjalnej wieczoru jubileuszowego było zasadzenie pamiątkowej róży na dziedzińcu szkolnym obok naszych małych pomników, wykonanych podczas zeszłorocznej wymiany młodzieżowej. 
Pożegnanie na dworcu autobusowym w Zeven było pełne wzruszeń. Wracaliśmy do Polski z szerszym patrzeniem na ludzi i świat, z nowymi doświadczeniami. Wiele pięknych przyjaźni zostało zawiązanych. Wszyscy cieszyliśmy się z tych chwil spędzonych w Niemczech.

Zdjęcia z wymiany z Zeven - 2015


Dzień owocowo-warzywny w klasach 0-3

 Owoce

W czwartek, dnia 18 czerwca w naszej szkole klasy  0-3 zorganizowały Dzień owocowo-warzywny. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie uczniom jak ważne dla utrzymania zdrowia jest spożywanie warzyw i owoców. Najmłodsze dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do przygotowania pysznych owocowych  sałatek, kolorowych szaszłyków, truskawkowych koktajli oraz smacznych kanapek. Zajęcie to wymagało sporo pracy, a zarazem dało dzieciom wiele radości. Potem była degustacja. Najlepiej ilustrują to zdjęcia.

Owoce Owoce

Piknik na „Rancho”

Dzięki uprzejmości Państwa Małgorzaty i Mirosława Pasierbków 18 czerwca 2015 r. wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach wraz z opiekunkami zorganizowali na „Rancho” w Biernej piknik dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z Wilkowic. Uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać i karmić  lamy, kangury, kozice, konie i kucyki z mini zoo. Pięknie przygrzewające słoneczko zachęcało gości do spacerów po cudownym ogrodzie Pani Małgosi.

 Rancho Rancho Rancho Rancho Rancho

Wolontariusze przygotowali słodki poczęstunek, który smakował wyjątkowo, bo spożywany był na łonie natury. Wielką frajdą było ognisko, w trakcie którego pieczono kiełbaski. Jak to przy ognisku, nie zabrakło tańców i śpiewu. Wolontariuszki – „Magurzanki” zachwyciły i rozbawiły gości ludowymi przyśpiewkami i tańcem. Śmiechu było co nie miara. Mamy nadzieję, że wszyscy doskonale się bawili i to spotkanie na długo pozostanie w pamięci. Warto podkreślić, iż nie spędzilibyśmy tych wspaniałych chwil z tymi niezwykłymi ludźmi, gdyby nie życzliwość p. Pasierbków, p. Urszuli Sołtysik, która użyczyła samochodów z „Per Cordy”, by przywieźć podopiecznych DPS-u, a przede wszystkim p. Wioletty i Pawła Hańderków, którzy zafundowali pyszne kiełbaski na ognisko. Wolontariusze także stanęli na wysokości zadania, bo przyjęli gości najlepiej jak umieli. Widząc ile radości sprawiliśmy tym ludziom, planujemy już kolejne spotkanie.


III miejsce dla Chochlików!

Chochliki13 czerwca 2015r. grupa taneczna „Chochliki” z zerówki wzięła udział w konkursie tanecznym „Dance Word 2015” organizowanym przez MCK Żywiec. Konkurs odbył się w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu i był podzielony na różne kategorie i grupy wiekowe. Nasza reprezentacja została przydzielona do najmłodszej grupy (do lat 7) i przedstawiła taniec „Chocolate” w kategorii Disco Dance. „Chochliki” zatańczyły wspaniale i zajęły III miejsce!. Podczas konkursu panowała radosna atmosfera a dzieci z radością wystąpiły na scenie, dobrze się przy tym bawiąc. Gratulujemy naszym najmłodszym tancerzom i życzymy dalszych sukcesów!


Święto Szkoły - 3 czerwca 2015r

3 czerwca 2015 roku, w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patronki – św. Królowej Jadwigi.

Święto Szkoły 2015Święta Królowa Jadwiga była córką Ludwika Andegaweńskiego - króla Węgier i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Jej dziadkiem był Kazimierz Wielki - król Polski. Urodziła się około 1374 roku na Węgrzech.   Młoda i piękna dziewczyna przybyła do Krakowa w 1384 roku. 15 października tegoż roku, jako jedenastoletnia dziewczyna,  została ukoronowana w Katedrze Wawelskiej na króla Polski.

W 1986 roku przypadła rocznica 120-lecia istnienia szkoły i z tej okazji 7 czerwca 1986 roku  zorganizowano uroczystości reaktywowania imienia szkoły i nadanie szkole sztandaru. Gimnazjum nadano imię św. Królowej Jadwigi 6 czerwca 2012 roku.  Od tej pory jest to wielkie święto całej społeczności szkolnej. Jak nie świętować zatem, kiedy ma się taką Patronkę.

W tym roku, na czele pochodu stanęła Królowa Jadwiga i Jej orszak uczniów. W królową wcieliła się Katarzyna Loranc. W pięknej sukni z trenem i długim płaszczem, dostojnie przeszła ulicami Łodygowic do niezwykłego kościółka na górce, Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Święto Szkoły 2015Po uroczystej mszy orszak wrócił do szkoły na akademię.

Razem z nami  świętowali zaproszeni goście. W ich gronie byli: poseł RP pan Stanisław PiętaStarosta Powiatu Żywieckiego pan Stanisław KucharczykWójt Gminy Łodygowice, pan Andrzej Pitera, Proboszcz ks. Prałat Józef Zajda, Sołtys i Radni  Gminy Łodygowice oraz prezes ZNP pani Alina Kubiniec.

Świętowali z nami również rodzice wyróżnionych uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
Akademię rozpoczął dyrektor szkoły pan Mirosław Jakubiec, zapraszając wszystkich do radosnego świętowania. Rozpoczęło je przedstawienie „Na szkolnym dworze Królowej Jadwigi”.  W obrazie przedstawionym przez naszych kolegów i koleżanki, mogliśmy odnaleźć naszą szkołę w nieco odmiennej scenerii. Na końcu przedstawienia, na ręce pana dyrektora został przekazany obraz współczesnego „dworu szkolnego” jaki tworzą nauczyciele wraz z uczniami. Radości było wiele.

Święto Szkoły 2015Do tradycji tego święta należy nadanie tytułu i wręczenie nagród  Wzorowym Absolwentom Szkoły. W roku szkolnym 2014/2015 tytuł Wzorowego Absolwenta Szkoły Podstawowej, otrzymała Aleksandra Słaby, zaś w Gimnazjum Aleksandra Kliś.
Uczniowie naszej szkoły zdobywają wysokie lokaty w zawodach sportowych. Do tradycji szkoły należy również przyznawanie najlepszemu z nich tytułu Sportowca Szkoły.
W roku 2014/2015, w Szkole Podstawowej tytuł ten zdobyła Julita Michalik, zaś w Gimnazjum Katarzyna Loranc.

Na akademii wyróżnieni zostali również uczniowie promujący naszą szkołę, rozsławiający jej dobre imię, nie tylko na terenie naszego kraju ale również poza jego granicami.
Należą do nich: Kacper Kania  -  pierwszy Polak z tytułem Mistrza Świata i pierwszy Europejczyk, który wygrał klasę junior 10-12 ski lites. Aleksandra Kaśków  - Mistrzyni Polski w Karate w Kategorii KUMITE. Mikołaj Tusiewicz – uczeń klasy 1 SP, odnosi sukcesy w narciarstwie alpejskim. Zdobył Tytuł Mistrza Polski  w kategorii juniorów. Tymoteusz Kucharczyk  jest najmłodszym Polakiem od czasów Roberta Kubicy, który zdobył tytuł wicemistrza w najmocniejszej na świecie lidze kartingowej.

Święto Szkoły 2015Święto Patronki  było też  znakomitą okazją do zaprezentowania różnorodnych umiejętności uczniów,  również w obszarze umiejętności artystycznych. Piękne występy cieszyły nasze oczy i rozweselały swą muzyką i śpiewem. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa najmłodszych uczniów klasy „0”. Czarująco wykonując taniec do piosenki „Chocolate”. Następnie na scenę postawione zostały wielkie tekturowe zwierzęta, którym barwy nadały same dzieci, wszystkich klas 1-3 SP oraz klas „0”. Pracowali nad nimi cały miesiąc, wymyślając jak najzabawniejsze motywy dekoracyjne. Każda klasa otrzymała jednego zwierzaka i starała się go ozdobić jak najpiękniej. Efekt był zaskakujący. Potem przedstawiciele tej grupy zaśpiewali i zatańczyli w rytm piosenki „Tu stoją krokodyle, orangutany”. Następnie wystąpiły grupy SP i Gimnazjum z brawurowym wykonaniem szant. Grupa Galeon 2 porwała całą publiczność. Na zakończenie, wystąpili najstarsi z najstarszych, czyli przedstawiciele klas 3 gimnazjum. Zaprezentowali oryginalną modę z materiałów wtórnych, w połączeniu z choreografią i wykonaniem piosenki „Lollipop”.  To radosne przedstawienie zakończyło szkolną akademię. Uczniowie  przeszli do klas na słodki poczęstunek.

Z okazji Święta Patronki życzymy Naszej Szkole sławy i chwały,
naszym Gościom, Rodzicom i Dyrekcji dużo zdrowia,
Nauczycielom wszystkiego, co w życiu najlepsze i najpiękniejsze,
a Uczniom , aby przetrwały najpiękniejsze, zawiązane tutaj, przyjaźnie.
By rozwijały się, zrodzone w murach tej szkoły, ich zainteresowania i pasje.
Aby zdobyta tutaj wiedza, rozwijała się i wzbogacała Nas i naszą Ojczyznę.
 

XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej - Kołobrzeg 2015

ZlotW dniach 21-26 maja 2015 roku, odbył się XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej w Kołobrzegu. Dzień wcześniej w godzinach nocnych 11 uczniów z naszej szkoły wraz z przedstawicielami innych szkół powiatu bielskiego wyruszyło na finały Ogólnopolskich Konkursów: „Wiedzy o Morzu” oraz „Wiedzy o Pomorzu Zachodnim” do Szczecina. Organizatorem tychże Konkursów była Wyższa Szkoła Bankowości w Szczecinie. Po zaciętej walce uczennica klasy VIB Aleksandra Słaby zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Pomorzu Zachodnim oraz IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Morzu. ZlotNatomiast uczennice naszego gimnazjum Aleksandra Oczko z klasy III zajęła VI miejsce a Julia Sypta z klasy I zajęła VII miejsce w Konkursie Wiedzy o Pomorzu Zachodnim. Na uwagę zasługują również najwyższe nagrody Grand Prix zdobyte w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Morze żywi i bogaci” przez Karola Buszydlika w kategorii gimnazjum oraz Arkadiusza Cichoń w kategorii szkół podstawowych. Nagrodzono również pracę Miłosza Hańderka z klasy III a wyróżnienia uzyskali: Klaudia Jakubiec z klasy IV, Anna Jakubiec z klasy V oraz Maria Pietrasina z klasy VI. Przywieźliśmy do Łodygowic sporo nagród, pucharów i dyplomów.
XXIV Zlot Jungow Ligi Morskiej i Rzecznej zbiegł się czasowo z Dniami Kołobrzegu. Dzięki temu, poza zajęciami własnymi jak wyścigi „smoczych łodzi” po Parsęcie i „dezetami” po porcie, braliśmy udział w zawodach sprawnościowych z żeglarstwa, rejsie po Bałtyku, ognisku, szantach, wielu koncertach muzycznych, paradzie marynarzy oraz pokazie musztry uczniów szkoły morskiej.
Coroczne spotkanie członków LMiR pozwoliło na wymianę doświadczeń, zawarcie nowych znajomości, przeżycie wspólnej przygody jak również było bodźcem do dalszej pracy ligowej.

Ahoj Jungowie!!!!!!!!!!!!


Wycieczka do Warszawy - 12-15 maja 2015r.

Od wielu lat klasy drugie gimnazjum wyjeżdżają w maju do stolicy, by podziwiać piękne zabytki i muzea Warszawy. W tym roku uczniowie klasy IIA i IIB wraz  z wychowawczyniami panią Klaudią Wajdą i Haliną Pietrasiną, jak i panią Joanną Worek 12 maja wyruszyli w kierunku Warszawy.
Po drodze zwiedziliśmy niedawno otwarty dla zwiedzających i odrestaurowany Zamek w Chęcinach i podziwialiśmy eksponaty w Regionalnym Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Tego samego dnia już w stolicy zwiedziliśmy Stadion Narodowy. W schronisku młodzieżowym spotkaliśmy się z naszym panem przewodnikiem panem Ryszardem Gołębiowskim, który od tej pory był dla nas przewodnikiem nie tylko po zabytkach stolicy, ale również po zawiłych i skomplikowanych stronach historii Polski powojennej i trudnych latach komunizmu. Jego opowieści były oparte i wzbogacone własnymi doświadczeniami i przeżyciami z tamtych lat.

Warszawa 2015

Następnego dnia udaliśmy się na Stare Miasto i podziwialiśmy piękne komnaty Zamku Królewskiego. Przeszliśmy traktem królewskim i byliśmy w Katedrze Świętego Krzyża. Następnie wyjechaliśmy na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd młodzież podziwiała architekturę nowoczesnej Warszawy. Po  południu udaliśmy się na Powązki  i wysłuchaliśmy tam wzruszającej lekcji historii o pochowanych tam naszych bohaterach. Pan Ryszard zaprowadził nas również na miejsce, gdzie spoczywają ofiary katastrofy lotniczej ze Smoleńska. Nie był to jednak ostatni punkt programu tego dnia. Wybraliśmy się  na wycieczkę pieszą po Warszawie nocą- nazwaliśmy to Warsaw by night. Zaczęliśmy    od uroczystej zmiany warty przy  Grobie Nieznanego Żołnierza, następnie udaliśmy się na Stare Miasto i poszliśmy pod Pałac Prezydencki. Po drodze mieliśmy bardzo dobry humor i w ogóle nie czuliśmy się zmęczeni. Wróciliśmy do schroniska szczęśliwi    i podekscytowani, bo kolejny dzień był również pełen wrażeń.
Dzięki panu posłowi Stanisławowi Pięcie zwiedziliśmy Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i uczestniczyliśmy na krótko w obradach Sejmu. Byliśmy w kaplicy sejmowej, by pomodlić się o dobrą przyszłość dla naszego kraju. Następnie w bufecie sejmowym zostaliśmy poczęstowani pysznym ciastkiem i sokiem. Po pamiątkowym i pożegnalnym zdjęciu z zaprzyjaźnionym posłem, udaliśmy  się do Łazienek i Wilanowa. Był to nasz przedostatni dzień w Warszawie.  
W piątek rano poszliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, które w interaktywny i przejmujący sposób ukazuje historię Polski w czasie wojny jak i po jej zakończeniu. Każdy  z uczestników zbierał kartki z informacjami na temat kolejnych dni powstania, słuchaliśmy piosenek, szliśmy kanałami podobnie jak powstańcy, jak również słuchaliśmy i oglądaliśmy wywiady z uczestnikami powstania. Uczniowie stwierdzili, że zostali oszołomieni tym miejscem i koniecznie muszą tam wrócić. Po Muzeum Powstania Warszawskiego udaliśmy się w drogę powrotną do naszych Łodygowic.

Halina Pietrasina


 Problem pszczół to problem ludzi

Piątego maja naszą szkołę odwiedzili panowie Wacław Nogaś - prezes Koła Pszczelarzy Ziemi Żywieckiej i Włodzimierz Małysiak – sekretarz tegoż koła.  Pasją tych panów jest pszczelarstwo.  Przeprowadzili wśród uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej niezwykle interesującą prelekcję dotyczącą pszczół oraz ich roli w środowisku naturalnym.
PszczołyUczniowie z zapartym tchem słuchali o właściwościach leczniczych miodu, a także o pszczołach.
Dowiedzieli się, że słowa wypowiedziane przez Alberta Einsteina: „Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi. Gdy nie ma pszczół nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata” są wynikiem obserwacji i przemyśleń a nie jakimś koszmarnym żartem.
Ponad 80% roślin jest uzależnionych od zapylania przez owady, więc bez pszczół przyroda nie może funkcjonować. Jeżeli pszczoły wyginą będzie problem z zapyleniem roślin. Pojawi się olbrzymia wyrwa w łańcuchu pokarmowym, która będzie miała ogromne konsekwencje dla całej przyrody i dla ludzkości.
Pan Małysiak zachęcał do założenia swojej małej pasieki przydomowej oraz do siania w ogródkach lub na balkonach kwiatów np. lawendy, które bywają ozdobą, ładnie pachną a także dają pszczołom nektar i pyłek.
Stwierdził, że piękne, pachnące rośliny nie tylko urozmaicą pokarm pszczół, dzięki czemu będą one zdrowsze, ale również ozdobią nasze otoczenie.
Podczas spotkania z pszczelarzami uczniowie zobaczyli na żywo rodzinę pszczół, wosk oraz różne rodzaje miodu. Dowiedzieli się dużo na temat właściwości leczniczych miodu, mleczka pszczelego, pierzgi, propolisu. Pytaniom nie było końca. Cieszymy się, że w naszej miejscowości są osoby, które ciekawie przekazują wiedzę na temat pszczół a także potrafią zainteresować poprzez dzieci osoby dorosłe do zakładania pasiek.

3, 2, 1, poszło! Atak na teatr zaliczony…

Ketchup wypełniony po brzegi chemią; Krecik, który ma problem po rozwodzie; niezadowolony mężczyzna, bo się wyspał… czy szalona Ewa z wyluzowanym szefem - to tylko niektóre postacie wymyślone przez rozbawioną publiczność zgromadzoną w niedzielny wieczór w bielskim Teatrze Komedii Kuby Abrahamowicza.
24 maja br. grupa teatralna „Nic śmiesznego” oraz „szkolni teatromaniacy” pod opieką p. A. Gruszeckiej i p. K. Maślanki udały się niedzielnym popołudniem do teatru bielskiego na spektakl, którego scenariusz był prosty: my - publiczność w roli reżyserów, a aktorzy Teatru Nowego w Łodzi mieli za zadanie tworzyć dla nas „Impro Atak” - niepowtarzalną zabawę, polegającą na graniu postaci i scen, które my, widzowie, na gorąco wymyślaliśmy. I tak właśnie było! Komedia realizowana była za pomocą prostych dialogów, wymyślanych na poczekaniu piosenek oraz dokonywanych na bieżąco zmian w aktorskiej obsadzie.
Spektakl toczył się w szybkim tempie. Na jakiekolwiek zastanawianie się nie było czasu, na wspólne hasło: „3,2,1, poszło!” aktorzy natychmiast przedstawiali na scenie płynące z widowni podpowiedzi. Prowadziło to do przezabawnych, często absurdalnych sytuacji, w jakich umieszczone zostawały postacie. No i najważniejsza rzecz. Widzowie w żaden sposób nie byli wyrywani przez aktorów do odpowiedzi!
Po raz pierwszy oglądaliśmy spektakl teatralny grany bez scenariusza! Cała komediowa improwizacja wyszła rewelacyjnie! Śmiechu było dużo! Według nas taka forma sztuki to idealny sposób na rozwój naszej wyobraźni oraz kreatywności.
Cieszymy się, że nasze panie dbają o to, aby kontakt ze sztuką był dla nas ciekawy. Po tym wyjeździe do naszego szkolnego grona przybyło kilku nowych amatorów teatru.

Uczestnicy wyjazdu


Szóstoklasistki mistrzyniami powiatu !

LAPo zwycięstwie w zawodach gminnych w czwórboju lekkoatletycznym drużyna dziewcząt i chłopców awansowała do udziału w zawodach powiatowych.  Odbyły się one 7 maja na stadionie lekkoatletycznym w Bielsku – Białej Wapienicy.  Spotkało się tam osiem najlepszych szkół podstawowych z powiatu żywieckiego. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60 m, bieg na 600/1000 metrów, rzut piłeczką palantową oraz skok w dal. Chłopcy rywalizację zakończyli na 5 miejscu.
Dziewczęta wygrały z dużą przewagą zdobywając 1024 pkt. Julita Michalik ustanowiła na zawodach rekord skoku w dal uzyskując odległość 4 metry i 15 cm,  Klaudia Słonka pobiła wszystkich rekordowym rzutem piłeczką palantową – 43 metry a Agnieszka Loranc uzyskała znakomity wynik w biegu na 600 metrów uzyskując czas: 1,55,00.  I miejsce i puchar trafiły w  ręce dziewcząt. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów na zawodach rejonowych.


Zajęcia na „szóstkę plus”.

Gry planszowe Od marca, bieżącego roku, odbywają się w naszej szkole zajęcia dodatkowe, którym sami uczniowie nadali nazwę na szóstkę plus. Odbywają się one dzięki zakupieniu przez Dyrektora szkoły bogatego zestawu gier planszowych.
Każde spotkanie rozpoczyna się od dokładnego zapoznania uczniów z regułami gry i rozegrania kilku partii z nauczycielem. Potem gra oddana zostaje w ręce uczniów, którzy dalej grają samodzielnie. W czasie spotkań uczniowie odkrywają, ile radości dają gry planszowe, karciane czy też układanie z klocków różnorodnych kształtów. Podczas wspaniałej zabawy kształcimy nie tylko zdolności matematyczne, jak na przykład sprawność rachunkową, wyobraźnię geometryczną, dobór strategii, rozumienie i logiczne myślenie. Gry planszowe Gry planszowe uczą postępowania według określonych reguł, wpływają na rozwój koncentracji uwagi, spostrzegawczość, kształtują umiejętność pracy w grupie. W końcu uczą przyjmowania odpowiedniej postawy w sytuacji zwycięstwa oraz godzenia się z porażką.
Oprócz waloru dydaktycznego, zajęcia te są dla dzieci formą zdrowego relaksu. Nie ma tutaj stresujących sprawdzianów, ani ocen, a dzieci uczą się poprzez zabawę. Każda gra ma już swoich fanów. Uczniowie już na przerwie chętnie przygotowują stoliki i dobierają się w grupy, a później rywalizują ze sobą. W czasie dobrej zabawy czas płynie bardzo szybko. Gry są dla dzieci bardzo emocjonujące, dzieci reagują spontanicznie.
Gry planszowe nie są tanie, ale warto w nie inwestować. Są to najlepsze zabawki, jakie możemy zafundować swoim dzieciom. Wspomagają rozwój intelektualny, integrują rodzinę, uczą zasad komunikacji i kontrolowania emocji.

Najbardziej cieszy to, że są sprawdzoną alternatywą dla gier komputerowych!

Zdjęcia z zajęć na 6+


Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych dla uczniów klas trzecich Gimnazjum

  Od 11 maja 2015 (poniedziałek) jest uruchomiony system elektronicznej rekrutacji, umożliwiający dokonywanie wyboru szkół ponadgimnazjalnych i oddziałów, którymi jesteście zainteresowani.

slaskie.edu.com.pl

W tym roku uczniowie samodzielnie zakładają konta w systemie - podając swój PESEL, dane osobowe, wybierając szkoły ponadgimnazjalne (maksymalnie 3 szkoły) i oddziały w tych szkołach.

Instrukacja dla ucznia samodzielnie zakładającego konto w systemie.

Podręcznik dotyczący zasad pracy w systemie elektronicznej rekrutacji.


Z wizytą u strażaków…

Z wizytą u strażaków 8 maja dzieci z zerówki miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu została zorganizowana wycieczka do OSP w Łodygowicach.
Dzięki życzliwości panów strażaków zerówkowicze mogli oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy. Niebywałą atrakcją dla dzieci było przymierzanie strojów strażaków, samodzielne próby gaszenia „pożaru”, oraz powrót wozami strażackimi do szkoły. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom tajniki swojej pracy zawodowej i przekazali cenne informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru.
Nasi najmłodsi uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyli wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka.
Bardzo dziękujemy naszym dzielnym strażakom! ________________ Zdjęcia w Galerii ________________


3 marca 2015r. 38 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „ Fox 2015”.

Bardzo dobry wynik w Kategorii Bunnies (klasy V i VI) otrzymała Aleksandra Słaby z klasy VI B.
Dobry wynik w kategorii Bunnies (klasy V i VI) uzyskał Kacper Czernek z klasy V B.
W kategorii Ducks (klasy I i II gimnazjum) wynik dobry otrzymał Filip Wałęga z klasy I A.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Anna Janas–Hachorkiewicz, Barbara Gąsiorek–Kolonko, Halina Pietrasina


W ramach Dnia Europejskiego, organizowanego w Szkole Podstawowej, 5 maja oceniono I etap przygotowań do tego przedsięwzięcia, jakim było przygotowanie przez każdą z klas IV - VI gazetki na temat wylosowanego wcześniej kraju europejskiego oraz dekoracji klas. Wyniki przedstawione zostaną podczas Dnia Europejskiego – 26 maja 2015r.

Poniżej prezentujemy efekty prac uczniów klas IV - VI.

Dzień Europejski Dzień EuropejskiDzień EuropejskiDzień Europejski

Organizatorki: Anna Janas – Hachorkiewicz, Barbara Gąsiorek - Kolonko


Majowa lekcja patriotyzmu…

Lekcja wiedzy o społeczeństwieGimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach uczestniczyli w nietypowych lekcjach wiedzy o społeczeństwie, bowiem w rolę nauczyciela wcielił się poseł na Sejm V, VI i VII kadencjiStanisław Pięta.
30 kwietnia br. pochodzący z Bielska-Białej polityk rozmawiał z uczniami pierwszych i drugich klas gimnazjum na tematy związane z aktywnością obywatelską, władzą ustawodawczą i wykonawczą. Przekonywał młodzież, że bez poszanowania rodziny, wiary i historii nie ma przyszłości dla Polski. Lekcja wiedzy o społeczeństwiePodkreślił także rolę patriotyzmu, który wyraża się nie tylko w wypełnianiu podstawowych konstytucyjnych obowiązków, takich jak troska  o dobro wspólne, udział w wyborach czy przestrzeganie prawa, ale także znajomości i pielęgnowaniu polskiej tradycji i języka, obchodzeniu świąt narodowych oraz  wspieraniu rodzimej gospodarki, np. poprzez kupowanie polskich produktów. Pod koniec zajęć uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Dotyczyły one zwłaszcza pracy posła oraz jego poglądów, nie tylko politycznych…
Lekcja wiedzy o społeczeństwieW dalszej części wizyty Stanisław Pięta wziął udział w uroczystej akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, podczas której uczniowie zaprezentowali fragment kazania ks. Piotra Skargi, przysięgę Tadeusza Kościuszki złożoną na krakowskim Rynku, zatańczyli tradycyjnego poloneza. Szkolny chór uświetnił obchody wykonaniem pieśni, m.in. „Pamięć w nas”, „Mazurek Trzeciego Maja”, „Polska flaga”, a wszyscy mogli zaśpiewać piękny utwór Stefana Witwickiego pt.: „ Odważny Polak na marsowym polu”. Niejednemu uczestnikowi uroczystości zapadły w pamięć słowa piosenki Marka Grechuty:

Bez historii, mowy, sztuki, bez mądrości, tej z nauki
Naród się zamieni w bezimienny kraj.

Dziś Ojczyzna jest w potrzebie, czeka ciebie, wierzy w ciebie,
Tysiąc lat historii patrzy w serce twe.
Masz obronić, co najlepsze, by służyło Polsce jeszcze,
Liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa, dziś Ojczyzna twa.


Zawody - Pisarzowice - Piłka ręczna Piłkarze ręczni ze SP na  mistrzostwach rejonu.

W Pisarzowicach 15 kwietnia drużyny dziewcząt i chłopców naszej szkoły wzięły udział w Rejonowych Zawodach Mini Piłki Ręcznej. Spotkało się tam sześć najlepszych drużyn z powiatu żywieckiego, miasta Bielska oraz powiatu bielskiego. Emocje były bardzo duże. Zawody - Pisarzowice - Piłka ręczna Nasi uczniowie zmotywowani wyszli na boisko chcąc powtórzyć zeszłoroczny sukces drużyny dziewcząt, która zajęła III miejsce w półfinałowych zawodach wojewódzkich. Pierwszy mecz dziewczęta zagrały z SP 16 Bielsko-Biała, który bez problemu wygrały 8:5. Drugi decydujący mecz rozgrywały z gospodarzem turnieju SP Pisarzowice. Mecz był wyrównany, lecz dobra passa opuściła dziewczęta w drugiej połowie, gdyż wszystkie rzuty na bramkę odbijały się to od poprzeczki, to od słupków ……… w konsekwencji przegrały jedną bramką.Zawody - Pisarzowice - Piłka ręczna Wielka szkoda i żal gdyż dziewczęta cały rok przygotowywały się do tych zawodów. Ale II miejsce też nas bardzo cieszy!!!!!
Drużyna chłopaków przegrała niestety oba swoje mecze po zaciętej walce I zajęła III miejsce.
Cieszymy się, że mamy tak zdolnych sportowców i gratulujemy!!!!

Dziewczęta i chłopcy mistrzami powiatu!!!

Piłka ręczna W dniach 17, 18 marca szkoły podstawowe z powiatu żywieckiego rywalizowały o miano zwycięzców w zawodach mini piłki ręcznej. Dziewczęta rozegrały trzy mecze z Łękawicą, Korbielowem i Węgierską Górką. Bez większych problemów pokonały swoje rywalki. Podobnie drużyna chłopców nie miała sobie równych wygrywając z Żywcem, Węgierską Górką i Wieprzem. Serdecznie gratulujemy zawodnikom i trzymamy kciuki za ich występ na zawodach rejonowych, które odbędą się 15.04. 2015 roku w Pisarzowicach.


Gratulacje dla laureatki.   

Miło nam poinformować, że uczennica klasy III A Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach Aleksandra Kliś została laureatką konkursu przedmiotowego z historii. W konkursie brała udział po raz drugi, ale ten rok zakończył się dla niej wyjątkowym sukcesem. Dla Oli historia to nie tylko szkolny przedmiot, to również pasja poparta rzetelną i solidną pracą.
Jak wszyscy laureaci musiała przebrnąć przez trzy etapy konkursu – szkolny, rejonowy i wojewódzki. Opanować dokładnie nie tylko materiał z przedmiotu realizowany w gimnazjum, ale również zapoznać się z wieloma dodatkowymi lekturami i poświęcić wiele godzin pracy na ćwiczenia, analizy czy rozwiązywanie testów. Tym bardziej cieszy fakt, że wytrwała i ciężka praca przyniosła efekty.
Laureatka otrzymała list gratulacyjny od Śląskiego Kuratora Oświaty pana mgr Stanisława Fabra. Tytuł laureata konkursu przedmiotowego zwalnia ją również z właściwej części egzaminu gimnazjalnego i co za tym idzie uzyskania z niego pełnej puli punktów.

Olu! Cała społeczność szkolna serdecznie Ci gratuluje. Życzymy Ci byś miała otwartą drogę do wybranej przez siebie szkoły średniej, gdzie nadal będziesz mogła rozwijać swoje pasje, spełniać marzenia i odnosić sukcesy. Gratulujemy.


Pierwsza pomoc

W kwietniu br. uczniowie szkoły podstawowej byli uczestnikami cyklu spotkań na temat udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacji zagrożenia. Zajęcia były prowadzone przez ratowników medycznych oraz przedstawicieli Straży Pożarnej w Łodygowicach.

StrażSzkolenie było niezwykle ciekawe, ponieważ miało charakter warsztatowy. Dzieci uczyły się kogo i w jaki sposób powiadomić o sytuacji zagrożenia, jak udzielać pierwszej pomocy w różnych  sytuacjach. W czasie ćwiczeń w parach uczyły się sposobów, aby sprawdzić  czy ranny oddycha, jak ułożyć nieprzytomną osobę w wygodnej i bezpiecznej pozycji oraz prawidłowo wykonać reanimację. Ostatnie ćwiczenia przeprowadzano na fantomie. Dzieci oceniły zajęcia jako niezwykle przydatne; wiele się dowiedziały, a przede wszystkim zdobyły praktyczną wiedzę. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą odbywały się cyklicznie, by każde dziecko miało okazję zapoznać się ze sposobem postępowania w sytuacji zagrożenia.
Dziękujemy Panu Komendantowi Straży Pożarnej w Łodygowicach za zorganizowanie takich zajęć w naszej placówce.


Ola finalistką!

W lutym br. odbył się ostatni etap – wojewódzki – Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego w szkole podstawowej. Pragniemy poinformować, że uczennica klasy VIb – Aleksandra Słaby została jego finalistką. Bardzo się cieszymy z sukcesu Oli, ponieważ włożyła bardzo dużo pracy, aby przejść etap szkolny, rejonowy i wreszcie zastartować w finale. Znawczyni języka polskiego z wytrwałością ćwiczyła gramatykę, „studiowała” literaturę, czytała lektury i wprawiała się w piśmie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Skarb w Klimacie

Wieczorem 28 kwietnia 2015r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum obejrzeli spektakl muzyczny pod tytułem „Skarb”. Przedstawienie odbyło się w klubie Klimat, który został na ten czas wynajęty przez artystów związanych z Centrum Artystyczno-Edukacyjnym PROSCENION w Bielsku-Białej. Konferansjerem przedstawienia był  pan Kuba Abrachamowicz, który nie tylko zapowiedział spektakl ale też przedstawił jego twórców.
Reżyserem przedstawienia - wg. scenariusza Marty Gzowskiej-Sawickiej - jest Rafał  Sawicki. Choreografię przygotowała Katarzyna Zielonka, kostiumy - Natasha Pavluchenko, a muzykę skomponował  Krzysztof Maciejowski. W spektaklu bierze udział 24 młodych artystów w wieku od 7 do 18 lat oraz trzech profesjonalnych aktorów: Marta Gzowska-Sawicka, Katarzyna Zielonka i Sławomir Miska.
Spektakl  w 2 aktach opowiada historię skarbu czyli miłości Jana i Róży, urodzonych w świętojańską noc. Uczucie, które łączy dzieci, okazuje się silniejsze do pieniędzy i rozłąki. Przetrwa wiele lat, by znów ich połączyć - już dorosłych.  Widzowie oglądając spektakl zostają porwani urokiem doskonałej muzyki, symboliczną choreografią i przemyślanymi kostiumami. Ogromne wrażenie wywarło też na oglądających to, jak wspaniale przygotowani do wyjścia na scenę byli najmłodsi aktorzy. Spektakl nie pozwalał na nudę, bawił dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i uczył o tak ważnych  pojęciach  jak odpowiedzialność czy  poświęcenie.
Nasi uczniowie – ci młodsi i starsi wyszli z klubu oczarowani cudownie opowiedzianą historią. Wielu z nich prawdopodobnie zainteresuje się w przyszłości działalnością Centrum Artystyczno-Edukacyjnego PROSCENION. Mamy nadzieję, że ułatwi to współpraca, którą planujemy nawiązać z panem Rafałem Sawickim.

Opiekunki i organizatorki wyjazdu:
Sabina Matuszewska
Anna Brandys-Staszczyk
Halina Pietrasina


Lista Ksiąg Nakazanych

Rafał Sawicki W Zespole Szkół nr 1 odbyła się kolejna impreza w ramach Akcji Czytania. Jej celem było stworzenie Listy Ksiąg Nakazanych. Zapisał ją nasz honorowy gość – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej pan Rafał Sawicki.
23. kwietnia b.r., o godzinie 16.00 świetlica szkolna kolejny raz zmieniła się w kawiarenkę. Na stołach przykrytych białymi obrusami pojawiły się ciasta, herbata i kawa. Nastrój tworzyły kolorowe serwety i lampioniki. Wszystko to przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Na jednym ze stolików leżała duża, biała kartka i pisaki, które przydały się pod koniec spotkania do sporządzenia Listy.
Pan Rafał Sawicki opowiadał o książkach, które wywarły na nim pozytywne wrażenie, o tych, które zapamiętał z dzieciństwa, z młodości, o tych wreszcie, które chciałby polecić do przeczytania innym. Rafał Sawicki Aktor odpowiadał też na pytania uczniów, notował sobie tytuły czytanych przez nich współczesnych książek.
Wspominając  czasy swej młodości, zauważył, że sprzyjały one czytelnictwu. Brak Internetu, gier komputerowych czy nawet tak popularnych dziś telefonów komórkowych powodował, że książki były jedyną możliwością ucieczki od rzeczywistości. Co zrobić więc, aby współczesna młodzież też sięgnęła po lekturę a nie po telefon czy smartfon? Cóż, jedną z propozycji jest zainteresowanie ich książkami, wobec których nie będą mogli pozostać obojętni.

Wg pana Rafała Sawickiego są to:
dla dzieci:

 • JANUSZ KORCZAK: „KAJTUŚ CZARODZIEJ”
 • ASTRID LINDGREN: „DZIECI Z BULLERBYN”
 • KORNEL MAKUSZYŃSKI: „O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC” I WSZYSTKO INNE TEGO AUTORA
 • KAROL MAY: „WINNETOU”
 • ZBIGNIEW NIENACKI: „PAN SAMOCHODZIK I …” I WSZYSTKO INNE TEGO AUTORA
 • ALFRED SZKLARSKI: „PRZYGODY TOMKA NA…” I WSZYSTKO INNE TEGO AUTORA

Dla młodzieży:
 • MICHAIŁ BUŁCHAKOW: „MISTRZ I MAŁGORZATA”
 • STANISŁAW LEM: „KONGRES FUTUROLOGICZNY” I WSZYSTKO INNE TEGO AUTORA
 • JAMES CLAVELL: „KRÓL SZCZURÓW”
 • WILLIAM GOLDING: „WŁADCA MUCH”
 • PAR LAGERKVIST: „BARABASZ”
 • HANS HELMUT KIRST: „FABRYKA OFICERÓW”

Zdjęcia ze spotkania z Panem Rafałem Sawickim można zobaczyć w Galerii

Organizatorki  spotkania:
Sabina Matuszewska, Anna Brandys-Staszczyk, Joanna Worek, Halina Pietrasina


Zasady rekrutacji do Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach
- rok szkolny 2015/2016

Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2015/2016:

14 kwietnia- 21 maja 2015r. – składanie zgłoszeń i wniosków o przyjęcie do pierwszej klasy
28 maja 2015r. - test sprawnościowy dla kandydatów do klasy sportowej
Do 30 czerwca 2015r. – dostarczenie kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach sprawdzianu.
2 lipca 2015r. – podanie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Do 6 lipca 2015r. - potwierdzenie przez kandydata woli przyjęcia poprzez dostarczenie oryginału zaświadczenia.
7 lipca 2014r. – podanie  do publicznej wiadomości listy kandydatów  przyjętych i nieprzyjętych do Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach.

Terminy rekrutacji do klasy sportowej są zgodne z ogólnymi zasadami przyjęcia w danym roku szkolnym. Datę testu sprawnościowego ustala dyrektor szkoły i podaje  do publicznej wiadomości do końca lutego danego roku szkolnego. Przewiduje się dodatkowy termin testu sprawnościowego dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpili do testu sprawnościowego. Uczniowie podlegają rekrutacji uzupełniającej na zasadach określonych w statucie szkoły.

Od decyzji komisji rekrutacyjnej przysługuje prawo odwołania do Dyrektora Szkoły w terminie do 7 dni.

Dodatkowe informacje dotyczące rekrutacji oraz rekrutacji do klasy sportowej =>> REKRUTACJA


Nietypowy rajd

Uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w rajdzie, który odbył się w naprawdę bardzo nietypowym miejscu. Nie zabrakło w nim zabawy w podchody, poszukiwań ukrytych instrukcji zadań, zdobywania wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim dobrej zabawy i beczki śmiechu! A wszystko działo się – nie zgadniecie - wcale nie na obozie harcerskim, ale w filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu. W „Rajdzie po bibliotece” wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kocierzu Moszczanickim oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach, którzy przemierzając bibliotekę wzdłuż i wszerz podjęli wyzwanie bycia Tropicielami i Odkrywcami jej tajników. Nietypowy rajd Cztery trzyosobowe grupy uczniów pracowały w różnych pomieszczeniach nad wyznaczonymi zadaniami, które pozwoliły im zapoznać się z pracą biblioteki i bibliotekarzy oraz poznać sposoby wyszukiwania informacji: opracowali regulamin biblioteki i poznali jego praktyczne zastosowanie, nauczyli się korzystania z katalogów kartkowych i elektronicznych,  składania zamówień na wybrane książki, wypisywania rewersów, poznali także drogę książki z wydawnictwa aż do rąk czytelnika, łącznie z jej opracowaniem i wpisaniem do inwentarza, sprawdzili jak funkcjonuje czytelnia i w jaki sposób można z niej korzystać. Na koniec podzielili się swoją wiedzą ze wszystkimi uczestnikami rajdu. Nie zbrakło przy tym żartów i śmiechu, a zwłaszcza wtedy, gdy można było zajrzeć tam, gdzie nie sięga ani oko, ani stopa zwykłego czytelnika – do najstarszych magazynów ukrytych w zaułkach piwnic i strychów oraz do działu opracowań zbiorów. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami za udział w rajdzie, który 15 kwietnia 2015 roku odbył się po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni!

Idea zorganizowania nietypowego warsztatu bibliotecznego zrodziła się podczas spotkań Sieci Współpracy zawiązanej w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu. Zarażone optymizmem i zapałem pracujących tu pań Kornelii Gąsiorek i Katarzyny Szwed zaprzyjaźnione bibliotekarki panie Katarzyna Śleziak i Joanna Worek opracowały wraz z nimi wspólny projekt, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych lekcji z zakresu edukacji czytelniczej. Projekt może być wykorzystany w pracy z uczniami szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Zdjęcia z rajdu można zobaczyć w naszej Galerii


Wieczornica  w stylu PRL-u już za nami…


Wieczornica w stylu PRL Wieczór 10 marca 2015 r. w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach należał do wyjątkowych, niezapomnianych chwil dla licznie przybyłych gości. My, grupa trzecioklasistów, w ramach realizacji projektu gimnazjalnego wraz z członkami Grupy Teatralnej „Nic śmiesznego” działającej przy Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach postanowiliśmy zaprosić gości i zabrać ich w sentymentalną podróż do czasów PRL – okresu nie tak odległego, bo przecież nasi rodzice czy dziadkowie, doskonale pamiętają tamtą „dziwną epokę”. Pod czujnym okiem naszych opiekunek projektu przy pomocy piosenek i skeczy zaczerpniętych z książki Stefanii Grodzieńskiej opowiedzieliśmy o trudach i radościach codziennego życia Polaków w peerelowskiej rzeczywistości.   Podczas spektaklu świetne przeboje minionych dekad wzruszały i jednocześnie przypominały zebranym paranoje i absurdy tamtych lat. Należy także powiedzieć, że „Życie na kartki…, czyli PRL się kłania” to sentymentalna podróż dla dorosłych i ciekawa lekcja historii dla nas, młodzieży.
Wieczornica w stylu PRL Niezwykle barwny – mimo szarości dawnych czasów – i pełen ekspresji ponad 1,5 godzinny montaż słowno-muzyczny porwał publiczność. Atmosfera podczas wieczorku poetyckiego była niezwykle gorąca, ale czemuż się dziwić, skoro na scenie młodzi artyści wykonali m.in. przeboje: „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, "Chłopcy Radarowcy" czy "Trzynastego". Nie zabrakło także pięknego wykonania piosenki Marka Grechuty ,,Wolność”.  A co najważniejsze: każdy świetnie się przy nich się bawił!
Znakomity kunszt przygotowania spektaklu ujawniał się także w tym, iż zaprezentowany program potrafił nie tylko wprawić gości w dobry humor, ale także wywołał zadumę i nastrój melancholii. Fragmenty z kronik filmowych oraz wywiady wyświetlone podczas uroczystości przypominały również o smutnym obliczu tamtych czasów, np. o stanie wojennym, dla których tłem stał się poruszający utwór Krystyny Prońko „Psalm stojących w kolejce” w wykonaniu naszych koleżanek. 
Wieczornica w stylu PRL Przepiękny klimat, atmosfera, kolorowe stroje z dawnych lat czy charakterystyczne peerelowskie rekwizyty pojawiające się na scenie budowały wspaniały obraz całości, a idealnym tego uzupełnieniem był przygotowany przez nas poczęstunek w kawiarence „Bistro”. Całość wrażeń dopełniło rozdanie przybyłym gościom kartek, dzięki którym możliwe było otrzymanie kawy czy słodkości oraz pięknie udekorowana plakatami z okresu PRL-u sala bufetowa. A specjalny numer naszej „Impulsywnej gazetki” sprzedawał się w kiosku RUCH jak świeże bułeczki ?.  
Tegoroczna Wieczornica przebiegła trochę w odmiennej, niekonwencjonalnej formie niż poprzednie. Ewenementem tego przedsięwzięcia było to, że inicjatorami i głównymi artystami byli przede wszystkim gimnazjaliści.
Podsumowując, wszyscy młodzi wykonawcy wraz z organizatorkami: p. K. Maślanką i p. A. Gruszecką na czele wykonali ponad 300% normy. A kto nie widział tego spektaklu z pewnością już tego żałuje!

 
Członkowie grupy projektowej
„Życie na kartki… PRL się kłania”


PUCHAR WÓJTA GMINY ŁODYGOWICE

10 marca 2015 r. już po raz kolejny, tym  razem w Istebnej, odbył się Puchar Wójta Gminy Łodygowice w slalomie gigancie oraz w  slalomie snowboardowym.  Stok Złoty Groń przywitał nas wspaniałymi warunkami oraz przepiękna słoneczna pogodą, więc  pełni entuzjazmu ruszyliśmy na trasę.
Około godziny jedenastej rozpoczęły się zawody. Rywalizację rozpoczęły dzieci z klas I – III, potem  wystartowały szkoły podstawowe IV – VI, a na końcu gimnazja i szkoła średnia. Emocje sportowe trwały nieco ponad godzinę, aż wszyscy zawodnicy przekroczyli linię mety.  Młodzi narciarze i snowboardziści z naszej gminy powrócili do szusowania, natomiast  komisja sędziowska zajęła się podliczaniem wyników. Następnie zwycięzcom medale i dyplomy wręczył Wójt Gminy Łodygowice – Andrzej Pitera, a towarzyszyli mu: ks. prałat  Józef Zajda oraz Mirosław Jakubiec – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach. 
Po dekoracji najlepszych zawodników  udaliśmy się do autokaru. Tam nie tylko na medalistów, ale na wszystkich uczestników  imprezy czekała słodka niespodzianka, ufundowana przez ks.  proboszcza. Zmęczeni, ale zadowoleni z przebiegu całego dnia wyruszyliśmy w powrotną drogę do Łodygowic.  Wszyscy jesteśmy przekonani, że było warto wziąć udział w rywalizacji, chociaż nie wszyscy mogli sięgnąć po laury. Najważniejsze, że dobrze się bawiliśmy i spędziliśmy czas na aktywnym wypoczynku. Najlepszym gratulujemy i przedstawiamy szczegółowe informacje na temat wyników zawodów:

SLALOM GIGANT

KLASY I – IIIPuchar Wójta 2015

I miejsce Tusiewicz Mikołaj         20,99s ZS1 Łodygowice
II miejsce Lenert Emilia              23,87s ZS Pietrzykowice
III miejsce Midor Anna                28,95s ZS1 Łodygowice

KLASY IV – VI DZIEWCZYNY

I miejsce Smyrdek Katarzyna     26,47s ZS Pietrzykowice
II miejsce Topiłko Julia                26,68s ZSO Łodygowice
III miejsce Maciaszek Dominika  28,65s ZS Pietrzykowice

KLASY IV – VI CHŁOPCY

I miejsce Dziekanowski Szymon 23,11s ZS1 Łodygowice
II miejsce Mytych Tymoteusz      25,71 ZSO ŁodygowicePuchar Wójta 2015
III miejsce Suchanek Bartek       26,73 ZS1 Łodygowice

KLASY I – III GIMNAZJUM DZIEWCZYNY

I miejsce Wisła Weronika    28,09s ZS1 Łodygowice
II miejsce Misiura Joanna    28,13s ZS1 Łodygowice
III miejsce Loranc Izabela   30,03s ZS Pietrzykowice

KLASY I – III GIMNAZJUM CHŁOPCY

I miejsce Zbylut Konrad           26,78s ZS Pietrzykowice
II miejsce Szczotka Kacper      26,81s ZS Pietrzykowice
III miejsce Maciaszek Michał    28,20s ZS Pietrzykowice

SZKOŁA ŚREDNIAPuchar Wójta 2015

I miejsce Imielski Dominik   26,86s ZSO Łodygowice
II miejsce Wajdzik Samuel   28,41s ZSO Łodygowice

SLALOM SNOWBOARDOWY

KLASY IV – VI SZKOŁA PODSTAWOWA DZIEWCZYNY

I miejsce Urbaniec Karolina   55,41s ZSO Łodygowice

KLASY IV – VI SZKOŁA PODSTAWOWA CHŁOPCY


I miejsce Duc Adrian              36,64s ZSO Łodygowice
II miejsce Moiczek Filip          39,99s ZSP Zarzecze
III miejsce Podkówka Jakub  55,14s ZSP Zarzecze Puchar Wójta 2015

KLASY I – III GIMNAZJUM DZIEWCZYNY


I miejsce Foksa Patrycja          34,72s ZSO Łodygowice
II miejsce Klepek Katarzyna    41,65 ZSO Łodygowice

KLASY I – III GIMNAZJUM CHŁOPCY


I miejsce Wolny Michał       28,29s ZS Pietrzykowice
II miejsce Stec Hubert       28,82s ZSO Łodygowice
III miejsce Pitry Bartosz    35,27s ZS Pietrzykowice

SZKOŁA ŚREDNIA

I miejsce Jakubiec Kacper          31,07s ZSO Łodygowice
II miejsce Kleszyk Aleksander    35,71s ZSO Łodygowice


Elektryka prąd nie tyka ... 

6 marca 2015 roku do Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach z filią w Biernej przyjechał przedstawiciel firmy Tauron pan Kazimierz Szypuła, który we wszystkich klasach 0-3 przeprowadził prelekcję dotyczącą elektryczności. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, dowiedziały się czym jest prąd elektryczny i jak jest wytwarzany, obejrzeliśmy także film, który pokazał nam racjonalnie korzystać z energii elektrycznej,  urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkową książeczkę dla przypomnienia tego jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych.


Regionalny System Ostrzegania.

Ruszył Regionalny System Ostrzegania - aplikacja alarmowa, dzięki której komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych pojawiają się na ekranach telewizorów w kanałach TVP Regionalnej oraz w specjalnej aplikacji na smartfony. Od lipca RSO obejmie także powiadamianie SMS-owe.

Informacje, np. o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują kilka kategorii m.in. meteorologiczne oraz hydrologiczne. W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji. Ponadto, RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Od niedawna można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo.

Więcej informacji nt. Regionalnego Systemu Ostrzegania  na stronie internetowej TVP oraz MCiA


Mikołaj TusiewiczMikołaj TusiewiczMamy Mistrza Polski w narciarstwie alpejskim

Jest nim Mikołaj Tusiewicz z klasy 1A Szkoły Podstawowej. Uczeń ten, już od najmłodszych lat doskonali swoje umiejętności narciarskie. Dużo i wytrwale trenuje. Z uporem dąży do celu i zdobywa medale. Trenując spędził 3 miesiące na austriackich lodowcach. Startuje w lidze sudeckiej, śląskiej, zakopiańskiej i małopolskiej oraz innych zawodach narciarskich organizowanych dla dzieci. Dzięki wynikom Mikołaja nasza szkoła zajmuje 14 miejsce w województwie śląskim na 140 szkół zarejestrowanych w Śląskiej Lidze Dzieci i Młodzieży.

Małemu Mistrzowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


W konkursie Informatyczno-Językowym Ikar, który odbył się w naszej szkole we czwartek, 19 lutego wzięło udział 8 uczniów Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach. Do finału, który odbędzie się 12 marca br. w Milówce zakwalifikowali się : Joanna Misiura, klasa 1c, oraz Artur Wawrzeszkiewicz - klasa 3c.

Gratulujemy.


AFRYKAŃSKI UPAŁ W ŚRODKU ZIMY ? CZEMU NIE ? U NAS BYŁO TO MOŻLIWE !

W krainie Stasia i Nel W ramach Akcji Czytania w Szkole 02. 02. 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach z filią w Biernej odbyła się gra fabularna zatytułowana „W krainie Stasia i Nel”. Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas czwartych i piątych szkoły podstawowej.  Zgłosiło się 40 osób, które w pierwszy poniedziałek ferii zimowych postanowiły przenieść się na kilka godzin do spalonej słońcem Afryki i wspólnie ze Stasiem i Nel, bohaterami powieści „W pustyni i w puszczyHenryka Sienkiewicza.
Uczestnicy rozpoczęli zabawę od spotkania ze Stasiem, Nel, Fatmą, Chamisem, Idrysem, Kalim i Meą, w rolę których wcielili się uczniowie gimnazjum: Wiktoria Cader, Julia Góra, Izabela Loranc, Piotr Chmura, Maciej Góra, Maciej Maślanka i Radosław Pitera.  Postacie z kart powieści zabrały dzieci w podróż po Czarnym Lądzie, inscenizując poszczególne fragmenty dzieła, m. in.: porwanie Stasia i Nel, zabicie lwa, podróż przez pustynię. Dzięki temu gracze nie mieli problemu z odtworzeniem trasy podróży bohaterów. Potem dzieci przeniosły się w różne punkty szkoły, by tam wykonać kolejne zadania. Jedna z grup, pod czujnym okiem pani Ewy Kani, przygotowała dla pozostałych uczestników pyszne pieczone banany oraz kaszę kuskus z rodzynkami i daktylami. W krainie Stasia i Nel Druga grupa w pracowni multimedialnej wraz z paniami Anną Janas-Hachorkiewicz i Barbarą Gąsiorek-Kolonko przeżywała piaskową burzę, tropikalny deszcz oraz fatamorganę. Pozostałe pięć grup pod opieką pani Anny Brandys-Staszczyk i Joanny Worek zajmowało się tworzeniem makiet: pustyni, oazy, dżungli, wioski murzyńskiej, a także konstruowaniem postaci zwierząt i mieszkańców Afryki. Na koniec wszystkie grupy spotkały się w świetlicy szkolnej, by podsumować pracę i zagrać w grę planszową. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz magnesy w kształcie Afryki.
Mamy nadzieję, że powieść Henryka Sienkiewicza zachwyciła i zainspirowała uczestników tak samo jak twórców gry i nikt już nie powie, że to kolejna, nudna, gruba i przestarzała lektura!

Zdjęcia z Krainy Stasia i Nel można zobaczyć w naszej Galerii.

oprac. J. Worek

SPOTKANIE Z PISARKĄ W LAWENDOWEJ KAWIERENCE

23 stycznia  w ramach Akcji Czytania uczniowie gościli debiutującą pisarkę – Klaudię Kopiasz.
Była uczennica naszego Zespołu Szkół, a obecnie licealistka  jest autorką powieści pt. „W głąb lawendowych uliczek”. Książka okazała się najpopularniejszą na stronie Autorzy365.pl, bestsellerem Wydawnictwa Psychoskok, zajęła 14. miejsce w rankingu najlepiej ocenianych książek na portalu Lubimy Czytać. „W głąb lawendowych uliczek” można zakupić nie tylko w Polsce. Ukaże się też we Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Hiszpanii i Turcji. Klaudia stała się Autorką Tygodnia w Parku Literackim i Autorką Miesiąca w Naszym Książkowirze. Wygrała konkurs Wydawnictwa Otwartego i została zaproszona na największe targi książki w Polsce, gdzie w Warszawie, będzie reprezentować Wydawnictwo oraz swoją książkę.
W głąb lawendowych uliczekPodczas spotkania z Klaudią szkolna świetlica zmieniła się w kawiarenkę z kawą, herbatą i domowym ciastem. Stoliki zostały udekorowane obrusami, świecami i ukochaną przez Klaudię lawendą. Około 40 uczniów spędziło wieczór rozmawiając z młodą pisarką o jej książce. Przyjemność naszemu gościowi sprawiło wystąpienie jednej z uczennic – Julii Góry, która recytowała fragment powieści.
Uczniowie pytali  między innymi dlaczego książka poświęcona została miłości, co było powodem umieszczenia miejsca akcji we Francji, czy któryś z bohaterów jest osobą istniejącą w realnym świecie. Prosili też o rady dla początkujących pisarzy. Poznali plany pisarskie Klaudii, jej upodobania kulinarne.
Klaudia zaprezentowała fragment książki w języku francuskim i opowiedziała o sobie, swoich planach, marzeniach i wspomnieniach z podróży.
Okazała się nie tylko zdolną pisarką, ale też bardzo sympatyczną młodą  osobą, która od razu zjednała sobie wszystkich zgromadzonych w szkolnej kawiarence. Na zakończenie rozdawała autografy. Można też było zakupić pamiątkowy egzemplarz książki.
Klaudio, dziękujemy za spotkanie, życzymy Ci dalszych sukcesów i czekamy na kolejną książkę.


„Opowieść wigilijna” na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury

„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa jest znaną powieścią. Czytelnicy zachwycają się pomysłowością i stylem pisarskim autora. Niezliczone ekranizacje przybliżyły utwór tym, którzy nie mieli czasu go przeczytać. 
Uczniowie naszego Zespołu Szkół postanowili sięgnąć po ten ever green, by w czasie Świąt Bożego Narodzenia wystawić go na scenie. Celem była nie tylko zabawa, ale też pomoc innym.
Próby trwały od listopada, uczniowie uczyli się na pamięć tekstów, gromadzili stroje, dekoracje, rekwizyty. Chcemy w tym miejscu gorąco podziękować tym wszystkim, którzy pomagali w zbieraniu potrzebnych przedmiotów, czyli Rodzicom naszych aktorów oraz pani Krystynie Mikociak, która otworzyła przed nami magazyny Magurzan.
Mimo że przedsięwzięcie było stresujące i wymagało skupienia, szybko okazało się, że młodzież potrafi się bawić  i zaprzyjaźnić ze sobą w każdej sytuacji. Próby, które odbywały się w GOK-u po lekcjach, przynosiły im nie tylko zmęczenie ale też wiele radości.
Szkolne przedstawienie pod tytułem „Opowieść wigilijna” zostało wystawione na scenie GOK-u wiele razy. Na jedno z nich zaproszeni zostali podopieczni Fundacji Per Corda podczas Mikołajek. Innym razem oglądali go uczniowie naszego Zespołu Szkół. Potem mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Wilkowic mogli spędzić z nami przedpołudnie w GOK-u. Na zakończenie natomiast wzięliśmy udział w koncercie charytatywnym, podczas którego były zbierane pieniądze na potrzeby chorego dziecka.

Zdjęcia z przedstawienia można zobaczyć w naszej Galerii.

W przedstawieniu udział wzięli:

 1. Opowieść Wigilijna Martyna Matuszewska klasa 1b
 2. Gabriela Frydel     klasa IVb
 3. Joanna Hańderek klasa IVb
 4. Kacper Bil klasa IVb
 5. Maksymilian Kalamus klasa IVb
 6. Patryk Prochownik klasa Vb
 7. Piotr Sołtysik klasa Vb
 8. Emilia Pawlus klasa VIa
 9. Oskar Kaśków klasa VIa
 10. Faustyna Cwajna klasa VIa
 11. Wiktoria Cader klasa Ic G
 12. Piotr Chmura klasa Ia G
 13. Jakub Jakubiec klasa IIa G
 14. Opowieść Wigilijna Szymon Pietraszko klasa IIa G
 15. Jakub Barabasz klasa IIa G
 16. Patryk Duda klasa IIa G
 17. Karol Maślanka klasa IIb G
 18. Maciej Maślanka klasa IIb G
 19. Julia Matuszewska klasa IIbG
 20. Kinga Wójcik klasa IIb G


Obsługa świateł i dźwięku:

 1. Patryk Jasek klasa Ic G
 2. Marcel Maślanka klasa Ia G
 3. Piotr Pasierbek klasa Ic G

Przedszkolaki  w Szkolnej Izbie Regionalnej

Izba regionalna Szkolną Izbę Regionalną, która powstała w ramach jednego z projektów gimnazjalnych, odwiedziły maluszki i starszaki z Przedszkola nr 1 im. Ottona Klobusa w Łodygowicach. Przewodnikiem ich  podróży w przeszłość  była p. Krystyna Mikociak. Jej opowieści  dotyczące dawnych zwyczajów i życia naszych przodków zostały dopełnione  przez ekspozycję unikatowych przedmiotów: żeliwnych garnków, młynków, żelazek na duszę, maśniczek,  zdjęć, książek oraz  różnych narzędzi  gospodarstwa domowego zgromadzonych w pomieszczeniu wystylizowanym na  izbę z początku XX wieku. Jego niewątpliwą atrakcją jest piec, w którym kiedyś mamy i babcie piekły chleb oraz ciasta. Jednak największym zainteresowaniem dzieci cieszył się bukiet złożony z kłosów zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa.
Naszą Izbę odwiedziło już wiele osób, ale ta wizyta należała do tych najprzyjemniejszych.  Aż miło było popatrzeć na przedszkolaków wsłuchanych w  każde słowo nauczyciela opisującego miniony już świat. Oby to zaszczepione przez p. Krystynę zainteresowanie tradycją nie poszło w zapomnienie i było  rozwijane w rodzinach domach…    


 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 WOSP 2015

Po raz kolejny harcerze naszej szkoły włączyli się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zagrali w 23 Finale i zebrali  5370 zł.
Dziękujemy !


Harcerze "Leśnej Kompanii" przekazali mieszkańcom Łodygowic Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło PokojuHistoria zaczyna się w Betlejem. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną, malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem  do parafii,  szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.


Noc w szkole… w klimacie PRL-u

Wspólne spędzenie czasu w szkolnych zakamarkach, integracja, przybliżenie wszystkim czasów PRL-u, liczne gry i zabawy, karaoke, pizza, kino... A to jeszcze nie wszystko, co spotkało pięćdziesięciu uczestników pierwszej NOCY W SZKOLE, która odbyła się 12 grudnia 2014 roku.

W ramach projektu gimnazjalnego pt.: „Życie na kartki. PRL się kłania...” w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się impreza powszechnie znana jako NOC W SZKOLE. Było to wspólne przedsięwzięcie nauczycieli oraz uczniów. Spotkanie przede wszystkim miało na celu przybliżenie młodzieży tak słabo znanych czasów  PRL-u.

Atrakcji podczas tej wyjątkowej nocy nie zabrakło. Pierwszym punktem programu były rozwijające umiejętności uczniów warsztaty. W tym celu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: teatralną, która pod okiem p. Eugeniusza Jachyma ćwiczyła dykcję i ruch sceniczny oraz plastyczną -  przygotowującą pod opieką p. Haliny Hańderek tematyczne plakaty z hasłami  PRL-u.

Po twórczej pracy przyszedł czas na wspólny, ciepły posiłek. Nic tak nie integruje jak pyszna pizza ?! Zwłaszcza, że zawitali do nas mili goście: p. dyrektor Mirosław Jakubiec oraz p. Dorota Duda. Bez wątpienia - po takim poczęstunku nikt nie wyszedł z sali głodny. Następnie wszyscy razem udaliśmy sie do hali sportowej, gdzie opiekunowie zorganizowali nam liczne atrakcje. To również był doskonały moment na bliższe poznanie się od „innej strony”. Czekały na nas zabawy sportowe przygotowane przez p. Lucynę Zuziak, karaoke, którego motywem przewodnim były hity lat 60.,70. I 80., np. „Chłopcy radarowcy”, „Chodź, pomaluj mój świat” czy „Nie bądź taki szybki Bill”. W pewnej chwili w niezamierzony sposób wokalne popisy przeobraziły się dyskotekę.  Jej niewątpliwą atrakcją była zabawa dobrze znana naszym rodzicom – „Mam chusteczkę haftowaną”. Nie obyło się również bez konkursu, zainspirowanego przez p. Marię Greń,  na Miss&Mistera Piżamy.

Kolejne godziny upłynęły nam na bliższym poznaniu PRL-u. Grupa projektowa przygotowała „Najzabawniejsze Kroniki Filmowe” prezentujące rzeczywistość tamtego okresu. Na zakończenie seansu kinowego wybraliśmy sobie „Dawcę pamięci” - wizjonerską opowieść o świecie, w którym ludzie zapomnieli, czym są miłość, pamięć i… kolory.  Ostatnim już punktem na naszej liście było przygotowanie wygodnego miejsca do spania. W tym celu uczniom posłużyły materace, którymi zajęła się męska część naszego zespołu, a także śpiwory i koce przyniesione z domu. Niechętnie, ale ostatecznie poszliśmy spać… Zdradzimy tylko, że nazajutrz mieliśmy duży problemy ze wstaniem o tak wcześniej porze, jaką była godzina 6.00, ale pomimo zmęczenia wszyscy zabraliśmy się do robienia porządków. Po krótkim podsumowaniu imprezy, którego dokonały nasze opiekunki, udaliśmy się do domów, aby odespać tę intensywną noc!

Mamy nadzieję, że akcja ta na stałe wpisze się w tradycję naszej szkoły i powtórzy się już  na wiosnę.

Julia Knapek, kl. 3a

W skład grup projektowych, które przygotowały imprezę, wchodzą uczniowie: Dominik Cwajna, Aleksandra Dobija, Joanna Fijak, Robert Frydel, Karolina Gąsiorek, Angelika Hankus, Patrycja Jakubiec, Julia Knapek, Katarzyna Loranc, Aleksandra Stwora.
Opiekunki grup projektowych: p. Anita Gruszecka, p. Katarzyna Maślanka


ŁODYGOWICE NA STADIONIE NARODOWYM!

Stop zwolnieiom
Dziewczęta z Zespołu Szkół nr 1w Łodygowicach wzięły udział w akcji „STOP – zwolnieniom z w-fu”. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii, która w oryginalny i przekonujący sposób będzie promowała główne hasło akcji.  Komisja Konkursowa składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Fundacji Marcina Gortata MG13 spośród wszystkich przesłanych wyłoniła 30 laureatów, wśród których znalazło się zdjęcie z Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach.

Finał akcji odbył się 11 grudnia 2014r w Warszawie na zimowym stadionie narodowym w towarzystwie gwiazd sportu Artura Siódmiaka, Mariusza Czerkawskiego, Agnieszki Rylik, Cezarego Trybiańskiego i Otylii Jędrzejczak oraz Ministra Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata.
 
Laureatki miały okazję uczestniczyć w rozgrzewce prowadzonej przez Annę Lewandowską, następnie do ich dyspozycji były dwa lodowiska, na których doskonaliły bądź uczyły się jazdy na łyżwach. Wiele adrenaliny dostarczyła lodowa górka, z której można było zjechać na pontonie.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni i pełni emocji, bo nie zawsze można stanąć na płycie głównej Stadionu Narodowego i to w towarzystwie znakomitych gwiazd sportu.
 
 Stop zwolnieiom
Bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy Łodygowice panu Andrzejowi Piterze i Radzie Rodziców Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach za okazaną pomoc a panu dyrektorowi ZS nr 1 Mirosławowi Jakubcowi za zaangażowanie i opiekę podczas wyjazdu. 
 
Uczestniczki wyjazdu: Katarzyna Loranc, Aleksandra Stwora, Aleksandra Dobija, Patrycja Jakubiec, Martyna Pindel, Anna Czernek, Weronika Wisła, Magdalena Bogusz, Joanna Misiura, Julia Góra, Wiktoria Cader i Faustyna Cwajna. 
Opiekun projektu: Aleksandra Błaszczak.
 
 

MIKOŁAJKOWY RAJD HARCERSKI 2014

Ale to już było…- mikołajkowy rajd, który odbył się w dniach 5-6 grudnia w naszej szkole już za nami… Szkoda!

MikołajMikołaj

Wszystko zaczęło się w piątek o szesnastej. Zebraliśmy się w klasach, by pomóc w przygotowaniach związanych z powitaniem   gości. Wypatrywaliśmy innych drużyn przez krótką chwilę. W ciągu zaledwie kilku minut przywitaliśmy Słonecznych, Dobre Duchy, Myśliwych, Nieśmiertelnych i Zuchy z Żywca. Wszyscy w pełnym umundurowaniu. Spotkaliśmy się na uroczystym apelu, po którym przydzielono nam pokoje.  Mogliśmy wtedy przebrać się w luźne ubrania i oczywiście czapki Św. Mikołaja ).  Zgromadziliśmy się w świetlicy, gdzie śpiewaliśmy piosenkę o naszym jubilacie, a potem pakowaliśmy paczki, a czego w nich nie było…

Mikołaj Mikołaj

Skończyliśmy pakowanie,  trzeba było iść na kolację, a po niej… przyjechał do nas ,,Mikołaj’’ (tak naprawdę był to nasz ulubiony oboźny, ale ciiii…!). Zanim nasz honorowy gość  wręczył nam prezenty musieliśmy wykonać różne zadania. Trzeba przyznać, że świetnie się przy  tym bawiliśmy.
Nasze druhny też wymyśliły dla nas  zadania, tyle, że musieliśmy je wykonać, no   powiedzmy, trochę później… w nocy.
Mieliśmy aż dwie gry nocne! A dlaczego? No  cóż, w pierwszej nie było druhen z klas piątych… Wstyd się przyznać, ale… zapomnieliśmy o nich. Dlatego grę należało powtórzyć, tym razem z młodszymi druhenkami.
Nadszedł czas i na sen. Poszliśmy ,,spać’’. Następnego dnia, zaraz po śniadanku, były zawody sportowe. Nasze druhny wymyśliły  ciekawe konkurencje i aktywnie spędziliśmy przedpołudnie. Na koniec turniej diamentów i… oczywiście  wygrana Leśnej Kompanii!
Rajd zakończył się apelem, który odbył się zaraz po obiedzie. Naturalnie wszyscy obowiązkowo  stawiliśmy się w mundurach.
Podsumowując, Mikołajkowy Rajd był, mówiąc krótko SUUUUPER, było kaczo, było byczo, po prostu było kaczo, byczo i indyczo!

Czuwaj!
Ola Słaby

 Mali ratownicy

Ratownik GOPR 1 grudnia 2014 w Oddziale Przedszkolnym w ZS nr 1 w Łodygowicach odbyło się ciekawe spotkanie uczniów z ratownikiem medycznym GOPR – Maciejem Korneckim.

Wspólnie z gościem dzieci poznały zasady ratowania życia ludzkiego, udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku oraz używania numeru alarmowego 112. Każdy otrzymał książeczkę-kolorowankę pt. „Abc małego ratownika".

Wszyscy uczniowie poznali piosenkę instruktażowa:

Gdy coś się stanie telefon weź i 112 wybierz też.
Serce ściśnij, powietrza daj. Ratuj dalej uciskaj!!!

Zdjęcia ze spotkania z Ratownikiem GOPR


Udany debiut na zawodach pływackich!!!

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żywcu wraz z UKS Fala zorganizowali zawody na miejskiej pływalni w ramach Powiatowej Ligi Pływackiej. Do udziału zaproszono uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Regulamin przewiduje zbieranie punktów przez startujących za czas uzyskany na danym dystansie. Najlepsze dziesięć miejsc, z danej kategorii wiekowej,  jest wyróżniane i nagradzane.

Za nami już dwie jesienne edycje z czterech zaproponowanych przez organizatorów. Nasi uczniowie startowali już 30 października i 25 listopada płynąc różnymi stylami. W pierwszej edycji obowiązywał kraul 25 m, grzbiet 50m, oraz motyl 25 m. W drugiej natomiast  grzbiet 25 m, motyl 25, żabka 50m i grzbiet 50m.

Naszą szkołę reprezentowało 13 zawodników: Bartosz Prochownik, Julia Kopacz, Julita Michalin, Wiktoria Jakubiec, Joanna Misiura, Wiktoria Cader, Daniel Duda, Ola Kaśków, Patrycja Jakubiec, Szymon Wydra, Cezary Olszewski, Piotr Chmura, Ewa Wandzel.
Do najlepszej dziesiątki z uczniów SP na dystansie 50 m kraulem awansowała Julita Michalik zajmując na 54 zawodników 10 lokatę z czasem 00:42,7. Wielkie brawa!!! Znakomity start natomiast zaliczyli nasi gimnazjaliści zajmując:

- Daniel Duda  IX miejsce na dystansie 50m grzbiet z czasem 00:43,78
- Ola Kaśków IX miejsce na dystansie 50m grzbiet z czasem 00:48,00
- Patrycja Jakubiec  III miejsce na dystansie 50 m kraulem z czasem 00:37,3
- Patrycja Jakubiec III miejsce na dystansie 25m motylem z czasem 0:18,7
- Patrycja Jakubiec  VI miejsce na dystansie 50m grzbiet z czasem 00:45,53
- Szymon Wydra  III miejsce na dystansie 50 m kraulem z czasem 00: 32,2
- Szymon Wydra  III miejsce na dystansie 25 m motylem
- Szymon Wydra IV miejsce na dystansie 50m grzbiet z czasem 00:40,59

Uczniowie z pamiątkowymi dyplomami, cennymi nagrodami, medalami i …….satysfakcją wrócili z zawodów. Wykazali się walecznością i wysokimi umiejętnościami, co pozwoliło im wejść do grona najlepszych. GRATULACJE !!!!!!!!!

EDYCJA WIOSENNA  ODBĘDZIE SIĘ 26 III i 28 IV 2015 roku.  Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych!!!

 


Wszystkim rodzicom, którzy wsparli finansowo zbiórkę na leczenie chorego Jasia serdecznie dziękujemy.

Akcja została przeprowadzona w czasie zebrań i konsultacji 3 grudnia 2014r. i cieszyła się dużym powodzeniem. Jest to bardzo dobry przykład dla młodego pokolenia. 

Serdecznie dziękujemy,
uczniowie ZS nr 1 w Łodygowicach.

 

ODWIEDZINY MIKOŁAJA

 Mikołaj 2014Mikołaj 2014

Dzisiaj naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj ze swoimi pomocnikami -  Aniołkami  i na szczęście jednym tylko Diabełkiem. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani czekoladą. Odwiedziny zostały przyjęte z wielką radością i entuzjazmem.

Samorząd Uczniowski

 Mikołaj 2014

 Mikołaj 2014

Misiowy dzień z Kubusiem Puchatkiem i Paddingtonem

Dzień z misiem Czy wiedzieliście o tym, że małe i duże pluszowe misie w listopadzie mają swoje święto? Jeśli nie, to na pewno już teraz będziecie o tym doskonale pamiętać, a to za sprawą Kubusia Puchatka i Paddingtona, którzy w ostatnią środę – 26 listopada 2014 – odwiedzili naszych pierwszoklasistów. Nie zabrakło również rozbrykanego Tygryska.
W ramach Akcji Czytania razem z misiami we wspólnej zabawie wzięły udział panie Anna Brandys-Staszczyk oraz Joanna Worek, które przeczytały dzieciom opowiadania o misiach. Zadaniem pierwszoklasistów było wspólne wędrowanie po mieście wraz z Paddingtonem i odnajdywanie literek oraz pomaganie Kubusiowi Puchatkowi i jego przyjaciołom w różnych pracach, takich jak sprzątanie, zmywanie naczyń czy układanie zabawek. Później na wszystkich czekało małe co nieco – kanapki z dżemem oraz waniliowe misie. Kiedy brzuszki łasuchów były już pełne, przyszła pora na wzięcie udziału w „Misiowej grze planszowej”. Na każdego gracza czekało określone zadanie. Trzeba przyznać, że dzieci świetnie znały nie tylko bajki o misiach, ale także ich obyczaje.

Misie pozostawiły dzieciom maski ze swoimi podobiznami. Każdy mógł ją pięknie ozdobić i zrobić własne przedstawienie o Paddingtonie lub Puchatku.

W imieniu pierwszoklasistów serdecznie dziękujemy firmie Eco Team Service Sp. z o. o  oraz pani Iwonie Kopacz za nieodpłatne wypożyczenie kostiumów pluszowych misiów.

Zdjęcia ze spotkania z misiem są w naszej galerii.

Joanna Worek
Anna Brandys- Staszczyk


Konkurs „Klas z klasą”

W celu realizacji zaplanowanych działań wychowawczych ogłosiliśmy konkurs „Klasa z klasą”, który jest adresowany do wszystkich uczniów gimnazjum i trwać będzie do końca roku szkolnego.

Przypominamy, że rywalizacja międzyklasowa odbywa się na zasadzie systematycznego sumowania przez wychowawców wpisów dodatnich i ujemnych w zeszycie wychowawczym u wszystkich uczniów w klasie. Następnie co miesiąc podczas apelu porządkowego nastąpi krótkie omówienie zachowania i wręczenie przechodniego pucharu klasie, która uzyska największą ilość pozytywnych wpisów.

W miesiącu listopadzie tytuł przypadł klasie 1a. Gratulujemy!!!!!!!

Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach

 

  KODEKS UCZNIA GIMNAZJUM

W tym roku szkolnym jednym z najważniejszych zadań, jakich się podejmujemy, będzie praca nad poprawą naszego zachowania. Pragniemy zachęcić was do przestrzegania norm zasad obowiązujących w naszej szkole oraz zapoznać z konsekwencjami w przypadku ich łamania. Ponieważ wymagania łatwiej wprowadzać w życie, gdy reguły  postępowania są jasno sprecyzowane i powszechnie znane, na bazie propozycji wszystkich gimnazjalnych klas zredagowaliśmy jednolity tekst Kodeksu Ucznia Gimnazjum.
 
Kodeks ten zawieszony jest przy wejściu do szkoły.
Wszystkich uczniów prosimy o jego przestrzeganie.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach

Kodeks gimnazjalisty
1. Szkoła to twój drugi dom- dbaj o nią.
2. Szanuj nauczycieli, pracowników szkoły oraz kolegów i koleżanki, a oni będą Cię szanowali.
3. W każdej sytuacji dawaj innym dobry przykład. Pokaż, że potrafisz.
4. Dbaj o kulturę słowa na co dzień.
5. Bądź aktywistą! Angażuj się w życie klasy i szkoły.
6. Bądź zawsze gotowy do pomocy innym. Może kiedyś to ty będziesz jej kiedyś potrzebował.
7. Bądź uczciwy i szczery- to podstawa wszystkiego.
8. Na zajęciach zachowuj się jak na ucznia przystało. Kultura osobista w 100%.
9. Umiej szanować symbole narodowe.
10. Nie zostawaj sam ze swoimi problemami.
      Pamiętaj, w naszej szkole zawsze znajdzie się ktoś kto Ci pomoże.

11. Pracuj nad sobą i rozwijaj swoje zainteresowania. W tej szkole każdy znajdzie coś dla siebie.
12. Każdy uczeń ma swoje obowiązki, z których musi się wywiązywać.
      Pamiętaj, ludzie postrzegają Cię także pod tym względem.

13. Ucz się tolerancji! W naszej szkole jest blisko 200 uczniów i każdy z nich jest inny.
14. Nie bój się wyrażać własnej opinii na ważne tematy.
      Zawsze znajdzie się jakaś sprawa, na której temat trzeba poważnie porozmawiać.

15. Zarażaj innych swoim humorem. Przecież każdy z nas zna jakieś „suchary”.
16. Kulturalnie spożywaj szkolne posiłki. Tyczy się to również drugiego śniadania.
17. Ciesz się każdą chwilą spędzoną w szkole. Są to najpiękniejsze lata w twoim życiu.

„Tydzień słodkości”

Tydzień słodkościW dniach 24.11-28.11.2014r.  w naszej szkole odbyła się po raz kolejny akcja charytatywna „Tydzień słodkości”. W tym czasie uczniowie -  członkowie Szkolnego Koła Caritas sprzedawali ciasta upieczone przez uczniów i rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum. Akcja ta stała się już tradycją naszej szkoły  i cieszy się dużym powodzeniem. Tegoroczny dochód ze sprzedaży ciast przeznaczony zostanie na leczenie chorego na białaczkę Jasia.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wsparli naszą akcję.
Bez Waszej pomocy nie byłoby „Tygodnia słodkości”.

Dziękujemy tym, którzy to ciasto kupowali: rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom.

Zachęcamy do brania udziału w kolejnych „Tygodniach słodkości”. Do zobaczenia przy kolejnym „ciachu”.


 „Adopcja na odległość”

W grudniu 2009 roku opiekunki Samorządów Uczniowskich naszej szkoły nawiązały kontakt z Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym w Warszawie w celu wzięcia udziału w programie „Adopcja na odległość”.
Wyznaczono nam placówkę, którą już czwarty rok  wspieramy finansowo, jest nią szkoła w Limie w Peru. Dokonywane przez nas  wpłaty -480zł rocznie - są przeznaczane na edukację, dożywianie, przybory toaletowe i inne niezbędne wydatki dla chłopców z Otwartego Domu Księdza Bosko w Limie. Dla uczniów tej szkoły to dużo a dla nas to 1zł na cały rok.
W Otwartym Domu Księdza Bosko w Limie uczy się około 80 uczniów, zarówno w szkole podstawowej (5), szkole średniej (38) i najstarsi w szkole wyższej (34). Uczniowie, którzy ukończyli szkołę zawodową, pracują i mogą jeszcze prze dwa lata mieszkać na terenie placówki. Pomagają w ten sposób młodszym wychowankom. Uczniowie szkoły pochodzą z całego Peru, są oni biedni zarówno duchowo jak i materialnie. Większość z nich została odrzucona przez swoich najbliższych i wyrzucona na ulice, gdzie zetknęli się z tym co najgorsze. W szkole otrzymali opiekę, wyżywienie, mieszkanie i naukę. Aby szkoła w Limie mogła działać potrzebna jest duża ilość funduszy, większość z nich zostaje przekazana z programu „Adopcja na odległość”.  
Zachęcamy wszystkich uczniów o przekazanie 1 złotówki na ten szczytny cel.

Dziękujemy
członkowie Szkolnego Koła Caritas


11 listopada - Święto Niepodległości Polski

11 listopad 2014

Dnia 6 listopada 2014r. w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości Polski.  Wzięli w niej udział zaproszeni goście Wójt Gminy Łodygowice – pan Andrzej Pitera, przewodniczący Rady Gminy – pan Czesław Wandzel, Radne Gminy Łodygowice – pani Krystyna Potrzeba- Jakubiec  i Małgorzata Mieszczak, ksiądz proboszcz- prałat Józef Zajda.

11 listopad 2014Uczniowie szkoły przedstawili montaż słowno – muzyczny, zatytułowany ,,Wolność to nie tylko dar, ale i wielkie wyzwanie…”. Był to hołd złożony ludziom, którzy na przestrzeni wieków oddali swe życie za ojczyznę, ale również moment zadumy nad tym co zrobić, by nie zmarnować cennego daru wolności, który posiadamy.

,, … a może wystarczy przeżyć życie najpiękniej jak to możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Żyć dla innych, to żyć też dla kraju, oto jest dzisiejsza miara patriotyzmu.” 

Uzupełnieniem obchodów Święta Niepodległości było złożenie kwiatów przez delegację przedstawicieli władz samorządowych, dyrekcji szkoły oraz harcerzy pod pomnikami ku czci poległych w obronie Ojczyzny.


Ośrodek Piłki Ręcznej na Żywiecczyźnie?  - Historyczna szansa dla Łodygowic!

Łodygowice, na Żywiecczyźnie, mogą wkrótce stać się ośrodkiem piłki ręcznej! I to z prawdziwego zdarzenia! Jak twierdzą przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej w Polsce jest na to ogromna szansa.
Działacze piłki ręcznej z Warszawy odwiedzili w środę (5 listopada) Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach, gdzie spotkali się z dyrektorem Mirosławem Jakubcem i władzami gminy. Oglądali placówkę i jej zaplecze pod kątem powołania ośrodka piłki ręcznej. Samorządowcy z Łodygowic mówią, że są bardzo mile zaskoczeni zainteresowaniem ze strony warszawskich działaczy.
- Cieszy, że ten nieustający u nas boom na piłkę ręczną został tak mocno dostrzeżony w Warszawie. Ta wizyta oznacza, że nasz region zaczyna być coraz bardziej poważnie traktowany w tej dziedzinie sportu – mówią Andrzej Pitera, wójt gminy Łodygowice i Stanisław Kucharczyk, sekretarz gminy Łodygowice.Piłka ręczna

Henryk Szczepański, I wiceprezes i dyrektor biura Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Jerzy Eliasz, dyrektor sportowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, podkreślają, że zainteresowanie tym terenem to efekt stworzenia Podbeskidzkiej Ligi Amatorskiej Piłki Ręcznej Dziewcząt.

- To ewenement na skalę krajową, a co ważne ta liga stale się rozwija. Nie ukrywamy, że są spore szanse, aby w Łodygowicach powstał ośrodek gimnazjalny w piłce ręcznej dziewcząt. Na razie sprawy są w trakcie ustalania i jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach – mówią Henryk Szczepański i Jerzy Eliasz, którzy do łodygowickiej szkoły przywieźli w prezencie kilkanaście piłek do szczypiorniaka.
Działacze spotkali się także z Antonim Szlagorem, burmistrzem Żywca, i Andrzejem Zielińskim, starostą żywieckim.
- Ze swej strony jesteśmy także gotowi do współpracy. Tym bardziej, że w przyszłości w Żywcu planowana jest budowa hali z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej – podkreślają burmistrz Antoni Szlagor i starosta Andrzej Zieliński.
Zdaniem Pawła Szczotki, rzecznika prasowego Śląskiego Związku Piłki Ręcznej w Katowicach, powstanie ośrodka to ogromna szansa dla Żywiecczyzny.
- Wręcz historyczna. Ale nie ma się też czemu dziwić, że jest takie zainteresowanie, skoro w szczypiorniaka gra tutaj już prawie 400 dziewcząt. Warto podkreślić, że śmiały pomysł na ośrodek na Żywiecczyźnie zrodził się w głowie Kazimierza Mieleszczuka, byłego 51-krotnego reprezentanta Polski w piłce ręcznej w latach 1960 – 1968, który teraz niezwykle aktywnie działa w Stowarzyszeniu Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej – podkreśla Paweł Szczotka.


"RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ" - Integracja dzieci w Łodygowicach

W miniony piątek (31.10.2014) dobiegła końca realizacja projektu „Razem możemy więcej” – Integracja dzieci niepełnosprawnych i zdrowych, który trwał od marca do października 2014 roku. Uczestniczyły w nim dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych i dzieci z klas 0 B i 0 Bierna Zespołu Szkół Nr 1 w Łodygowicach z filią w Biernej.

 PerCorda

Dzieci miały przyjemność raz w miesiącu odwiedzać podopiecznych Fundacji Per Corda i tam wspólnie uczestniczyć w zajęciach ruchowych prowadzonych przez specjalistę fizjoterapii. Dzieci pytane o to co najbardziej im się podobało, wspólnie chórem odpowiadały, że najfajniejsze były wyścigi na deskorolkach, gdzie wprowadzony mały element rywalizacji powodował, że każdy starał się wykonywać ćwiczenia najlepiej jak umiał. Równie fajne byłe zajęcia z chustą Klanzy, gdzie ćwiczyliśmy percepcję wzrokową i dotykową. Dużo radości sprawiły nam huśtawki, hamak i piankowe klocki, po których mogliśmy skakać niczym po kamieniach, ćwiczyliśmy dzięki temu koordynację wzrokowo-ruchową. Na koniec mogliśmy odpocząć na ogromnej pufce-piłce, na której mieściła się prawie cała grupa. Ten czas spędzony razem będziemy wspominać długo i z uśmiechem na naszych twarzach.

Dziękujemy.


IV Wycieczka Tajemnicami Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego

Jura Krakowsko - Częstochowska 18 października 2014r. w sobotę, niewielka, ale wytrwała i dzielna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodygowicach, wyruszyła na drugą zaplanowaną wyprawę SKKT. We wczesnych godzinach rannych wyruszyliśmy z parkingu marketu NETTO w kierunku Bielska-Białej i dalej na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Pogoda dopisywała, humory również, z niecierpliwością oczekiwaliśmy momentu wyruszenia na piękny szlak wiodący przez południową część rezerwatu Sokole Góry. Nie zawiedliśmy się. Widoki okazały się wspaniałe, szczęśliwi posiadacze młotków i innych drobnych narzędzi mogli spróbować swoich sił w kruszeniu skał i poszukiwaniu cennych kruszców, reszta towarzystwa dzielnie kibicowała poszukiwaczom i czekała na łupy. Zdobyczy jednak nie było, ale zabawy, emocji i radości mnóstwo. Podczas wędrówki zobaczyliśmy kapliczkę i źródełko św. Idziego, który według legendy w trakcie zarazy, przebrany za pustelnika, wskazał ludziom źródło, którego woda zapobiegała chorobie. Podobno miała też i ma nadal właściwości pomagające w różnych innych dolegliwościach.
Podziwiając Kamieniołom Kielniki, przeszliśmy ścieżką geologów do skał wspinaczkowych noszących ciekawe nazwy: Dziewica, Szafa, Biblioteka. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy również piękny zamek w Bobolicach, Lelów oraz Wzgórza Trzebniowskie. Znajdowała się tam Góra Leszczyny, a w niej Jaskinia Ludminowska. Aby dostrzec szczegóły geologiczne i podziwiać piękno jej wnętrza, musieliśmy mieć latarki. Było to wielką atrakcją dla naszych młodych uczestników.
W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy przez Złoty Potok, Ostrężnik, Żarki i Myszków. Podziwialiśmy widoki i słuchaliśmy opowieści naszego pilota - pana Andrzeja Szewczyka.
Podsumowując, grupa uczestniczek w składzie: Aleksandra Słaby, Karolina Suchanek, Katarzyna Morys, Anna Jeziorowska, Dalila Czarnecka, Nikola Górna, Joanna Hańderek, oceniły wyprawę jako bardzo udaną, interesującą i pouczającą. Najlepszym dowodem na to są wypowiedzi niektórych z nich:
Bardzo mi się podobała wycieczka, ponieważ zwiedziliśmy zamki, kościoły, podziwialiśmy ogromne skały, piękne widoki, a pan przewodnik opowiedział nam historie mrożące krew w żyłach, które zapadły nam w pamięci. Chciałabym jeszcze raz tam pojechać.  

Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską była super! Widoki pięknych zamków zapierały dech w piersiach, a wizyta w jaskini zapewniła nam moc niesamowitych wrażeń. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i nie możemy doczekać się następnego wyjazdu…

Galeria zdjęć

Opiekunka SKKT: Lucyna Zuziak

PS. Szczegółowe informacje na temat  planowanych imprez krajoznawczo-turystycznych znajdziecie na gazetce ściennej SKKT (korytarz przy sklepiku szkolnym) lub u opiekunki szkolnego koła p. Lucyny Zuziak. Artykuły i zdjęcia z wycieczek publikowane są na ww. gazetce i stronie internetowej.


W KRAINIE BAŚNI

Gra fabularna dla najmłodszych, tj. dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej pt. „W krainie baśni” odbyła się 24 października 2014 roku. Nasi najmłodsi goście bawili się od godziny 17:00 do 19:00. W tym czasie spacerując po korytarzach szkoły, zamienionych w baśniowe krainy, mogli wcielić się w bohaterów ulubionych baśni. Wędrując pod opieką gimnazjalisty zamienionego w elfa opiekuna dzieci wkraczały w świat Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Calineczki, Jasia i Małgosi itd.

Gra Gra Gra

Wkraczając w opowieść „O rybaku i złotej rybce” dzieci wchodziły w rolę rybaka, który zmuszany przez okrutną żonę, musiał złowić rybkę i poprosić ją o spełnienie życzeń. W innym miejscu szkoły czekała na dzieci ranna jaskółka. Zadaniem uczestników gry było wcielenie się w rolę Calineczki i opatrzenie oraz nakarmienie ptaka.

Gra

Jeśli dzieci zachowały się tak samo jak baśniowa postać, otrzymywały nagrodę i mogły przejść na inny korytarz, do innej baśni. Na najwyższym piętrze szkoły, w wąskim korytarzu ukryły się dwa elfy, które nie mogły odnaleźć zagubionych baśniowych przedmiotów. Dzieci pomagały im odszukać w zaczarowanym lesie między innymi bucik Kopciuszka, sopel lodu Królowej Śniegu, zapałki z baśni pt. „Dziewczynka z zapałkami”.Gra

W różnych zakątkach szkoły na graczy czekało osiem baśniowych krain przygotowanych przez gimnazjalistów zaangażowanych w „Akcję czytania” trwającą w naszej szkole w bieżącym semestrze. Na zakończenie do zabawy zaproszeni zostali również rodzice. W tym czasie ich pociechy otrzymywały pamiątkowe dyplomy i były częstowane przygotowanymi dla nich ciastami.


 Wycieczka szkolnego koła turystycznego
– Szlakiem zabytków techniki województwa śląskiego

4 października 2014 roku w sobotę, grupa uczniów z klas czwartych i piątych: Katarzyna Morys,  Marta Mrowiec, Agata Michalik, Nikola Górna,  Anna Jeziorowska, Joanna Hańderek, Szymon Pitera, Emilia Tarnawa i Aurelia Więcek wzięła udział w wycieczce krajoznawczo-turystycznej „Szlakiem zabytków techniki województwa śląskiego”. Wycieczka ta była jedną z imprez zaplanowanych na tegoroczną jesień przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne. Trasę Łodygowice–Katowice pokonaliśmy autobusem w niespełna 2 godziny. Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Organów Śląskich, mające swą siedzibę w Akademii Muzycznej im. Kornela Szymanowskiego w Katowicach. Celem Muzeum Organów Śląskich jest gromadzenie, zabezpieczenie i ochrona obiektów związanych z organami i ich historią, a także udostępnianie ich publicznie w postaci ekspozycji muzealnej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia i jego opiekunem jest kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej prof. Julian Gembalski. Chociaż wszystko to brzmi bardzo poważnie to okazało się, że taki wielki i podniosły instrument jak organy może okazać się przyjazny, ciekawy, a nawet zabawny. Wiele w tym zasługi naszego przewodnika, pana profesora Gembalskiego, który w bardzo interesujący, momentami żartobliwy sposób odkrywał przed nami historię i sekrety organów. Mogliśmy posłuchać jak wiele możliwości drzemie w tym instrumencie, zobaczyć w jaki sposób działa i samodzielnie „skomponować” na żywo fragment muzyki organowej. W Akademii Muzycznej nasza grupa miała również okazję zobaczyć wspaniałą, posiadającą zachwycającą akustykę, salę koncertową. Sala ta posiada ruchome elementy ścian, którymi można korygować jakość brzmienia dźwięków, które docierają do słuchaczy na widowni.
Zabytki technikiKolejnym punktem naszej wyprawy było osiedle robotnicze w dzielnicy Katowic  – Nikiszowiec. Osiedle powstało początkiem XX w. dla górników, pracujących w dzisiejszej kopalni „Wieczorek” i ich rodzin. Wszystkie budynki zbudowane są z charakterystycznej czerwonej cegły. Bloki mieszkalne tzw. familoki i obiekty publiczne takie jak kościół, szkoła, szpital ułożone są w z góry zaplanowany układ osiedla, który z lotu ptaka przypomina kształtem widownię amfiteatralną ze sceną w samym centrum. Układ i zabudowa osiedla pozwala zmieścić ponad 8 tys. ludzi na obszarze niespełna 8 ha, a całość wywiera niesamowite wrażenie. Jednak najwięcej emocji, uśmiechu i ciekawości dostarczyła wizyta w budynku informacji turystycznej, gdzie zorganizowano pokazowe mieszkanie rodziny z czasów naszych dziadków. Wiele wzruszeń przeżyli tutaj opiekunowie uczestników wycieczki, gdyż u wielu z nich (również autorki tego artykułu) obudziły się wspomnienia z  własnego dzieciństwa. Dziś, już dawne sprzęty: meble, naczynia, ozdoby, a także zabawki, kiedyś były zwyczajnym otoczeniem w każdym niemal domu naszych rodziców i dziadków. Dało to również pole do popisu wiedzą na temat przeznaczenia i sposobu korzystania z poszczególnych przedmiotów dla opiekunów, okrzykom zaskoczenia, niedowierzania, ale i podziwu nie było końca. Głodomory mogły posilić się cudownym, ciepłym pieczywem, wypieczonym w miejscowej piekarni, która zaopatruje mieszkańców osiedla. Dzieci zajadały się tradycyjnym, chrupiącym, śląskim chlebem i innymi lokalnymi specjałami, których zapach roznosił się po całej okolicy. Trzecim i ostatnim etapem tej wspaniałej wycieczki były Ogrody Ppkazowe Kapias. Można tam spędzić wiele godzin spacerując pomiędzy alejkami, odpoczywając na ławkach oraz podziwiać różne ogrody i  rosnące w nich rośliny. Możemy zobaczyć m.in. ogród zimowy, zakątek szumiącej trawy, ogród angielski, miejski, japoński oraz wrzosowisko. Z myślą o najmłodszych przygotowano też ścieżkę edukacyjną poświęconą tematowi: „Ogród i jego znaczenie w naszym życiu” oraz liczne place zabaw i żywy labirynt. Widać więc, jak wielu atrakcji mogli doświadczyć uczestnicy naszej wycieczki. Była odrobina sztuki, kultury, historii oraz przygody, była i zabawa, rozrywka oraz przyjemność. W drodze powrotnej tradycyjnie zawitaliśmy do restauracji McDonald’s. Podczas naszej wycieczki nie można było się nudzić, z pewnością każdy znalazł coś dla siebie.

Opiekun SKKT : Lucyna Zuziak

 Galeria zdjęć z wyjazdu szlakiem zabytków techniki.


Na lotnisku w Bielsku – Białej

17 października 2014r. uczniowie Oddziału Przedszkolnego naszej szkoły uczestniczyli w ciekawej wycieczce na lotnisko do Bielska – Białej. Po przyjeździe na miejsce, przewodnik zaprosił dzieci do hangaru szybowcowego, gdzie wszyscy mogli zobaczyć prawdziwe szybowce i mogli zobaczyć je od środka oraz poznać jak są zbudowane. Następnie dzieci przeszły do kolejnego hangaru samolotowego, tam zobaczyły duże, piękne i kolorowe samoloty. Poznały różnice między samolotem a szybowcem. Każdy z uczniów mógł się na chwilę zamienić w pilota i wejść do kabiny samolotu. Na zakończenie pan przewodnik zorganizował krótki konkurs z wiedzy o samolotach, a nagrodą było przymierzenie spadochronu oraz obejrzenie startu i lądowania samolotu na planie startowym.

Lotnisko


ZŁOTKA Z ŁODYGOWIC

18 października w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 37 w Bielsku Białej odbył się IV Turniej Piłki Ręcznej Kobiet o Puchar Podbeskidzia, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Sportu Szkolnego  „Szesnastka”.  Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn: Gimnazjum Bystra, ŻAPN Żywiec, ZSME Żywiec, Stowarzyszenie Szesnastka Bielsko Biała,  LO im. M. Kopernika W Bielsku Białej i Łodygowice.  Mecze były bardzo zacięte i pełne emocji  do ostatniego gwizdka.

Dziewczęta z Łodygowic wygrywając cztery mecze potwierdziły swoją wysoką formę. Walczyły o każdą piłkę z premedytacją wykorzystywały błędy przeciwniczek  i z rozwagą tworzyły okazje rzutowe.  O kolorze medali miał zdecydować ostatni mecz pomiędzy naszą drużyną a ŻAPN Żywiec. I nie mogło być inaczej, szczypiornistki z Łodygowic konsekwentnie realizowały założoną taktykę i wygrały bój o I miejsce. Na szyjach zawodniczek zawisł złoty medal! Radości nie było końca!

Skład ZŁOTEJ DRUŻYNY z Łodygowic:      
 1. Barcik Sara
 2. Cwajna Faustyna
 3. Czernek  Anna
 4. Gruszecka Klaudia
 5. Loranc Katarzyna
 6. Pawlusińska Monika
 7. Pindel Martyna
 8. Słowiak Dominika
 9. Słowiak Sabina
 10. Stwora Aleksandra
 11. Wisła Katarzyna
 Trener: Błaszczak Aleksandra
Ręczna Łodygowice - Amatorska drużyna sportowa

 

Drużynę tworzą absolwentki i uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach, które również  reprezentują naszą gminę w rozgrywkach Podbeskidzkiej Amatorskiej Ligi Piłki Ręcznej Kobiet gdzie plasują się na pierwszym miejscu w tabeli.

Więcej informacji na naszej stronie na Facebooku


 Nasi uczniowie porządkują beskidzkie szlaki!

Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach wzięli udział w XVI Jesiennym Zlocie Turystyczno-Ekologicznym „Czyste Góry”. Impreza odbyła się 20 września 2014r, a głównym organizatorem był Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu, Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.
Naszą placówkę reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej w składzie: Dalila Czarnecka, Klaudia Jasek , Julia Bułka, Karolina Adamczyk, Anna Loranc, Katarzyna Morys, Gabriela Frydel, Natalia Sanetra, Paulina Kachel oraz Joanna Hańderek, a gimnazjum: Kinga Wójcik, Aleksandra Kaśków, Patrycja Sądej , Julia Matuszewska, Zuzanna Zaniewska , Natalia Harężlak , Nikodem Adamek i Jakub Furtak. Nad całością czuwały panie Lucyna Zuziak oraz Aleksandra Wandzel.
Głównym celem imprezy jest porządkowanie szlaków turystycznych , promowanie turystki przez rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży, wzbudzanie zamiłowania do poznawania „Małej Ojczyzny”, nawiązywanie nowych znajomości i dbałość o ochronę środowiska.
W tym roku trasa przebiegała od Browaru w Żywcu, żółtym szlakiem na Grojec średni, a kończyła się w żywieckim Amfiteatrze. Trasa na pozór wydawała się łatwa, ale wielu z nas „lądowało” kilkakrotnie  w błocie i kałużach. Trzeba przyznać, że sprawiło nam to niezły ubaw, bo i wyglądaliśmy ,po tych upadkach, dość zjawiskowo. Gdy dotarliśmy do celu pocieszyliśmy się tym, że inne grupy wyglądały równie zabawnie. Dopełnieniem naszego szczęścia była ciepła grochówka z chlebem i herbatą. Gdy wszyscy zaspokoili swój głód, wytypowani uczniowie wzięli udział w konkursie ekologicznym i krajoznawczym. Rozstrzygnięto także konkurs na ilość zebranych śmieci. Z jednej strony byliśmy rozczarowani, że nasza grupa nie nazbierała dużo śmieci, ale cieszyliśmy się, że mieszkańcy Żywiecczyzny nie zanieczyszczają swojego środowiska. Jako nagrodę pocieszenia zostaliśmy obdarowani różnymi gadżetami.
Do domów wróciliśmy zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni. Postanowiliśmy, że na wiosnę znów przyłączymy się do akcji, ponieważ jest to niezła zabawa, spora dawka śmiechu, a przede wszystkim bardzo ważna akcja. Mamy nadzieję, że weźmie w niej udział wielu naszych kolegów i koleżanek, którzy nie zdecydowali się w tym roku. Wszystkie wyjazdy, wycieczki organizowane przez Szkolne Koło Turystyczne są bardzo ciekawe, radosne i pełne wrażeń.
Kto jeszcze nie był na takiej wycieczce, musi koniecznie się wybrać, bo warto!
Uczestnicy zlotu


ABC małego ratownika

Ratownik Bierna13 października 2014r do klas 0-3 w Biernej przyjechał ratownik medyczny GOPR Ks. Maciej Kornecki.

W czasie prowadzonych zajęć, poprzez zabawę, poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, ćwiczyliśmy podstawy resuscytacji krążeniowo oddechowej czy układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Każdy z uczestników zajęć otrzymał poradnik „ABC małego ratownika”, w którym znajdzie między innymi historię o tym, że ratownik to nie tylko ten, który ma na ubraniu niebieski krzyż, ale ratownikiem może być każdy z nas.


Zawody biegowe już za nami……

BiegiPierwsze w tym roku szkolnym gminne zawody w sztafetowych biegach przełajowych, odbyły się 28 września na stadionie LZS w Łodygowicach. Naszą szkołę reprezentowały grupy dziewcząt i chłopców z gimnazjum oraz szkoły podstawowej. Zadaniem sztafety dziewcząt było pokonanie trasy 650 metrowej( chłopcy 1000m), przez sześciu kolejnych zawodników, w jak najlepszym czasie. I tak też się stało. Młodsze i starsze dziewczęta nie miały sobie równych i z dużą przewagą wywalczyły I miejsca, wygrywając ze szkołami z Pietrzykowic, Łodygowic Górnych i Zarzecza. Chłopcy ze szkoły podstawowej również zapewnili sobie awans na zawody powiatowe, natomiast gimnazjaliści zajęli II miejsce.
Zawody powiatowe odbyły się 2 października w Moszczanicy. Do rywalizacji przystąpiło  13  szkół podstawowych oraz gimnazjów. Poziom zawodów był bardzo wysoki, trasa bardzo zróżnicowana, z  ostrymi podbiegami. Nasze sztafety zaprezentowały się bardzo dobrze, zajmując w każdej kategorii IV miejsca.                                                   

GRATULUJEMY


Z  KRONIKI KLASY TRZECIEJ – SP nr 1 - filia w Biernej

Inwałd25 września z całą szkołą pojechaliśmy na wycieczkę do Inwałdu. Wyruszyliśmy spod remizy OSP w Biernej o godzinie 8.00. Podczas jazdy autokarem podziwialiśmy piękne jesienne krajobrazy. Mijaliśmy górę Żar i jezioro Żywieckie. Około godziny 9-tej  byliśmy już na miejscu. W Parku Miniatur „Świat Marzeń” oglądaliśmy budowle z różnych stron świata w pomniejszeniu. Pani przewodnik powiedziała nam wiele ciekawostek związanych z tymi miejscami. Najbardziej podobało nam się Koloseum i arena, na której walczyli gladiatorzy Potem była najprzyjemniejsza część wycieczki – mnóstwo atrakcji. W kinie 5D umieraliśmy ze strachu, ale było warto. Na super ślizgu obiliśmy się jak jabłka, ale taki ślizg to prawdziwa frajda. Kiedy młodsze dzieci jeździły na karuzelach, my kręciliśmy się na młyńskim kole, odwiedziliśmy dom strachu i piramidę Tutenchamona. Najlepiej zapamiętamy  jazdę autoscooterami. Nawet nasza pani szalała z nami. Na koniec zjedliśmy pyszny obiad w restauracji i udaliśmy się w drogę powrotną. To były niezapomniane przeżycia.

 Amelia Orszulak kl.III - Bierna


POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

W dniach 20-27 września br. odbyła się już kolejna polsko-niemiecka wymiana młodzieżowa. W sobotę wieczorem, 20 września, Gimnazjaliści z Zeven koło Hamburga wraz ze swoimi nauczycielami po długiej podróży dotarli do Łodygowic. W niedzielę spędzali czas u rodzin uczniów z naszej szkoły oraz uczniów z ZSO w Łodygowicach Górnych. Również i w tym roku ogromna gościnność naszych rodzin podbiła serca gości.  

W poniedziałek niemiecka młodzież rozpoczęła dzień od odwiedzin w szkole. Uczestniczyła w lekcjach a następnie w GOK-u w Łodygowicach przeprowadzona została integracja grupy z licznymi zabawami integracyjnymi. 

Po obiedzie nasza polsko-niemiecka grupa rozpoczęła projekt taneczny. W tym roku celem projektu było zapoznanie gości z polskim tańcem narodowym. Chcieliśmy, by każdy z naszych gości umiał zatańczyć krakowiaka. Nasza polsko-niemiecka grupa bardzo chętnie przystąpiła do nauki. Pod kierunkiem pani Krystyny Mikociak i przy wsparciu uczniów naszego gimnazjum Aleksandy Dobiji i Dominika Cwajny, tancerzy zespołu regionalnego „Magurzanie”, w niecałe 3 godziny nasza młodzież opanowała podstawowe kroki i figury tego pięknego tańca. Nie było to zadanie łatwe, niektórzy uczniowie pierwszy raz w życiu uczestniczyli w nauce tańca.

Wymiana

To była tylko część projektu. Prezentacja tańca odbyła się we środę. W przepięknych strojach krakowskich i przed szkolną publicznością uczestnicy wymiany zaprezentowali efekt swojej pracy. 

Zanim to jednak nastąpiło cała grupa zwiedziła we wtorek Karków. Niestety pogoda nie dopisała. Dawna stolica polski mimo niesprzyjającej aury jednak zachwyciła gości. To miasto historii i kultury polskiej wspaniale powiązało się z tematem projektu, jakim była nauka krakowiaka.

Środa w naszej szkole była Dniem Języków Obcych, w czasie którego młodzież szkolna prezentowała tańce różnych krajów europejskich. Krakowiak w wykonaniu polsko-niemieckiej grupy bardzo spodobał się publiczności. Na zakończenie pokazów grupa została poproszona o ponowne wykonanie krakowiaka. 

W tym roku nasz szkolny projekt realizowany w czasie Dnia Języków Obcych był pionierski i eksperymentalny. Chcieliśmy, by uczestnicy wymiany młodzieżowej włączyli się w życie uczniów naszego gimnazjum a równocześnie, by uczniowie gimnazjum mieli okazję spotkać się z gośćmi z Niemiec, wypróbować swoich sił w obcojęzycznej konwersacji.

Po prezentacji tańców, która odbyła się na hali sportowej, uczniowie udali się do klas. Tam wraz z przydzielonymi każdej klasie niemieckimi uczniami wykonywali małe projekty. 

Wymiana

Motywem przewodnim projektów były Niemcy i Polska. Grupy klasowe przedstawiały w różnej formie zdobytą w tym dniu wiedzę. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane na hali sportowej. Dzień Języków Obcych zakończył się wspólnym tańcem belgijskim w wykonaniu uczniów naszej szkoły i uczestników wymiany. 

Po obiedzie pod czujnym okiem sędziowskim pani Aleksandry Błaszczak polska i niemiecka młodzież rozegrała wspólny mecz w piłkę siatkową.

Obie strony wymiany były bardzo zadowolone z tego dnia. Kolorowe przepiękne stroje krakowskie zachwycały naszych gości. Podobały im się też tańce, które przygotowały poszczególne klasy. Również możliwość poznania innych uczniów naszej szkoły, uczestniczenia wraz z nimi w pracy nad projektami znalazła bardzo wysoką ocenę wśród niemieckiej i polskiej młodzieży. 

Czwartek był dniem, w którym polscy i niemieccy uczniowie odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau. Był to dzień głębokich przeżyć i zadumy, ważny dla obu stron.

Wymiana

Tydzień spędzony z naszymi gośćmi z Zeven minął bardzo szybko. Cieszy, że obie strony wspaniale się rozumiały, pięknie i wesoło spędzały czas. Już w piątek, w dniu podsumowania wymiany, było wiele wzruszeń, wiele piękny słów na temat przyjaźni i wzajemnego zrozumienia, niezapomnianych chwil. Młodzież niemiecka często powtarzała, że wiele z uprzedzeń i stereotypów jakie są powszechne w Niemczech o Polakach, nie sprawdziło się, że wywożą do Niemiec piękny obraz Polaków i naszego kraju. Jedna z uczestniczek napisała, że był to jej najpiękniejszy tydzień w życiu. Cieszymy się, że ten tydzień był taki fantastycznym i niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników wymiany.

Uczniowie naszego gimnazjum z niecierpliwością czekają już na czerwcową rewizytę w Niemczech. 


„Serdeczne porozumienie”

Dnia 2 października 2014r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół nr 1 w Łodygowicach, a Fundacją Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA”. Przedmiotem porozumienie jest nawiązanie współpracy, której celem będzie propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei wolontariatu oraz podstawowych zasad niesienia pomocy dzieciom specjalnej troski, a także promowanie w środowisku lokalnym działalności fundacji i grupy szkolnych wolontariuszy. Mamy nadzieję, że do wspólnie podejmowanych działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych włączy się jak największa grupa uczniów i rodziców. Mamy już za sobą imprezę z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się na „Rancho” w Biernej oraz zbiórkę charytatywną dla chorego Dawidka (lipiec 2014r.). Po tych akcjach z całym przekonaniem możemy stwierdzić, iż uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach są zainteresowanie wolontariatem, z radością poświęcają swój wolny czas i nie są obojętni na pokrzywdzonych przez los. Mamy nadzieję, że nasza współpraca okaże się bardzo owocna.

„Zróbmy coś dobrego ja i Ty”

Opiekun: S. Matuszewska 

Obóz profilaktyczno - wypoczynkowy - PŁASKA 2014

Na początku wakacji  odbył się coroczny obóz profilaktyczno - wypoczynkowy w miejscowości Płaska na Pojezierzu Suwalsko - Augustowskim.

Płaska 2014

30 czerwca o godzinie 21.00  wraz z opiekunami: p. Ewą Dobiją,  p. Aleksandrą Wandzel, p. Barbarą Szczepańską, p. Ireną Jasek oraz z Wojciechem Dobiją  pełni entuzjazmu wyruszyliśmy  autokarem do szkoły w Płaskiej, gdzie dotarliśmy następnego dnia wczesnym rankiem. Mieliśmy czas na rozpakowanie walizek oraz zakwaterowanie się w naszych „pokojach”, którymi były szkolne klasy. Wieczorem spotkaliśmy się na tzw. „wieczorku zapoznawczym”, który służył integracji uczestników obozu oraz zapoznaniu się z zasadami, do których mieliśmy się stosować  przez najbliższe dwa tygodnie. Takich wieczorków  było wiele, przybierały one różne postacie, np. dyskotek, zabaw, itd.  Bardzo podobał nam się taki sposób spędzania czasu.

Jednak obóz nie polegał tylko na przesiadywaniu w szkole. W planach było wiele wycieczek, które oczywiście zostały zrealizowane. Jeździliśmy do  Augustowa, które kojarzy nam się z piękną fontanną oraz pysznymi lodami. Zwiedzaliśmy również Mikołajki, Suwałki oraz wiele innych miejsc.  Wycieczkom autokarowym towarzyszyły ciekawe wykłady pani Ireny o otaczającej nas przyrodzie. Często również bywaliśmy nad pięknymi jeziorami Orlim i Serwami, nad którymi podziwialiśmy cudowne zachody słońca oraz śpiewaliśmy piosenki, piekliśmy kiełbaski, pływaliśmy i graliśmy w piłkę.

Zapewne każdy z obozowiczów zapamiętał te dwa tygodnie inaczej i różne zdarzenia zapadły mu w pamięć. Dla mnie jedną z ciekawszych rozrywek był spływ kajakowy jeziorem Paniewo, który zachwycił nowych uczestników obozu, ale bardzo podobał się także osobom, które już brały w nim udział. Choć wiosłowanie dwóch osób w jednym kajaku nie zawsze było zsynchronizowane, udało się nam wszystkim dopłynąć do brzegu bez wpadnięcia do wody.

Kolejnym niezapomnianym przeżyciem  był dla nas rejs statkiem po Kanale Augustowskim. Zaczął się spokojnie. Pogoda była piękna, więc mieliśmy na sobie tylko bluzki z krótkim rękawkiem i raczej nie zabieraliśmy bluz. Nagle po kilkunastu minutach podróży nadeszła gwałtowna ulewa, której towarzyszył grad. Wszyscy schowaliśmy się pod daszkiem, by przeczekać potworną pogodę. Niestety, burza nie ustępowała, a my musieliśmy ubrani letnio wytrzymać do końca rejsu.

Wieczorem 12 lipca po wspaniałych  przeżyciach i nowych doświadczeniach udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Do  Łodygowic dotarliśmy około godziny 6.00 rano.

Obóz Płaska 2014 był świetnym przeżyciem, podczas którego mieliśmy okazję wzmocnić nasze więzy, nauczyć się samodzielności oraz życia w grupie. Serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym opiekunom za organizację wypoczynku i zachecamy wszystkich uczniów gimnazjum do udziału w obozie Płaska 2015!

Aleksandra Kliś, kl. 3a


Podsumowanie współzawodnictwa sportowego
Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego.

25 września 2014r. w Gimnazjum w Twardorzeczce odbyło się podsumowanie całorocznego współzawodnictwa sportowego szkół z terenu Powiatu Żywieckiego w roku szkolnym 2013/ 2014 oraz odbyła się Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2014/2015.

Dyplomy i Puchary wręczali: Starosta Żywiecki Andrzej Zieliński, Członek Zarządu Powiatu Marek Kuniec, Dyrektor Wydziału TKSP Mirosław Diergas, Zastępca Dyrektora Wydziału TKSP Krzysztof Greń,  Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Żywcu Roman Czech, Prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego Wiesław Tlałka, Wójt Gminy Lipowa Stanisław Caputa, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego dwóch kadencji Karol Stasica.

Pan Dyrektor Mirosław Jakubiec wraz z panią Ewelina Okrzesik odebrali puchary i dyplomy za zajęcie III miejsca w kat. szkół podstawowych oraz  V miejsca w kat. gimnazjów. To bardzo duży sukces świadczący o wysokim poziomie umiejętności sportowych naszych uczniów.

Gratulujemy zarówno uczniom jak i nauczycielom.

Poniżej przedstawiamy wyniki :

Klasyfikacja końcowa współzawodnictwa sportowego za rok szkolny 2013/2014
– Szkoły Podstawowe - Igrzyska.
Klasyfikacja końcowa współzawodnictwa sportowego za rok szkolny 2013/2014
– Gimnazjada.
1. SP Milówka 206 pkt
2. SP nr 5 Żywiec 163 pkt
3. SP nr 1 Łodygowice 118 pkt
4. SP Radziechowy 108 pkt
5. SP Pietrzykowice 72 pkt
6. SP Lipowa 69 pkt
7. SP nr 1 Żywiec 50 pkt
8.SP Węgierska Górka 48 pkt
8. SP Łękawica 48 pkt
10. SP Żabnica 46 pkt
11. SP Leśna 37 pkt
12. SP nr 3 Żywiec 31 pkt
13. SP Wieprz 28 pkt
14. SP nr 8 Żywiec 26 pkt
15. SP Kamesznica 24 pkt
16. SP Rajcza 22 pkt
17. SP Przyborów 14 pkt
18. SP nr 4 Żywiec 13 pkt
19. SP Gilowice 12 pkt
20. SP Słotwina 11 pkt
21. SP Ślemień 10 pkt
22. SP Korbielów 8 pkt
22. SP Pewel Ślemieńska 8 pkt
24. SP Pewel Wielka 7 pkt
25. SP Świnna 6 pkt
25. SP Międzybrodzie Bialskie 6 pkt
25. SP Sopotnia Mała 6 pkt
25. SP Cięcina 6 pkt
25. SP Międzybrodzie Żywieckie 6 pkt
30. SP nr 1 Jeleśnia 5 pkt
31. SP Zwardoń 4 pkt
31. SP Ujsoły 4 pkt
33. SP Twardorzeczka 3 pkt
34. SP nr 2 Jeleśnia 1 pkt
34. SP Glinka 1 pkt
34. SP Żarnówka 1 pkt
34. SP Sopotnia Wielka 1 pkt
34. SP Rycerka Górna 1 pkt
34. SP Brzuśnik 1 pkt
34. SP Koszarawa 1 pkt
34. SP Bystra 1 pkt
1. Gimnazjum Twardorzeczka 282 pkt
2. Gimnazjum Milówka 107 pkt
3. Gimnazjum Radziechowy 103,5 pkt
4. ŻAPN Żywiec 94 pkt
5. Gimnazjum nr 1 Łodygowice 88,5 pkt
6. Gimnazjum Rajcza 69 pkt
7. Gimnazjum Łękawica 64 pkt
8. Gimnazjum Gilowice 63 pkt
9. Gimnazjum nr 3 Żywiec 59 pkt
10. Gimnazjum nr 2 Żywiec 54 pkt
11. Gimnazjum Wieprz 44 pkt
12. Gimnazjum Pietrzykowice 37 pkt
13. Gimnazjum nr 2 Jeleśnia 31 pkt
13. Gimnazjum Ślemień 31 pkt
15. Gimnazjum Cięcina 29 pkt
16. Gimnazjum nr 1 Żywiec 23 pkt
17. Gimnazjum Międzybrodzie Żywieckie 22 pkt
18. Gimnazjum Węgierska Górka 16 pkt
19. Gimnazjum Ujsoły 15,5 pkt
20. Gimnazjum Świnna 15 pkt
21. Gimnazjum nr 2 Łodygowice 14,5 pkt
22. Gimnazjum Przyborów 13 pkt
23. Gimnazjum nr 1 Jeleśnia 9 pkt
24. Gimnazjum Korbielów 6 pkt
25. Gimnazjum Żabnica 5 pkt
26. Gimnazjum Pewel Mała 4 pkt
26. Gimnazjum Międzybrodzie Bialskie 4 pkt
28. Gimnazjum Rycerka Górna 2 pkt
29. Gimnazjum Sopotnia Wielka 1 pkt
29. Gimnazjum Koszarawa 1 pkt

Klasyfikacja gmin powiatu żywieckiego we współzawodnictwie sportowym szkół w roku szkolnym 2013/2014:

1. Żywiec 471 pkt
2. Lipowa 402 pkt
3. Milówka 337 pkt
4. Łodygowice 330 pkt
5. Radziechowy 290,5 pkt
6. Węgierska Górka 145 pkt
7. Łękawica 112 pkt
8. Rajcza 98 pkt
9. Jeleśnia 93 pkt
10. Gilowice 75 pkt
11. Ślemień 41 pkt
12. Czernichów 38 pkt
13. Świnna 29 pkt
14. Ujsoły 20,5 pkt
15. Koszarawa 2 pkt


 

Wspomnienia pozostaną na długo ...
Zielona szkoła - Łeba 2014

W dniu 1 września 2014r. wszystkie dzieci pakowały plecaki do szkoły, a my – uczniowie klas V-VI Zespołu Szkół nr1 w Łodygowicach - walizki, by wieczorem wyjechać na zieloną szkołę do Łeby. Na miejscu byliśmy ok. 900. Wysiadając z autokaru od razu poczuliśmy smak niezwykłej przygody.

Po zjedzeniu śniadania i rozpakowaniu się, poszliśmy przywitać morze oraz poznać miasteczko.  Nazajutrz w towarzystwie pięknej pogody odwiedziliśmy Park Jurajski położony w otoczeniu lasów, stawów, trzęsawisk i naturalnej przyrody. Widzieliśmy około 100 przodków wszystkich żyjących obecnie zwierząt. Te fascynujące olbrzymy wywoływały sporo emocji. Spacerując wyznaczonymi szlakami poznawaliśmy poszczególne okresy z dziejów Ziemi i charakterystyczne dla nich organizmy zwierzęce. Dodatkową atrakcją była Wioska Indiańska i miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, gdzie można było zobaczyć jak żyli rdzenni mieszkańcy Ameryki oraz pierwsi osadnicy z Europy. Próbowaliśmy „ujeżdżać dzikie konie”, powozić dyliżans, strzelać z łuku, wejść do wigwamu i zabawić się w saloonie. Podziwialiśmy mini zoo z danielami, kozicami, strusiami, żubrami, lamami oraz osłami. Dwa dni później wybraliśmy się na ruchome wydmy- wyglądały jak olbrzymia pustynia piaszczysta. Wędrując nimi czuliśmy się jak na Saharze.  Dowiedzieliśmy się, że w tym miejscu kręcono sceny do filmu „W pustyni i w puszczy”

Zielona Szkoła - Łeba 2014

Sporo czasu spędziliśmy na plaży, nieopodal wydm budując warowne zamki z piasku i kąpiąc się w cieplutkich promieniach wrześniowego, nadmorskiego słonka oraz szukając bursztynów, muszelek i niezwykłych kamieni. Tutaj też w morzu odbyła się lekcja przyrody. Z dreszczykiem emocji, aby nie zostać poparzonym wyławialiśmy gołymi rękami chełbie bałtyckie, a pani tłumaczyła nam ich potrzeby życiowe i proces rozmnażania. Tutaj też spotkaliśmy morszczyn pęcherzykowaty (glon z grupy brunatnic) oraz kilka zielenic. To była udana wyprawa. Do ośrodka przybyliśmy zmęczeni, ale opaleni i zachwyceni niezwykłym, piaszczystym krajobrazem oraz urokami Słowińskiego Parku Narodowego.

Kolejna wycieczka odbyła się do Sea Parku w Sarbsku- to jedyny w Polsce park związany tematycznie z florą i fauną mórz, i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza. Ogromne wrażenie wywarło na nas Oceanarium Prehistoryczne – świat podwodnych organizmów żyjących miliony lat temu. Stanęliśmy wirtualnie oko w oko z ogromnymi, strasznymi potworami, które próbowały nas przerazić swoim wyglądem i zachowaniem.  Była to zapierająca dech w piersiach podróż w czasie, cofnięcie się o 150 mln lat. W pobliskim muzeum oglądaliśmy zbiory rękodzieła marynistycznego, a w fokarium trening medyczny fok szarych i kotików południowoamerykańskich.

Zielona Szkoła - Łeba 2014

Niezwykłą atrakcją było zwiedzanie statku do góry nogami. Do ośrodka wróciliśmy bardzo podekscytowani. Wieczorem udało nam się jeszcze popłynąć w rejs po Bałtyku pirackim statkiem „Gryf”. Najciekawszą jednak wycieczką był wyjazd do Trójmiasta. W oceanarium w Gdyni oglądaliśmy żywe ryby, płazy i gady z całego świata. W porcie podziwialiśmy statki „Dar Pomorza” i ORP „Błyskawica”. W południe spacerowaliśmy po sopockim molo, a później odwiedziliśmy Neptuna w Gdańsku. Wycieczka była naprawdę udana.

Następne dni pobytu w Łebie obfitowały w spacery po plaży i okolicy oraz kąpiele w Bałtyku. Gdy padał deszcz wybraliśmy się do kina, a także uczyliśmy się języka polskiego, matematyki i historii. Najciekawsze były lekcje przyrody, bo organizowane w plenerze. Uczestniczyliśmy także w zajęciach profilaktycznych, podczas których uczyliśmy się asertywności oraz zdobywaliśmy wiedzę na temat szkodliwości alkoholu, nikotyny i narkotyków. Ulubionym przedmiotem było wychowanie fizyczne. Na boiskach wokół ośrodka, w którym mieszkaliśmy, graliśmy w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Dziewczynki bawiły się na placu zabaw. Mimo, że dni były bardzo intensywne, mieliśmy czas na ognisko i dyskoteki. Udało nam się również ułożyć kolejne zwrotki hymnu zielonej szkoły, który towarzyszył nam podczas wycieczek i spacerów. Wybraliśmy również najlepszą parę taneczną, najlepszego wokalistę i wokalistkę oraz najmilszego i najmilszą zielonej szkoły. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zostali wcieleni do Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej – otrzymali w związku z tym ligowe podkoszulki.

Tegoroczna zielona szkoła była wyjątkowa, a to za sprawą nie tylko miejsca, ale przede wszystkim jej uczestników.  Bogatsi w nowe umiejętności i doświadczenia, opaleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu, aby z zapałem ruszyć do ukochanej szkoły.

Zdjęcia z Zielonej Szkoły 2014 w naszej Galerii.


 Obóz harcerski 2014 r. za nami.

Obóz 2014Drużyna harcerska „Leśna Kompania” wyjechała w tym roku na swój ósmy, wakacyjny obóz harcerski. Po raz pierwszy miejsce obozu zlokalizowane było na północy Polski, na Kaszubach. Położenie ośrodka „ Tyberiada” blisko jeziora Żarnowieckiego, w otoczeniu lasów oraz niewielka odległość do morza przesądziły o wyborze Nadola na bazę tegorocznego obozu.
 Program pobytu został opracowany zgodnie z przyjętym tematem tj.  „Wypływamy na szerokie wody”. Życie obozowe przebiegało według ustalonego harmonogramu, ale wątki żeglarskie przewijały się w wielu punktach realizowanego planu. Harcerskie elementy pobytu na obozie to: zaprawa, biegi patrolowe, zwiady, zdobywanie sprawności, gry terenowe, musztra, poznawanie nowych szyfrów i umiejętności praktycznych. Ważnym elementem harcerskiego dnia były ogniska obrzędowe. W tym roku udało nam się przeżywać je w niezwykłym miejscu tj. na polanie bukowego lasu.
Obóz 2014 Kulminacyjnym punktem obozu jest zawsze przyrzeczenie harcerskie. Tegoroczne przyrzeczenie miało miejsce na plaży w Białogórze. Niezwykłą atmosferę tego wydarzenia potęgował szum morza i piękny zachód słońca.
Pobyt na obozie związany był również z odpoczynkiem na plaży i zażywaniem kąpieli. Wykorzystywaliśmy dostępny autokar, by jak najczęściej wypoczywać na plaży w Białogórze.
Obóz 2014 Udało nam się również odbyć rejs statkiem z Gdańska na Hel. Głównym punktem programu wycieczki było odwiedzenie fokarium na Helu, ale wcześniej zwiedziliśmy Gdańską Starówkę. W innym dniu harcerze podziwiali zwierzęta i rośliny morskie zgromadzone w Gdyńskim  Akwarium.
Atrakcją dla harcerzy było również zwiedzanie skansenu w Nadolu oraz pobyt w Kompleksie  Turystyczno-Rekreacyjnym ”Kaszubskie oko”. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Malborku, by zwiedzić zamek krzyżacki oraz odwiedziliśmy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Obóz przebiegał w wesołej atmosferze. Zaprzyjaźnione drużyny Hufca Żywiec mogły spędzić wakacyjne dni na harcerskim szlaku, bawiąc się i ucząc. Harcerzom dopisywała piękna pogoda, co też sprzyjało realizacji zamierzonych zadań.
 
 
Rok szkolny 2013 / 2014 Utwórz PDF Drukuj

Rok szkolny 2013/2014 już za nami.

Dzisiaj odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Na akademiach pożegnaliśmy uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej oraz absolwentów Gimnazjum.

Zyczymy wam wszystkim spokojnych, bezpiecznych wakacji.

 

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W dniach 10-17 czerwca 2014 r. nasza młodzież gimnazjalna wraz z rówieśnikami z Gimnazjum w Łodygowicach Górnych uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie.  Była to już 7 wymiana między naszymi szkołami.
Nasze zaprzyjaźnione St. Viti  Gymnasium z Zeven niedaleko Bremy i w tym roku przyjęło nas bardzo gościnnie. Uczestniczyliśmy w życiu szkoły. Byliśmy na lekcjach, zwiedzaliśmy obiekt szkolny. Byliśmy nad Morzem Północnym i wędrowaliśmy w czasie odpływu po Morzu Wattowym, zapoznawaliśmy się z jego fauną i florą.
Zeven 2014 Bardzo ciekawą wycieczką był wyjazd do Hamburga. W czasie rejsu statkiem po Łabie zwiedzaliśmy imponujący port, oglądaliśmy dzielnicę przyszłości Hafen City a następnie z wieży kościoła św. Michała podziwialiśmy panoramę miasta. Wspólnie spędzany czas pozwolił nam poznać inną kulturę, zwyczaje i język. Mogliśmy poznać lepiej mentalność naszych sąsiadów. Uczyliśmy się siebie wzajemnie. 
Miejscem, w którym mogliśmy się dobrze poznać, był dom rodzinny i chwile spędzone w wolnym czasie. Wspólny czas przy grillu i mecz w siatkówkę wspaniale integrował grupę. Wielu z nas ze swoimi rodzinami w niedzielę odwiedziło Bremę.

Poznawaliśmy się również w czasie pracy nad projektem. Każdy z uczestników wraz ze swoim niemieckim partnerem miał za zadanie wykonanie rzeźby w kamieniu, której tematem była przyjaźń. Następnie z bloków kamiennych zbudowaliśmy dwie duże rzeźby, które stanęły przed szkołą w Zeven. Cieszymy się, że efekt naszej pracy jeszcze przez lata będzie opowiadać o naszej wymianie.
Pożegnanie na dworcu autobusowym w Zeven było pełne wzruszeń. Wracaliśmy do Polski z szerszym patrzeniem na ludzi i świat. Pogłębiliśmy również swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym. Wszyscy cieszyliśmy się z tych pięknych chwil w Niemczech.

Zdjęcia z wyymiany są opublikowane w naszej Galerii.


 Cepy, fajerki i chlebowy piec, czyli o niezwykłym projekcie pewnych gimnazjalistów …

Projekty Gimnazjalne 2014 Wykonanie projektu od kilku lat jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Uczniowie zazwyczaj wybierają tematy związane ze sportem, muzyką, miejscowością, w której mieszkają czy też najciekawszymi zakątkami świata, jednakże w roku szkolnym 2013/2014 pięcioro uczniów Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach postanowiło całkowicie odbiec od utartych konwenansów i podjąć się nietuzinkowego zadania, którego efekty pozostaną na zawsze w pamięci następnych pokoleń.Izba regionalna

Pracę nad swoim projektem rozpoczęliśmy od uzyskania zgody  p. dyrektora  Mirosława Jakubca, by starą harcówkę mieszczącą się w podziemnej części siedziby naszej szkoły zamienić w izbę regionalną z prawdziwego zdarzenia. Pomalowanie ścian i wyczyszczenie eksponatów zajęło nam kilka dni, jednakże był to dopiero początek zmagań i trudu, które, jak wierzyliśmy, miały nam zagwarantować sukces.

W czasie pracy niewątpliwie potrzebna była swego rodzaju inspiracja i niebanalny pomysł. Postanowiliśmy zatem udać się na wycieczkę, by móc wyobrazić sobie, do czego tak właściwie zmierzamy. Izba regionalna Wizyta w Starej Chałupie oraz Kuźni w Milówce pozwoliła nam uzmysłowić sobie, jak powinna wyglądać nasza izba. Staliśmy się zgraną grupą ciekawych świata nastolatków, którym pozostało jedynie wytrwale dążyć do celu, bo czas nieubłaganie upływał, nie dając chwili wytchnienia.

Przyszła więc pora na wykonanie pieca, który w gruncie rzeczy stał się wizytówką Szkolnej Izby Regionalnej. Nie obyło się oczywiście bez zabawnych sytuacji, co gwarantowało miłą atmosferę i dodatkowo motywowało do pracy. Sprzątanie, wiercenie, malowanie, skręcanie półek, Izba regionalna laminowanie dokumentów; wszystkie te czynności zajęły kilka tygodni, jednakże z dnia na dzień byliśmy coraz bardziej utwierdzeni w przekonaniu, że pozostawimy po sobie trwały ślad.

Nadszedł dzień, w którym wszystko miało stać się jasne. 12 czerwca nauczyciele oraz niektórzy uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach zobaczyli efekty naszej pracy. Słowa uznania i zachwyt oglądających były dla nas najpiękniejszym wynagrodzeniem. Odetchnęliśmy z ulgą, gdy Szkolna Izba Regionalna była już całkowicie gotowa.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego niezwykłego miejsca, a w szczególny sposób pomysłodawcy projektu - p. Krystynie Mikociak, która aktywnie z nami współpracowała Izba regionalna i służyła radą oraz opiekunce grupy - p. Katarzynie Maślance, bez pomocy której tego przedsięwzięcia na pewno nie udałoby nam się zrealizować.

Celem, który przyświecał nam podczas pracy, była chęć stworzenia miejsca, za sprawą którego uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach mogliby poznać unikatową historię i zwyczaje naszego regionu, a także poczuć atmosferę minionych lat. Mamy nadzieję, że Szkolna Izba Regionalna będzie służyła następnym pokoleniom i sprawi, że przeszłość naszej miejscowości nie będzie im obca, a przyszłość nie zatrze jej śladów…

Weronika Mrowiec - kl. 3C

 Z Łodygowic na Wiejską

Posłanki na sejm dzieci i młodzieży Dwie uczennice ZS nr 1 w Łodygowicach: Patrycja Jakubiec oraz Aleksandra Dobija w ramach konkursu organizowanego przez Sejm RP, Ministerstwo Edukacji oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej uzyskały mandaty poselskie na XX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wcześniej ich zadaniem było przygotowanie i przeprowadzenie debaty skłaniającej do refleksji nad tym, co daje młodym ludziom możliwość funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim. Wywiązały się z niego bardzo dobrze, gdyż znalazły się w gronie 460 gimnazjalistów i licealistów, którzy 1 czerwca br. zasiedli w ławach poselkich parlamentu w Warszawie.

Posłanki na sejm dzieci i młodzieży Młodych parlamentarzystów powitała marszałek Ewa Kopacz.  W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na to, iż nic nie jest dane raz na zawsze, a demokrację należy pielęgnować: Demokracja to bardzo delikatny kwiat, dla którego wodą są wybory - parlamentarne, prezydenckie, europejskie, do samorządu terytorialnego, jak i do samorządu szkolnego - mówiła. Podkreślała, że dla każdego, komu zależy na Polsce wybory są najważniejszym sprawdzianem z obywatelskości, to dowód współodpowiedzialności i dojrzałości.

Posłanki na sejm dzieci i młodzieży Tak jak inni młodzi posłowie dziewczyny wzięły udział w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz wieloma innymi politykami. Niezwykłym doświadczeniem były warsztaty dotyczące projektów szkolnych, a także głosowanie nad ustawami. Ogromna ciekawość, zdziwienie, ekscytacja mieszały się z onieśmieleniem, momentami przerażeniem, ale wydarzenia, których były uczestnikami, nie należały do codziennych i z pewnością pozostaną w ich pamięci na zawsze.

Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!


Szkolenie członków Ligi Morskiej i Rzecznej z zakresu ratownictwa wodnego już za nami!

Ahoj! Czy wiecie, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia? Co zrobić, gdy tonący wzywa pomocy, a w pobliżu nie ma dorosłych? Jeśli nie, to zapytajcie członków i sympatyków Ligi Morskiej i Rzecznej działającej od niedawna w naszej szkole. To właśnie oni w ubiegłą środę uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez policjantów oraz ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i dzięki temu mogli przypomnieć sobie podstawowe wiadomości dotyczące reagowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.

Najpierw wszyscy uczestnicy szkolenia wraz z paniami Krystyną Potrzebą-Jakubiec – opiekunką Ligi,  Barbarą Gąsiorek-Kolonko oraz Joanną Worek zgromadzili się na terenie Klubu Żeglarskiego „Halny” w Zarzeczu. Przed rozpoczęciem szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego uczniowie z naszej szkoły (z klas piątych) oraz ich koledzy i koleżanki ze szkoły w Zarzeczu, śmiali się i rozmawiali, podziwiając przy tym urokliwy krajobraz jeziora i gór. Kiedy jednak policjanci z komisariatu w Łodygowicach rozpoczęli prelekcję, wszyscy uważnie słuchali o tym, jak wezwać służby ratownicze, na jakiej zasadzie działa numer alarmowy 112, co zrobić, by być bezpiecznym w domu i na podwórku, a szczególnie nad jeziorami, rzekami i morzem. Woda naprawdę może być bardzo zdradliwa   i niebezpieczna, dlatego pan policjant szczegółowo omówił sposób prawidłowego zakładania kamizelki ratunkowej. Ponadto szczegółowo przedstawił, w jaki sposób możemy pomóc tonącemu. Podstawowe informacje z zakresu pierwszej pomocy przypomniał ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odpowiedział także na pytania słuchaczy dotyczące nietypowych przypadków zagrożenia życia. Po zakończonym szkoleniu na uczestników czekała niespodzianka! Policjanci i ratownicy zabrali ich na fascynującą przejażdżkę motorówkami! Trzeba przyznać, że była to nie lada atrakcja! Wszystkim podobało się ślizganie po falach, ale największe wrażenie zrobiły szybkie manewry zawracania łodzi! Wtedy nawet najwięksi ponuracy odzyskali dobry humor i co więcej, nie stracili go do końca dnia, ponieważ po opuszczeniu motorówek, wskoczyli na pokład statku turystycznego, który zabrał ich w bardzo, ale to bardzo przyjemny rejs po Jeziorze Żywieckim. Niektórzy zaszyli się pod pokładem, a inni podziwiali widoki i opalali się na rufie. Zachwyceni przygodą, jeszcze nie na morzu, ale na jeziorze, wrócili piechotą do szkoły wraz z opiekunkami. A teraz, nucąc szanty, marzą o kolejnym rejsie! Wiedzą już, co zrobić, gdy zdarzy się wypadek. Nie martwcie się, gdy będziecie w potrzebie, na pewno ochoczo ruszą wam z pomocą.

 oprac. Joanna Worek

 

Wyniki Konkursu Matematycznego "Olimpijczyk"

Na zakończenie roku szkolnego 2013/14 uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej zostali zaproszeni do konkursu matematycznego „Olimpijczyk”.

Pomoce potrzebne do rozegrania konkursu, czyli Pudełka „Olimpijczycy” oraz Karty matematyczne „Tabliczka mnożenia” zostały zakupione z funduszu Komitetu Rodzicielskiego, któremu gorąco dziękujemy.

Wychowawcy klas wyłonili spośród całego zespołu klasowego po pięciu przedstawicieli, którzy najlepiej opanowali znajomość tabliczki mnożenia i reprezentowali klasę w zawodach.

Stanęli oni przed trudnym zadaniem opanowania tremy, popisania się szybkością, refleksem i dokładnością w konkursie, który sprawdzał przede wszystkim poziom opanowania tabliczki mnożenia

 A oto zwycięzcy konkursu, wśród uczniów klas II:

 • pierwsze miejsce zajął Karol Pietrasina, który uzyskał czas 1 minuta 21 sekund,
 • drugie miejsce otrzymała Karolina Gluza, która uzyskała czas 1 minuta 28 sekund,
 • trzecie miejsce przypadło Dominikowi Maślonce, który uzyskał czas 1 minuta 43 sekundy.

Wśród klas III:

 • pierwsze miejsce Julia Bułka z czasem 1 minuta 48 sekund,
 • drugie miejsce Kacper Bil z czasem 2 minuty 4 sekundy,
 • trzecie miejsce Stanisław Suchanek 2 minuty 16 sekund.

Rekord szkoły w znajomości tabliczki mnożenia wśród uczniów klas II należy do Karola Pietrasiny, a wśród klas III do Julii Bułki.

Gratulujemy i już zachęcamy uczniów do pobicia ustanowionych rekordów w roku szkolnym 2014/15.

Anna Wątroba

Święto Szkoły - 6 czerwca 2014r

Święto Szkoły 2014 W piątek, 6 czerwca 2014r. nasza szkoła  obchodziła swoje święto.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. poseł  S. Pięta, wójt gminy A. Pitera, ks. proboszcz J. Zajda i radni naszej gminy: Krystyna Potrzeba-Jakubiec, Małgorzata Mieszczak.
Uroczystość  rozpoczęła się mszą św. w naszym Kościele Parafialnym.
Podczas części oficjalnej uroczystości przedstawieni i nagrodzeni zostali  uczniowie, którzy wyróżnili się w bieżącym roku szkolnym. Wychowawcy przedstawili sylwetki wzorowego Absolwenta. W szkole  podstawowej najlepszym uczniem okazała się Karolina Fijak, a w gimnazjum Weronika Mrowiec. Obie uczennice przez cały etap kształcenia wyróżniały się wzorowym zachowaniem, osiągały wysokie wyniki ze wszystkich przedmiotów i były laureatkami wielu  konkursów szkolnych i pozaszkolnych.
Święto Szkoły 2014Oklaskiwaliśmy też najlepszych sportowców, Martynę Pindel ze szkoły podstawowej i Klaudię Gruszecką z gimnazjum. Osiągnięcia obu dziewczyn przedstawili nauczyciele wychowania fizycznego. Zwrócili uwagę na ich wzorową postawę, zaangażowanie podczas zawodów i umiejętność walki fair play.
Podczas akademii mogliśmy też gratulować sukcesów wielu innym uczniom, którzy zostali laureatami  licznych konkursów i zawodów.
Wszyscy – Weronika Mrowiec, Karolina Fijak, Klaudia Gruszecka, Weronika Pindel, grupy sportowe, dzieci z wieloma talentami, o przeróżnych zainteresowaniach  zostały zaproszone na scenę, gdzie dyrektor Zespołu szkół mgr Mirosław Jakubiec wręczył  im nagrody.
 
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla uczniów  przygotowanym przez Radę Rodziców oraz sportowymi rozgrywkami. Mogliśmy kibicować podczas meczów, w których współzawodniczyli ze sobą  uczniowie. Do sportowej zabawy przyłączyli się potem nauczyciele i samorządowcy, którzy rozegrali mecze piłki siatkowej i nożnej.
 

IV Międzyszkolny Turniej Regionalny za nami!


W tegorocznym  Międzyszkolnym Turnieju Regionalnym, poświęconym w szczególny sposób lokalnym twórcom ludowym, który miał miejsce w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Pietrzykowicach 28 maja 2014 roku, wzięły udział cztery drużyny reprezentujące poszczególne szkoły z Gminy Łodygowice.
Powspominajmy, jak to było...
Drużyny przybyły do szkoły w Pietrzykowicach przed rozpoczęciem turnieju, by przygotować stoiska poświęcone twórcom regionalnym z ich miejscowości. Wraz z reprezentacją naszej szkoły na specjalne zaproszenie przybyła pani Maria Maślanka, członkini KGW w Łodygowicach, która zaprezentowała niezwykłej urody kwiaty z bibuły, które tworzy i wystawia. Chętni, mogli nauczyć się trudnej sztuki robienia bibułkowych cudeniek. Na stoisku przygotowanym przez dzieci z naszej szkoły nie zabrakło przecudnych koronek, haftowanych serwetek, obrazów na szkle, pięknych bibułkowych kwiatów zrobionych przez uczniów, a także prac plastycznych przedstawiających zabytki Łodygowic. Uwagę oglądających przyciągały rękopisy tomików poezji nieżyjącej już poetki pani Heleny Zając.
Po oficjalnym przywitaniu gości, głos zabrał m. in. Pan Sekretarz Gminy Stanisław Kucharczyk oraz prowadząca całą imprezę Pani Krystyna Mikociak. Następnie uczniowie pokazali prezentacje multimedialne poświęcone twórcom ludowym. Faustyna Cwajna oraz Julia Kopacz poradziły sobie z tym zadaniem doskonale! Pięknie i interesująco opowiedziały kolegom i koleżankom o naszych poetkach, rzeźbiarzach i bibułkarzach. Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie, pełni sił i motywacji uczniowie i ich opiekunowie, powrócili na salę gimnastyczną, by zaprezentować piosenkę o swoich miejscowościach oraz taniec. Nasza drużyna zachwyciła publiczność dynamicznym układem choreograficznym i melodyjnym śpiewem. Na koniec przedstawiciele wszystkich szkół wzięli udział w konkursie wiedzy o Gminie Łodygowice. Nasi znów błysnęli wiedzą i polotem, odpowiadając na wszystkie pytania bez zająknięcia!
W trakcie turnieju można było nauczyć się od pani Marii Maślanki robienia bibułkowych kwiatów, a od pana Adamczyka wyplatania koszyków z wikliny. Każdy mógł także porozmawiać z Panią Genowefą Iwanek, gawędziarką z Pietrzykowic, która z uśmiechem dzieliła się swoimi „pogodkami” i gawędami.
Uczniowie wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzy, ponieważ turniej przebiegał w niesłychanie pogodnej atmosferze. Można było zaprzyjaźnić się z uczniami z sąsiednich miejscowości i wspólnie spędzić miłe przedpołudnie. Już za rok odbędzie się kolejny Turniej Regionalny, z którego podobnie jak i w tym roku, uczniowie przywiozą dyplomy uznania.
Gratulujemy sukcesu uczniom oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w organizację turnieju! Z serca wszystkim dziękujemy za włożony w organizację trud i poświecony czas!
oprac. Joanna Worek
 

 Pasja, talent, sukces! Laury za grę aktorską!


Uczennice klasy 6b, Julia Góra i Agata Bieniek stanęły na deskach Sokolni w Buczkowicach, by zaprezentować publiczności i jury przepiękne monodramy. Dziewczęta wzięły udział w XV Miniaturach Teatralnych - Wojewódzkim Przeglądzie Krótkich Przedstawień i Monodramów.
Julia Góra została laureatką w kategorii monodramów. Gratulujemy wielkiego sukcesu! Nagrodzono ją za monodram pod tytułem „Bajka o zasmuconym smutku”. Oczarowała publiczność piękną i wyrazistą grą, nienaganną dykcją oraz głębią przekazu. Do serc widzów spłynęła kropla nadziei, która zawsze pokonuje nawet najsmutniejsze smutki. O tym właśnie swoim głosem i ciałem opowiadała młoda aktorka, starając się na przemian uosabiać smutek i nadzieję, które są stale obecne w życiu ludzi. Gra symbolami i kolorami dodała widowisku uroku i magii, a upostaciowione uczucia przemawiały do wyobraźni i serc widzów.
Równie udany monodram zaprezentowała debiutantka w tej kategorii, Agata Bieniek, która podjęła się przeniesienia na scenę utwór S. Silversteina pod tytułem „Chłopiec i drzewo” Widzowie, oglądając występ uczennicy, przenieśli się w niezwykły krajobraz rodem z baśniowej opowieści, w której chłopiec spotyka swego wiernego przyjaciela – drzewo. Nie jest to jednak zwykłe drzewo, ponieważ potrafi kochać i współczuć. Metaforyczna historia opowiedziana przez Agatę, olśniewała przepiękną oprawą plastyczną i delikatnością przekazu, a odmienny sposób obrazowania i gra rekwizytami przyciągała uwagę publiczności.
Oprócz prezentacji monodramów, dziewczęta wraz opiekunkami podziwiały występy grup teatralnych z całego województwa śląskiego. Ponadto uczestniczyły w warsztatach teatralnych prowadzonych przez panią Aleksandrę Zawalską, aktorkę Teatru Laki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Podczas zajęć poznały podstawy animacji przedmiotu. Stworzyły pięciominutową miniaturę teatralną, w której główną rolę zagrały krzesła, kolorowe chusty oraz dziwaczne torby i torebki.
Serdecznie gratulujemy sukcesu obu dziewczętom i marzymy o tym, by znów zobaczyć je na scenie!
oprac. Joanna Worek
 

 Z WIZYTĄ U DINOZAURÓW

Park Dinozaurów Klasy pierwsze właśnie odbyły swoją pierwszą wspólną wyprawę. Odwiedziliśmy Zatorland, gdzie królują ogromne prehistoryczne stwory. Pobyt w tym niezwykłym miejscu zaczęliśmy od zwiedzenia Parku Dinozaurów. Zobaczyliśmy wiele ciekawych, a czasem przerażających stworzeń. Większość głośno ryczała i poruszała się. Największą frajdę sprawił jednak gad, który oblał naszą grupę wodą. Później mogliśmy do woli poszaleć w wesołym miasteczku. Były karuzele, samochodziki, wagoniki i mnóstwo innych wspaniałych urządzeń. Na tym jednak atrakcje się nie kończyły. Kolejnym punktem wycieczki było kino 5D, w którym wyświetlono nam film o życiu dinozaurów. Efekty specjalne towarzyszące projekcji były niesamowite. Nasze fotele podskakiwały, prószył na nas śnieg, chlapała nas woda. Rewelacja!!! Zmęczeni ale niesamowicie zadowoleni wróciliśmy do domów. To była wspaniała przygoda.

M. Sanetra-Kała

 Zdjęcia z wyprawy do parku dinozaurów są już w naszej galerii.


WARSZAWA 2014

Warszawa 2014 W dniach 13-16 maja br. odbyła się coroczna wycieczka drugich klas gimnazjum do Warszawy. Mieliśmy okazję pod opieką naszych wychowawczyń: Doroty Markiel, Aleksandry Wandzel oraz Katarzyny Maślanki spędzić cztery dni w stolicy.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum Zegarów w Jędrzejowie i ruiny zamku w Chęcinach. Następnie  udaliśmy się do miejsca noclegu, którym było Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Syrenka” na ulicy Karolkowej. W środę oraz czwartek zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc: Wilanów, Powązki, Łazienki oraz Zamek Królewski. Dzięki Panu Posłowi Stanisławowi Pięcie mogliśmy wejść do gmachu Sejmu RP, zobaczyć  na własne oczy miejsca, które do tej pory znaliśmy tylko z programów informacyjnych. Tradycyjnie w sejmowej kawiarence zostaliśmy poczęstowani  pyszną szarlotką i soczkiem.

Warszawa 2014 Wielu z nas za najciekawszy punkt wycieczki uznało wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego.  Było to  dla nas nie tylko miejsce refleksji, ale mogliśmy się tam wiele nauczyć o trudnej historii naszego kraju. Warto również wspomnieć, że zwiedzanie Warszawy wcale nie byłoby takie ciekawe, gdyby nie nasz wspaniały przewodnik – Pan Ryszard Gołębiowski. To on opowiadał ciekawostki i anegdoty związane z każdym miejscem, zapewniał rozrywkę oraz dbał o nas przez te dwa dni. Cała nasza grupa bardzo go polubiła.

Piątek był dniem kończącym nasz wyprawę. Mieliśmy okazję zwiedzić Pałac Kultury i Nauki, a w nim Muzeum Techniki.  Niestety, po tej wizycie nadszedł czas powrotu do domu. Te cztery niezapomniane dni pozwoliły nam zbliżyć się do siebie oraz poznać uroki naszej stolicy. Oprócz wielu pamiątek przywieźliśmy wspaniałe wspomnienia, za które organizatorom tego wyjazdu serdecznie dziękujemy!

Drugoklasiści


Nasze młode szczypiornistki w finale wojewódzkim !!!


W sobotę 24 maja, w Gilowicach odbył się turniej „Szczypiorniak na Orlikach 2014”. To impreza ogólnopolska, którą zorganizował Związek Piłki Ręcznej w Polsce przy współpracy ze Stowarzyszeniem Piłki Ręcznej Żywiecczyzna. Zmagania sportowe rozpoczęły się o godz. 9.00 na kompleksie boisk Orlik obok Zespołu Szkół w Gilowicach. Zagrało osiem drużyn dziewcząt: Szkoła Podstawowa Lipowa, Zespół Szkół nr 1 Międzybrodzie Bialskie I, Zespół Szkół nr 1 Międzybrodzie Bialskie II, Zespół Szkół nr 1 Jeleśnia, Zespół Szkół Gilowice, Szkoła Podstawowa Koszarawa, Zespół Szkół Łękawica oraz nasza drużyna w składzie: Martyna Pindel, Ania Czernek, Magda Bogusch, Weronika Wisła, Sandra Szulc, Julia Góra, Julita Michalik, Natalia Rączka, Ola Midor, Zuza Szczepańska,  Karolina Fijak, Wiki Cader, Asia Misiura, Faustyna Cwajna.  Było, o co walczyć, bo najlepsza z drużyn miała zagwarantowany udział w finale wojewódzkim.
Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach, mecze 2x8 min, system obrony dowolny. Naszymi pierwszymi rywalkami była SP Koszarawa. Gra toczyła się dość wyrównanie. Pomimo wielu naszych akcji na bramkę rzuty były niecelne i piłka ciągle odbijała się to od poprzeczki, to od słupka. Dopiero w ostatnich sekundach Julka Góra zdobyła decydującą bramkę z lewego skrzydła, która dała nam zwycięstwo w tym meczu 5:4. Kolejny mecz z SP Międzybrodzie B. I był pod nasze dyktando i zakończył się wynikiem 8:1. W najtrudniejszym meczu grupowym z Łękawicą, dziewczęta prowadziły od początku jedną bramką i w ostatniej sekundzie przeciwnik doprowadził do remisu. To kolejna nauczka dla nas, że gra się do końca…..
Na drugim miejscu z grupy, nasza drużyna weszła do finałowej czwórki. Tam czekało nas spotkanie z ubiegłorocznym zwycięzcą SP Jelenia. Wszystko od początku układało się po naszej myśli. Skuteczne rzuty Ani, Martyny i Julki dały nam zwycięstwo w tym spotkaniu i wejście do upragnionego finału.  Tam kolejne spotkanie z Łękawicą, a to zawsze groźny przeciwnik. Pomimo zmęczenia, bo była to już szósta godzina naszych turniejowych zmagań,  dziewczęta zmotywowane i pełne zapału wbiegły na boisko. Zaczęły dominować od pierwszych sekund i po pierwszej połowie po rzutach Ani i Martyny wygrywałyśmy 4:0. Znakomita obrona Karoliny w drugiej połowie i szybkie kontrataki zwiększyły przewagę do 6:0. Przeciwniczki grały coraz bardziej agresywnie i faulowały coraz częściej. Na naszą korzyść podyktowano dwa rzuty karne, które Julia i Ania zamieniły na bramki. Cały mecz zakończył się naszą wysoką wygraną 8:1.
A więc stało się ……… jedziemy na finał wojewódzki do Pawłowa za Raciborzem walczyć o  udział w ogólnopolskim finale tej imprezy
Do szkoły drużyna wróciła z pięknym pucharem, złotymi medalami, gadżetami od Związku Piłki Ręcznej oraz ogromną radością i dumą z osiągnięć sportowych.
 
GRATULACJE !!!!!!!
 
 

Mistrzynie Powiatu Nasze Gimnazjalistki Mistrzyniami Powiatu !!!

 
5 maja na stadionie sportowym w Bielsku-Białej Wapienicy odbyła się Powiatowa Gimnazjada Młodzieży Szkolnej Drużynowe Zawody Lekkoatletyczne. Nasza szkolna drużyna sportsmenek przystąpiła do rywalizacji w bojowych nastrojach.
 
Zawody odbywały się w następujących konkurencjach: bieg na 100, 300 oraz 600 metrów, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą. Piękna, słoneczna pogoda tego dnia sprzyjała rywalizacji i zapewniała optymalne warunki do uzyskiwania wysokich  wyników sportowych.     
To był nasz dzień. W każdych kolejnych próbach wyniki dziewcząt były coraz lepsze. Emocje rosły z minuty na minutę. Padały nawet rekordy życiowe…
Zdobyte punkty dały nam upragnione zwycięstwo z dużą przewagą nad pozostałymi szkołami.
 
Nasze dziewczęta zostały niekwestionowanymi MISTRZYNIAMI POWIATU !!!
 

Oto wyniki dziewcząt:

 

Lp.

Nazwisko i imię

Konkurencja

Wynik

Pkt.

1

Czarnota Paulina

100 m

14,9

85

2

Stwora Aleksandra

100 m

14,8

88

3

Konior Paulina

100 m

14,3

99

4

Olszowska Natalia

300 m

52,5

79

5

Stęchły Paulina

300 m

51,1

86

6

Bednarz Katarzyna

300 m

50,5

89

7

Prostak Aleksandra

600 m

1.54,7

89

8

Słowiak Sabina

600 m

1.53,8

91

9

Loranc Katarzyna

600 m

2.01,4

77

10

Dobija Aleksandra

skok w dal

3,92

71          *

11

Gruszecka Klaudia

skok wzwyż

148

132

12

Folwarczny Joanna

pchnięcie kulą

8,97

99

13

Nastalska Anna

pchnięcie kulą

8,03

69          *

14

Adamczyk Paula

pchnięcie kulą

8,23

76          *

15

 

sztafeta 4x100 m

56,9

81

 

Razem

1095

 

 
Klasyfikacja dziewcząt:

1. Gimnazjum nr 1 w  Łodygowicach 1095 pkt
2. Gimnazjum w Twardorzeczce 1011 pkt
3. Gimnazjum w Rajczy 928 pkt
4. Gimnazjum nr 3 Żywcu 918 pkt
5. Gimnazjum w Radziechowach 771 pkt
6. Gimnazjum w Węgierskiej Górce 739 pkt
 

„Niech żyje Florian”.

22 maja 2014 uczniowie Filii Szkoły Podstawowej w Biernej świętowali „Dzień Strażaka” – to święto obchodziliśmy bardzo uroczyście, najpierw występ dla zaproszonych gości z Ochotniczej Straży Pożarnej z Biernej i Łodygowic, potem rozmowa z nimi i pokazy. Strażacy w BiernejGoście przyjechali do nas wspaniałymi autami strażackimi. Strażacy zaprezentowali nam sprzęt gaśniczy i ratownictwa medycznego.

Sami mogliśmy spróbować jak działają węże strażackie, oświetlenie ostrzegawcze. Bardzo podobał nam się pokaz I pomocy. Nauczyliśmy się, że nie wolno bać się strażaków w maskach, które wkładają w przypadku zadymienia pomieszczeń, pamiętamy numer alarmowy 112!

Na zakończenie mogliśmy sprawdzić się w konkursie strącając piłeczkę wodą z węża, oraz przewracając pachołek drogowy. Och woda ma moc! Wszystkim się udało, nawet nasze panie startowały z nami. Mamy nadzieję, że za rok też odwiedzą nas Strażacy, a niektórzy z nas marzą by w przyszłości w taki sposób nieść pomoc ludziom w potrzebie.

Kilka zdjęć ze spotkania ze strażakami można zobaczyć w naszej Galerii.


Rybnicki Turniej Piłki Ręcznej

Półfinał piłka ręczna - Rybnik 2014 Zdobycie mistrzostwa rejonu w mini piłce ręcznej dało nam prawo udziału w półfinałowym turnieju województwa śląskiego.
Odbył się on 9 maja w  hali MOSiR Rybnik. Do rozgrywek oprócz naszej drużyny stanęły: SP nr 9 Rybnik, SP Pietrowice oraz SP Zawiercie. Poziom zawodów był na bardzo wysokim poziomie. Przyszło nam rozegrać dwa bardzo trudne mecze z drużynami szkolnymi, ale grającymi  w Śląskiej Lidze Piłki Ręcznej. 
Niestety oba przegrane po bardzo zaciętej walce. Nasze dziewczyny dały się poznać jako waleczne i niezłomne zawodniczki, co zostało zauważone przez obecnych na turnieju trenerów. Chwalono ich poziom wyszkolenia oraz styl gry.

GRATULACJE !!!!!!

Zdjęcia z turnieju sa w naszej Galerii.


PerCorda„RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” - INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH.

Grupa 0 B naszej szkoły uczestniczy w  integracyjnych zajęciach  ruchowych prowadzonych przez Fundację „PER CORDA” w ramach projektu  „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” - INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH. Dzieci naszej szkoły uczestniczą w zajęciach raz w miesiącu, gdzie wspólnie z dziećmi niepełnosprawnymi bawią się korzystając z nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu.
 
 

Tymek Kucharczyk – kierowca kartingowy

Tymek Kucharczyk – kierowca kartingowySwoją przygodę z kartingiem Tymek rozpoczął w wieku 4,5 lat jeżdżąc na halowy tor kartingowy WRT w Tychach. Widząc spory potencjał a przede wszystkim wielkie zaangażowanie i przyjemność z jazdy gokartem rodzice Tymka postanowili o dalszym rozwoju, doposażeniu w profesjonalny sprzęt i rozpoczęciu ścigania na zewnętrznych torach kartingowych.

Pierwsze testy nowego karta odbyły się w marcu 2011 roku na torach w Lublinie oraz Gostyniu. Testy wypadły na tyle dobrze, że zapadła decyzja o regularnych startach w kategorii Easykart 50  w ramach Kartingowych Mistrzostw Polski.

Po dwóch pierwszych eliminacjach na torze w Starym Kisielinie koło Zielonej Góry oraz udanym występie w Mistrzostwach Europy, które odbyły się również w Starym Kisielinie Tymek rozpoczął starty również w Mistrzostwach Republiki Czeskiej gdzie stawka zawodników jest o wiele większa a tory bardziej urozmaicone.

Sezon 2011 Tymek zakończył z tytułem II wicemistrza Republiki Czeskiej w kategorii Easykart 50 oraz kilkoma bardzo dobrymi wynikami. W nagrodę dostał możliwość testu nowego sprzętu - gokarta Intrepid z silnikiem Rotax Micro Max 125. Testy te odbyły się w Radomiu oraz w Trebaticach na Słowacji. Jazdy wypadły tak dobrze, że w sezonie 2012 Tymek wystartował w pełnym cyklu Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski Rotax Max Challenge w profesjonalnym teamie Uniq Racing. Oba te cykle  Tymek ukończył odpowiednio na 7 i 6 miejscu.

W obecnym sezonie Tymek ma rozplanowany bardzo bogaty program starów. Będzie to pełny cykl Mistrzostw Włoch w kategorii Baby Academy oraz wybrane rundy Mistrzostw Europy Rotax Max. Ważnym startem będzie również udział w Europejskim Finale kategorii Rotax Micro Max w sierpniu w Austrii, gdzie swój udział zapowiada ok. 60 zawodników z całego świata!

W ostatni weekend na Kartodromie International Circuit Friuli – Wenecja odbyła się druga runda Kartingowych Mistrzostw Włoch serii Academy Champion Kart. Całe zawody przebiegały pod dyktando dynamicznie zmieniającej się pogody i tym bardziej cieszy fakt, że Tymoteusz odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Włoch w tak trudnych warunkach.

W planach Tymka na ten sezon jest jeszcze 5 rund Mistrzostw Włoch w których będzie startował regularnie jako drugi Polak w historii.

Więcej zdjęć ze startów Tymoteusza możecie zobaczyć w naszej Galerii.


Szczypiornistki SP Mistrzyniami Rejonu.

Zwycięstwo w zawodach powiatowych dało prawo startu naszej drużynie szczypiornistek w zawodach rejonowych. Odbyły się one 10 kwietnia w naszej szkole. Do rywalizacji stanęły najlepsze zespoły z powiatów: żywieckiego, bielskiego oraz miasta bielska, czyli SP Łodygowice, SP 5 Czechowice-Dziedzice oraz SP 13 Bielsko-Biała. System rozgrywek każdy z każdym, czas gry 2 x 10 minut, obowiązująca obrona każdy swego w pierwszej połowie oraz 3:3 w drugiej miała wyłonić zwycięzcę.

Pełne trybuny naszych uczniów, którzy przyszli by dopingować koleżanki do boju zapewniły wspaniałą oprawę dla rywalizacji. Meczem otwarcia było spotkanie naszej drużyny ze szkołą z Czechowic. Rywalki zaskoczyły bardzo dynamiczną grą, która dała im dwu bramkowe prowadzenie. Nerwowość wkradła się  w naszą grę…ale tylko na moment. Dziewczęta rozpędzały się z każdą minutą i bramki wpadały jedna po drugiej doprowadzając do zwycięstwa 9:4. Brawo! Kolejny mecz ze szkołą z Bielska pokazał, że szczypiornistki z naszej szkoły są do zawodów świetnie przygotowane. Przemyślane akcje, celne rzuty dały wysokie zwycięstwo 17:4. Dwie wygrane dały upragniony tytuł Mistrzyń Rejonu oraz awans do zawodów półfinałowych woj. śląskiego.


PangeaUCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1
W ŁODYGOWICACH
WSRÓD NAJLEPSZYCH MATEMATYKÓW POLSKI

28 marca 2014 roku w Warszawie odbył się Finał Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea. W tym roku szkolnym konkurs odbywał się w dziewięciu kategoriach: szkół podstawowych (dla klas 4, klas 5 i klas 6), szkół gimnazjalnych (dla klas 1, klas 2 i klas 3) i szkół licealnych (dla klas 1, klas 2 i klas 3). Wśród 500 najlepszych matematyków z ponad 103 tysięcy uczniów z całej Polski w swojej kategorii znalazły się uczennice Aleksandra Słaby z klasy V i Karolina Fijak z klasy VI.

Serdecznie gratulujemy tak zaszczytnego wyróżnienia i z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Aleksandra FiluśOwocowy dzień Owocowy dzień w klasach 0-3

W ramach programu Owoce w szkole” w klasach 0-3 zorganizowaliśmy „Owocowy dzień”. Każda z klas miała za zadanie wykonać coś zdrowego i pysznego z warzyw i owoców. Wszyscy bardzo się zaangażowali. Powstało wiele wspaniałych potraw. Były sałatki, owocowa i jarzynowa, owocowe szaszłyki, piękne, kolorowe kanapeczki i koktajle. By wszystko było smaczne oraz pięknie podane zadbali nie tylko uczniowie ale też i ich wychowawcy.  Pracy było bardzo dużo ale i rąk do niej nie brakowało. Efekty naszych starań prezentują fotografie zamieszczone w naszej galerii.   Smacznego!


Aktywna młodzież? Lubimy to!

Debata 2014

27 marca 2014r. w świetlicy Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach odbyła się debata panelowa na temat: „Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”. Prowadzącymi spotkanie były Patrycja Jakubiec i Aleksandra Dobija, kreatywne uczennice drugiej klasy Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach. Debata została zorganizowana w ramach konkursu o mandat poselski na XX  Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dziewczyny, decydując się na udział w rekrutacji, pragnęły przede wszystkimDebata 2014 zdobyć cenne doświadczenie oraz zachęcić młodzież do aktywności obywatelskiej, jednakże możliwość wyjazdu na posiedzenie młodych posłanek i posłów w pełni wynagrodziłaby poświęcony przez nie czas oraz mnóstwo pracy włożonej w to, by wszystko było profesjonalnie dopracowane.

W przygotowanie debaty zaangażowało się wielu uczniów, którzy bardzo chcieli przyczynić się do tego, by spotkanie wypadło jak najlepiej. Część z nich zajęła się wystrojem sali, inni obsługą kulinarną czy też techniczną, pozostali robili zdjęcia bądź brali udział w dyskusji i dzielili się własnymi pomysłami oraz spostrzeżeniami.

Weronika Mrowiec
Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach

Galeria zdjęć z debaty.

Dalszy ciąg relacji oraz film z debaty - na stronie Debaty uczniowskie


Szóstoklasistki  Mistrzyniami Gminy i Powiatu.


Miesiąc marzec obfitował w niebywałe emocje sportowe. Wszystko za sprawą  gminnych zawodów w piłkę ręczną rozgrywanych jak co roku w naszej szkole. Drużyna  szósto i piątoklasistek rywalizowała ze SP nr 2 z Górnych Łodygowic, SP z Pietrzykowic oraz SP z Zarzecza. Po  nieco nerwowych początkach poszczególnych meczy, dziewczęta swobodnie i z bardzo dużą przewagą wygrały wszystkie mecze strzelając łącznie ponad  50 bramek!!! Tym samym zdobyły tytuł Mistrzyń Gminy i uzyskały awans na zawody powiatowe.
Mistrzynie powiatu Rozgrywki powiatowe skupiły  12 najlepszych podstawówek z powiatu żywieckiego. Nasza drużyna z zamiarem obrony zeszłorocznego tytułu wice Mistrzyń, bardzo zmotywowana rozpoczęła zawody. Odbywały się one w SP w Łękawicy. Pierwszym przeciwnikiem była szkoła z Czernichowa. Założeniem gry było jak najszybsze zdobycie przewagi bramkowej, by móc spokojnie kontrolować przebieg dalszej gry. Tak też się stało. Celne rzuty, skuteczne ataki szybkie pozwoliły dziewczętom uzyskać przewagę i wygrać wysoko to spotkanie. Kolejnym przeciwnikiem była drużyna z Lipowej ubiegłoroczny mistrz powiatu. Mecz bardzo ważny, gdyż zwycięstwo zapewniało udział w finale zawodów…..a nasze dziewczęta właśnie po to przyjechały. Znakomita gra od samego początku nie pozostawiała złudzeń, kto wygra to spotkanie. Skuteczna  gra Martyny Pindel, dobre rozegrania Magdy Bogusch do obrotowej Julii Wróbej i Julii Góry oraz na skrzydło do Weroniki Wisły dawały kolejne bramki w tym spotkaniu. Odważne wejścia Ani Czernek, Faustyny Cwajny pokazały jak duży potencjał ma drużyna.  
Ostatni finałowy mecz okazał się najtrudniejszy, bo oto przyszło się zmierzyć z gospodarzem imprezy, zespołem z Łękawicy. Początek meczu był bardzo wyrównany, bramki wpadały na zmianę. Przy stanie 4:5 trzeba było zmienić taktykę na bardziej obronną. I to okazało się strzałem w dziesiątkę. Wzmocniona obrona, znakomita praca bramkarek Asi Misiury i Wiktorii Cader zatrzymały coraz pewniejsze przeciwniczki. Udane przechwyty piłek i szybkie kontrataki dały dziewczętom upragnione zwycięstwo. MISTRZYNIE POWIATU to brzmi dumnie!!!!!!
 
Gratulacje!!!!!

 Nareszcie wiosna!

W piątek 21 marca pożegnaliśmy zimę, a powitaliśmy wiosnę. W ten dzień w naszej szkole wszyscy przebrali się w kolorowe stroje. Zorganizowano przegląd piosenki i mody wiosennej. Każda klasa miała za zadanie wykonać Marzannę, zaśpiewać piosenkę o wiośnie i zaprezentować najpiękniejsze stroje Pani i Pana Wiosny. Zabawa była wspaniała, a zaangażowanie uczniów  ogromne. Wszystkim występom bacznie przyglądało się jury, w skład którego weszli wybrani nauczyciele oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i gromkimi brawami. Na zakończenie uroczyście przemaszerowaliśmy z naszymi Marzannami po łodygowickich ulicach. Dobrze, że wiosna jest już z nami.

Zdjęcia z powitania wiosny w naszej Szkole.


ŚWIĘTO PIŁKI RĘCZNEJ

Ubiegły tydzień obfitował w niesamowite sportowe emocje. Dostarczyli nam je zarówno zespół dziewcząt  jak i chłopców naszego gimnazjum.  Wszystko za sprawą rozgrywanej  na naszej hali sportowej Powiatowej Gimnazjady  w Piłkę  Ręczną.

W czwartek i piątek na naszą halę zjechało się piętnaście najlepszych gimnazjów powiatu żywieckiego.  Drużyny prezentowały wysoki poziom umiejętności technicznych i taktycznych gry w piłkę ręczną. Każdy mecz był niezwykle zacięty i wymagał od zawodników maksymalnej koncentracji i zaangażowania.

Mecz 2014Drużyna chłopców stoczyła prawdziwy bój w meczu o wejście do finału z reprezentacją G. Wieprz. Po pierwszej połowie prowadzili czterema bramkami. Mecz wydawał się być pod kontrolą. Niestety nic bardziej mylnego ponieważ w drugiej połowie drużyna z Wieprza wyrównała wynik i  20 sekund przed końcem meczu zyskała jednobramkowe prowadzenie. Nasi zawodnicy w lekkiej panice rzucili się do ataku i 5 sekund przed gwizdkiem sędziego Radek Pitera zdobył wyrównującą bramkę. W dogrywce spokojnie wygrali  3:1. Niestety w finale czekał na chłopaków najgroźniejszy przeciwnik G. Twardorzeczka. Mecz od początku odbywał się pod ich dyktando. Nasza obrona nie była w stanie zatrzymać atakującego zawodnika  z numerem 5 który w tym spotkaniu rzucił nam aż 8 bramek. Finał przegrany ale II miejsce w powiecie to bardzo dobry rezultat. GRATULUJEMY!!!!

Drużyna dziewcząt od początku bardzo mocno zmotywowana do gry znakomicie prezentowała się na boisku. Pierwsze zwycięstwo z Czernichowem otwarło dziewczętom szansę gry w półfinale. Tam stoczyły zawziętą walkę z drużyną G. Żywiec pokonując ją czterema bramkami. W finale na dziewczęta czekało G. Twardorzeczka.  Wiadomo było, że nie będzie to łatwe spotkanie ale wiara w zwycięstwo dodała dziewczętom skrzydeł.  Znakomita gra w obronie skutecznie uniemożliwiała Twardorzeczce zdobywanie bramek.  Dziewczęta ani przez moment nie oddały prowadzenia, by ostatecznie zwyciężyć to spotkanie wynikiem 8:4. MISTRZOSTWO POWIATU ZOSTAŁO ZDOBYTE!!!!! Było to zasłużone zwycięstwo, na które dziewczęta pracowały latami.  GRATULUJEMY!!

Zawody rejonowe odbędą się 2 kwietnia na naszej hali sportowej, prosimy o doping by jeszcze bardziej zmobilizować naszą drużynę.

Mecz 2014Skład zwycięskiej drużyny:

 1. Dobija Ola
 2. Stwora Ola1
 3. Loranc Kasia
 4. Jakubiec Patrycja
 5. Konior Paulina
 6. Dzieża Ola
 7. Nastalska Anna
 8. Gruszecka Klaudia
 9. Słowiak Sabina
 10. Filarek Ala
 11. Sobieralska Asia
 12. Olszowska Natalia
 13. Stęchły  Paulina

Zdjęcia z meczu - w naszej Galerii Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”

Od marca we wszystkich oddziałach przedszkolnych: 0A, 0B, 0C w naszej szkole rozpoczyna się realizacja programu czyste powietrze wokół nas”. Program ten adresowany jest adresowany do dzieci przedszkolnych oraz ich rodziców.

Program składa się z 5 zajęć warsztatowych:

1.    Wycieczka
2.    Co i dlaczego dymi?
3.    Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
4.    Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
5.    Jak uniknąć dymu papierosowego?

Założeniem programu jest zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia nikotyny, wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym. Program będzie realizowany do maja 2014 roku, a podsumowaniem będzie konkurs plastyczny „Mamo, tato nie pal przy mnie, proszę”, w którym wezmą udział nasze przedszkolaki.

MateuszMamy mistrza w Zerówce!

Mało kto  wie, że w grupie przedszkolnej mamy mistrza w jeździe na nartach. Mikołaj Tusiewicz, drobny, ale niesłychanie ruchliwy chłopiec kocha prędkość i narty. Zapytany jak wyglądały jego pierwsze „kroki” na stoku, nie pamięta, bo miał zaledwie trzy lata. Na 140 szkół zarejestrowanych w Śląskiej Lidze Dzieci i młodzieży nasza szkoła zajmuje 22 miejsce tylko dzięki wynikom jednego naszego reprezentanta. W rankingu zawodników Mikołaj zajmuje pierwsze miejsce mając 300 punktów, zawodnik na miejscu drugim ma ich o 90 mniej!

Więcej informacji znajdziecie na stronie Ligi:

http://www.liga.beskidy.pl/str/klasyfikacje/zawodnicy/11/

 MT MT MT MT  


 

 Ogólnopolskie DYKTANDO (nie tylko) DLA MISTRZÓW

Dnia 17.12.2013 r. odbyło się w naszej szkole Ogólnopolskie DYKTANDO (nie tylko) DLA MISTRZÓW, w którym uczestniczyli uczniowie z klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. W skali kraju w dyktandzie wzięło udział 1448 uczestników.

Imię

Nazwisko

Suma punktów

Miejsce

Opis

Anna

Jeziorowska

122

9

Dyplom wyróżnienia

Julia

Bułka

120

11

Dyplom wyróżnienia

Stanisław

Suchanek

114

17

Dyplom uznania

Katarzyna

Morys

114

17

Dyplom uznania

Maksymilian

Kalamus

112

19

Dyplom uznania

Anna

Loranc

112

19

Dyplom uznania

Bartosz

Suchanek

112

19

Dyplom uznania

Natalia

Sanetra

110

21

Dyplom uznania

Paulina

Kachel

110

21

Dyplom uznania

Karolina

Adamczyk

108

23

Dyplom uznania

Agata

Michalik

104

27

Dyplom uznania

Marta

Mrowiec

104

27

Dyplom uznania

Jakub

Gowin

104

27

Dyplom uznania

Karol

Pietrasina

100

31

Dyplom uznania

Jagoda

Pisulak

96

35

Dyplom uznania

Wszystkim uczestnikom dyktanda gratulujemy uzyskania bardzo dobrych wyników! Na szczególne słowa uznania zasłużyły Anna Jeziorowska i Julia Bułka, które zajęły 9. oraz 11. miejsce w kraju i otrzymały dyplomy wyróżnienia. Życzymy dalszych sukcesów!

Anna Wątroba


Finał konkursów poświęconych twórczości Juliana Tuwima

3 marca 2014r. w świetlicy naszej szkoły odbył się finał konkursu recytatorskiego poświęconego twórczości Juliana Tuwima. Jury z uwagą wysłuchało recytacji 35 uczestników, którzy wspaniale zaprezentowali utwory poety a swój występ wzbogacali ciekawymi i barwnymi rekwizytami.

Konkurs rozpoczęły uczennice klas starszych - Faustyna Cwajna i Zuzanna Szczepańska, które w mistrzowski sposób recytowały wiersze „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci” oraz „Okulary”. Pomiędzy występami uczniów odbył się także quiz dotyczący znajomości wierszy Juliana Tuwima. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki oraz podawali tytuły utworów, z których pochodziły cytowane fragmenty.

Jury wyłoniło następujących laureatów poszczególnych kategorii wiekowych:

ZerówkaKonkurs recytatorski

 • 1 miejsce – Natan Wójcik 0C
 • 2 miejsce – Aleksander Cichoń 0A
 • 3 miejsce – Zuzanna Kotynia 0A

Klasy pierwsze

 • 1 miejsce – Paulina Fijak 1B
 • 2 miejsce – Nikola Skalny 1A
 • 3 miejsce – Maja Hojdysz 1B

Klasy drugie

 • 1 miejsce – Aleksandra Barabasz 2A
 • 2 miejsce – Julia Sobieralska 2B
 • 3 miejsce – Oliwia Rusin 2B

Klasy trzecie

 • 1 miejsce – Kacper Bil 3A
 • 2 miejsce – Jan Nikiel 3B
 • 3 miejsce – Katarzyna Morys 3B


Ogłoszono także wyniki międzyklasowego konkursu na prace plastyczne inspirowane  twórczością Juliana Tuwima. Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych prezentują się następująco:

ZerówkaKonkurs recytatorski

 • 1 miejsce - Urszula Maślanka 0C
 • 2 miejsce - Maria Szczepańska 0A
 • 3 miejsce - Jakub Łaciak 0C

Klasy pierwsze

 • 1 miejsce - Maksymilian Imielski 1B
 • 2 miejsce - Patrycja Wróbel 1A
 • 3 miejsce - Jakub Paluch 1B

Klasy drugie

 • 1 miejsce - Kamil Piątek 2B
 • 2 miejsce - Oliwia Rusin 2B
 • 3 miejsce - Mikołaj Zawisza 2B

Klasy trzecie

 • 1 miejsce - Kacper Bil 3A
 • 2 miejsce - Michał Maślanka 3B
 • 3 miejsce - Natalia Bronny 3A.


Laureatom konkursu zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego serdecznie dziękujemy. Wasze prace są piękną dekoracją naszej szkoły.

Zdjęcia z konkursu można zobaczyć w naszej Galerii.

Anna Wątroba


Zabawa karnawałowa dla najmłodszych

Zabawa 2014

W czwartek 20 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla najmłodszych. Poprowadził ją wspaniały wodzirej, który zagrzewał nas do zabawy przy rytmach największych muzycznych hitów. Braliśmy udział w wielu szalonych konkurencjach m.in. w przeciąganiu liny, jedzeniu ciasteczek bez pomocy rąk, czy skokach w workach. Wybrano również najciekawsze stroje, a takich nie brakowało. Były księżniczki, wróżki, zwierzątka, kowboje, rycerze, duchy czy żołnierze.

Zdjęcia z zabawy można zobaczyć w naszej Galerii.

 Wieczornica już za nami…

„Wędrówką jedną życie jest człowieka…, dopóki sił będę szedł, będę biegł. Nie dam się!” Edwardowi Stachurze zawdzięczamy te słowa, które stały się mottem tegorocznej Wieczornicy przygotowanej przez Grupę Teatralną „Nic śmiesznego”, którą tworzą uczniowie naszego gimnazjum.

W czwartek, 6 lutego, świetlica szkolna zamieniła się w nastrojowe miejsce. Publiczność wypełniła salę po brzegi i z niecierpliwością wyczekiwała początku spektaklu. Zabłysły kolorowe światła i udaliśmy się w wędrówkę przez życie opowiedzianą słowem, muzyką, obrazem i… ruchem.
Z wybiciem godziny 17-tej uzdolnieni uczniowie przenieśli nas w krainę zadumy i sensu egzystencji. Podczas przedstawienia, w przepięknej scenerii, można było usłyszeć recytacje wierszy, wymowne sentencje; posłuchać niezapomnianych piosenek oraz  podziwiać tańce w wykonaniu młodzieży.  Uczniowie w poetycki sposób opowiadali o dzieciństwie, miłości, samotności i szukaniu siebie w myśl wiersza Edwarda Stachury....  
W kilku odsłonach pantomimy młodzi aktorzy pokazali walkę dobra ze złem. Bardzo wzruszające sceny i melodie skłoniły do zadumy nad życiem,  jego sensem  oraz prawdziwym  człowieczeństwem…

Wieczornica O życiu można by mówić przez wiele, wiele godzin. Musieliśmy jednak zaprzestać tej muzycznej wędrówce i spektakl dobiegł końca, zostawiając nas z lekkim niedosytem, że tak szybko się skończyło. Ale to chyba dobrze…  

Kompozytor Lutosławski powiedział: „Uczucie niedosytu jest elementem procesu twórczego, gdyby uczucia niedosytu nie było, nie byłoby żadnego powodu, aby dalej prowadzić twórczość”.

Przedstawienie zostało niezwykle ciepło przyjęte przez licznie przybyłą społeczność lokalną. Padały niekończące się słowa podziękowań dla organizatorów wieczornicy oraz młodych aktorówwygłoszonych przez zaproszonych gości.

Uczniowie naszej szkoły to niewątpliwie wielkie talenty, które zaskakują sceniczną dojrzałością. Podjęli się trudnego, lecz jakże pięknego wyzwaniai z całą pewnością mu sprostali. Ten niecodzienny spektakl był doskonałym sprawdzeniem umiejętności artystycznych naszych uczniów.  Podczas spotkania pani dyrektor, Dorota Duda, wręczyła nagrody książkowe szczególnie uzdolnionym uczniom z grupy teatralnej.

Refleksja po wieczorze…? Dzień po dniu życie nam ucieka, ale człowiek będzie szedł, będzie biegł, nie da się… Mamy nadzieję, że takie spotkania będą odbywały się częściej, bo warto czasem przystanąć i zastanowić się, dokąd zmierzamy jako ludzie…

Zdjęcia z wieczornicy można zobaczyć w naszej Galerii.


Leśna KompaniaXXX Festiwal Piosenki Harcerskiej, Żołnierskiej i Turystycznej Hufca ZHP Żywiec.

 W sobotę 15 lutego w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbył się XXX Festiwal Piosenki Harcerskiej, Żołnierskiej i Turystycznej Hufca ZHP Żywiec. W festiwalu jak co roku brały udział wszystkie drużyny naszego hufca, bo było o co walczyć. Główną nagrodą festiwalu o charakterze symbolicznym i prestiżowym była „Złota Fujarka” jako wyraz szczególnego uznania dla przygotowanego programu. Jury oceniało: znajomość tekstów piosenek, muzyczną interpretację, oryginalność, prezentację na scenie, dobór repertuaru.
18 WDH „Leśna Kompania” wyśpiewała czołowe miejsce i zdobyła „ZŁOTĄ FUJARKĘ”
GRATULUJĘ Drużynowa pdm Beata Barcik


Trwa akcja „Owoce w szkole”

OwoceTo już piąta edycja programu Owoce w szkole. Program ten powstał jako jedno z priorytetowych działań Komisji Europejskiej zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania dzieci oraz redukcji problemów zdrowotnych w przyszłości.

Aż stu piętnastu naszych uczniów trzy razy w tygodniu otrzymuje pyszną porcję zdrowych, świeżych owoców i warzyw. Coraz więcej dzieci cierpi na otyłość. Jakość spożywanych przez najmłodszych posiłków daleka jest od ideału. Do tego brak ruchu. Dlatego głównym celem programu „Owoce w szkole” jest  propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach akcji w klasach przeprowadzamy pogadanki i konkursy z zakresu wiedzy o zdrowiu.

Już niedługo czeka nas „Owocowy dzień”, w którym każda klasa przygotuje zdrowe, warzywno-owocowe smakołyki. Z pewnością Wam o tym opowiemy.


VIII Konkurs Piosenki Żeglarskiej w LO nr IV w Bielsku- Białej

Szanty

Po raz pierwszy w tym roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie szant, czyli piosenki żeglarskiej. Nasz 9-cio osobowy zespół GALEON wyśpiewał 2 miejsce spośród 26 grup i solistów.  Wystąpiliśmy ze składanką szant, które rozbrzmiewały kilka dni wcześniej w szkole podczas naszych prób. Atmosfera była bojowa, ale fajna, wszyscy starali się na miarę swoich możliwości. Sporo zespołów to uczniowie liceów, a najwięcej z IV LO. Dlatego też cieszyliśmy się z zajętego 2 miejsca, chociaż w sercach naszych pojawiła się nutka jakiegoś niedosytu, że chciałoby się jeszcze lepiej. Nasze szanty podobały się ze względu na swoją różnorodność, oryginalność, wykonanie, grę na instrumentach, a nie z playbacku, no i oczywiście stroje. Chyba połknęliśmy bakcyla i w przyszłym roku spróbujemy ponownie własnych sił.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zespół GALEON wraz z paniami: H.Hańderek i  K.Potrzebą- Jakubiec


Dzień Babci i Dziadka 2014


W tym roku Dzień Babci i Dziadka Filia Szkoły Podstawowej obchodziła w Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Biernej 13 lutego 2014.

 Dzień Babci 2014Dzień BabciDzień BabciDzień BabciDzień Babci


Na naszą uroczystość przybyło bardzo wielu Szacownych Gości. Mieliśmy ogromną tremę przed występem, ale gromkie brawa na wstępie zachęciły nas do zaprezentowania się jak najlepiej. Na początku wystąpili uczniowie z klas 1- 3, a następnie najmłodsi z klasy „0”. Przedstawiliśmy liczne wiersze, piosenki i grę na instrumentach. Na zakończenie wręczyliśmy własnoręcznie wykonane prezenty. Babciom i dziadkom nasz program artystyczny bardzo się podobał, niektórzy wzruszyli się do łez. A na zakończenie wnuczki i wnuczęta bawili się przy dyskotekowej muzyce. Było wspaniale, zapraszamy za rok.


W karnawale to są bale ...!

17 stycznia 2014 roku w Filii w Biernej odbyła się zabawa karnawałowa.
W „sali balowej” – klasie „0” – aż huczało do donośnych dźwięków muzyki, oraz podekscytowanych głosów uczestników zabawy.
Wszyscy uczestnicy imprezy mieli bardzo piękne, oryginalne oraz barwne stroje. Bawiliśmy się tańcząc, biorąc udział w konkursach, czasem wspólnie śpiewając znane przeboje dyskotekowe.
Z nostalgią zatańczyliśmy do muzycznych zabaw, takich jak: „kaczuszki” „krasnoludki”, „taniec labado”, „jedzie pociąg z daleka”.

 Zabawa Bierna

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy: „taniec par na rozłożonej gazecie”, „taniec par z balonem”, taniec limbo. Maksymalnym sukcesem był „zaczarowany worek” – z fragmentami różnych strojów, oraz zabawa „maskotka parzy”, a także „zaczarowane krzesełka”, było wiele niespodzianek i radości.
Będziemy długo wspominać tą zabawę karnawałową.


Jasełka w zerówceJasełka w "zerówce"

 13 stycznia 2014r dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły zaprosiły rodziców, babcie i dziadków na „Bajkowe  przedstawienie jasełkowe”. W przedsięwzięciu wzięło udział 60 dzieci. Tradycyjnie była Maryja z Józefem i Dzieciątkiem Jezus, pastuszkowie, aniołowie, ale także postacie z bajek. Każde dziecko z ogromnym zaangażowaniem wcieliło się w swoją rolę, za co dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Zdjęcia z Jasełek można zobaczyć w naszej Galerii.


 Zebranie


XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2014XXII Finał za nami, ale radość ze wspólnego grania w pełni wypełnia nasze serca. Dzisiaj harcerze z „Leśnej Kompanii” po raz kolejny kwestowali w Łodygowicach. Zbierali na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
W tym roku padł kolejny rekord!
Zebraliśmy 6250,82 zł!
Dziękujemy wszystkim harcerzom za wytrwałość mimo zimowej pogody i energię, a przede wszystkim za radość, że ludzie mogą być wspaniałomyślni, pomocni i pełni przyjacielskiego ducha.

Mistrz głośnego czytania

Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie "Mistrz głośnego czytania". W eliminacjach jury brało pod uwagę płynność, wyrazistość, tempo czytania, właściwą intonację i zrozumienie tekstu. Konkurs przebiegał w dwóch etapach; w pierwszym uczniowie prezentowali wybrany przez siebie fragment opowiadania lub bajki, w drugim czytali nowy tekst adekwatny do ich poziomu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy bardzo dobrego przygotowania do konkursu i z niecierpliwością czekamy na jego rozstrzygnięcie, które nastąpi pod koniec I semestru.

Czytanie Czytanie Czytanie Czytanie Czytanie


17 grudnia 2013 roku odbyło się w naszej szkole ogólnopolskie Dyktando (nie tylko) dla Mistrzów. Dyktando przeznaczone jest uczniów szkół podstawowych (kl. I-VI) oraz gimnazjalnych (I-III). W dyktandzie wzięło udział 13 uczniów z klas III oraz 2 uczniów z klas II. Wszystkim uczestnikom już dziś gratulujemy i życzmy sukcesów w nauce ortografii.

Dyktando Dyktando Dyktando


LEŚNY SKRZAT MA 10 LAT!

Na miłe zaproszenie trudno nie odpowiedzieć, dlatego  na dziesiątą rocznicę reaktywowania naszej szkolnej drużyny harcerskiej ,,Leśna Kompania’’, którą świętowaliśmy  29 listopada 2013 roku, licznie przybyli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy radni Małgorzata Mieszczak i Eugeniusz Jachym, sołtys Eugeniusz Góra, druhowie działający w harcerstwie przed laty Jerzy Jakubiec, Czesław Baron, przedstawiciele hufca żywieckiego  oraz rodzice. Niezawodni okazali się członkowie zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich z naszej okolicy: ,,Słoneczni’’, ,,Dobre Duchy’’, ,,Drużyna Słońca’’, ,,Szerszenie’’, ,,Nieśmiertelni’’ i ,,Myśliwi’’. Byli też sympatycy naszej drużyny.

Leśna Kompania

 Po powitaniu gospodarze wieczoru szybko przenieśli nas w realia harcerskiego życia. Zabrzmiała harcerska piosenka i o rozpalenie urodzinowego kominka zostali poproszeni: druh Jerzy Jakubiec, druh Wiesław Tomiczek i dyrektor szkoły Mirosław Jakubiec. Kolejna piosenka, śpiewana zgodnie przez wszystkich zebranych „Płonie ognisko i szumią knieje…” wywołała na środek druha Jerzego Jakubca - drużynowego 84 męskiej drużyny harcerskiej im. Zawiszy Czarnego, działającej na terenie naszej szkoły. W swojej gawędzie przywołał początki harcerstwa w Łodygowicach, opowiedział o działaniach swych podopiecznych, zdradził szczegóły harcerskich wędrówek i obozów przed laty. Potem za sprawą kapitalnej prezentacji multimedialnej przemknęliśmy przez 10 lat historii „Leśnej Kompanii”. Padały ważne słowa-klucze: służba, działanie, środowisko lokalne i szkolne, hufiec, no i oczywiście obóz i biwak. Dużo było śmiechu i wesołych komentarzy, gdy na załączonych fotografiach odnajdowali się druhowie aktualnie o wiele starsi… Trzeba przyznać, że dorobek naszej „Leśnej Kompanii” – mimo młodego wieku – jest niemały!

Po wędrówce w czasie i przestrzeni gospodarze zaproponowali gościom kolejne atrakcje. Odkrywając, że w każdym z nas jest harcerska dusza, a harcerz ma poczucie humoru i chętnie się bawi, powołali nowe zastępy harcerskie. Utworzyli je: harcerze sprzed lat, rodzice i najmłodsi druhowie. Każdy z zastępów miał kilka zadań do wykonania: obranie nazwy zastępu i wybór okrzyku, zaśpiewanie piosenki harcerskiej (karaoke), przeprowadzenie 1 minutowej musztry, odpowiedź na pytania dotyczące naszej drużyny. Zaliczone zadanie było nagradzane szyszką. Bawiły się świetnie nie tylko zastępy, ale i pozostali goście, nie wspominając o gospodarzach, wspieranych przez niezawodną druhnę Renatę Orawczak i jej gitarę.

To jednak nie wszystko. Harcerze obdarowali swoje druhny drużynowe Beatę Barcik i Aleksandrę Błaszczak bukietami pięknych kwiatów. Ten jubileusz, ale także harcerska codzienność „Leśnej Kompanii” to ich ogromna zasługa. Dziękujemy! Za sprawą rodziców na hali pojawił się imponujący urodzinowy tort . Sympatyczne prezenty „Leśnej Kompanii” wręczyły wszystkie zaproszone drużyny. Również pan Sołtys ufundował jubilatom „Harcerskie Niezbędniki”. Prawdziwe urodziny!

Na zakończenie urodzinowego kominka utworzyliśmy krąg. Została puszczona iskierka, która przeszła przez dłonie ponad stu osób.  Łzy radości i wzruszenia były udziałem wielu, szczególnie starszych gości. Później podziwialiśmy jeszcze w harcówce harcerskie drzewo genealogiczne przygotowane jako niespodzianka dla drużynowych przez starszych harcerzy, no i oczywiście delektowaliśmy się tortem i innymi smakołykami. A rozmowom, wspomnieniom i szczerym gratulacjom dla „Leśnej Kompanii” nie było końca.

Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu „Leśna Kompanio”, czego wszystkim Druhnom, Druhom i … sobie życzę! Czuwaj!

Więcej zdjęć z uroczystości można zobaczyć w naszej Galerii          Aleksandra Mrowiec


Zabawa 28 listopada w naszej szkole odbyła się Zabawa Andrzejkowa klas młodszych. Tańcom nie było końca. Podrygiwaliśmy do muzyki z pierwszych miejsc list przebojów. Wodzirej nie pozwolił nam się nudzić. Poprowadził wiele ciekawych i śmiesznych zabaw. Wyginaliśmy więc śmiało ciało, skakaliśmy i tańczyliśmy z balonami. Już nie możemy się doczekać następnego razu.

 Zabawa Zabawa Zabawa

Zawody sportowe.

Za sprawą uczniów naszego gimnazjum mogliśmy niedawno przeżywać niesamowite emocje sportowe. Chodzi o udział w rozgrywkach koszykarskich w ramach Gimnazjady organizowanej przez Szkolny Związek Sportowy.
Pierwszy, gminny etap rozgrywek koszykarskich odbył się w naszej szkole 21.11.br. Do rywalizacji oprócz naszej drużyny przystąpiły: Gimnazjum z Górnych Łodygowic i  Pietrzykowic. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym - cztery kwarty pięciominutowe.
Turniej otworzył mecz drużyn chłopców: naszego gimnazjum kontra Łodygowice Górne.  W dwóch pierwszych kwartach inicjatywę przejęli rywale i wyszli na prowadzenie, a nasza drużyna bezskutecznie próbowała trafiać do kosza. Po przerwie dzięki waleczności chłopaków i porywającemu dopingowi z trybun udało się zmniejszyć przewagę by w ostatniej kwarcie wyjść na prowadzenie i ostatecznie wygrać to spotkanie.
Następnie na boisko wkroczyły nasze uczennice przeciwko Gimnazjum Pietrzykowice. Od pierwszych sekund tego spotkania nasza drużyna nadawała ton wydarzeniom na boisku, nie pozostawiając złudzeń kto jest skuteczniejszy. Wysoka wygrana 47: 2 tylko potwierdziła znakomitą formą dziewcząt.
Kolejny mecz chłopcy rozegrali z Gimnazjum Pietrzykowice. Było to trudne spotkanie równych drużyn, obfitujące w niesamowite zwroty akcji. Niestety kiedy uczniowie z Pietrzykowic wyszli na prowadzenie skuteczną grą obronną „zamurowali” swój kosz. Mecz zakończył się dla nas przegraną…. Wielka szkoda.
Przyszła kolej na mecz dziewcząt z Gimnazjum Górne Łodygowice. Ku wielkiemu zadowoleniu publiczności, zawodniczek i nauczycieli nasza drużyna w pięknym stylu bez żadnego problemu pokonała rywalki. Spokojne i przemyślane akcje, konsekwentna gra w obronie przyniosły efekty. Wielkie brawa!
Po  analizie wyników wszystkich spotkań chłopcy uplasowali się na III miejscu, a dziewczęta zdobyły tytuł Mistrzyń Gminy i awans na zawody szczebla powiatowego.
Zawody powiatowe odbyły się 28 listopada w Twardorzeczce. Dwanaście najlepszych drużyn z całego powiatu rywalizowało o awans na zawody rejonowe, Pierwszy mecz o wejscie do półfinału dziewczęta rozegrały z Węgierską Górką. Po nerwowym początku zdołały się opanować, by już do końca kontrolować to spotkanie. W półfinale czekało dziewczęta bardzo trudne spotkanie z drużyną gospodarzy. Przez dwie pierwsze kwarty nasze zawodniczki prowadziły 8:2. Ogólne niedowierzanie publiczności i trenera, że ligowy zespół  może przegrywać z drużyną szkolną był zabawny i dodał naszym dziewczętom jeszcze większej wiary w zwycięstwo. W trzeciej kwarcie jeszcze prowadzenie było po naszej stronie.  A czwarta kwarta polegała prawie tylko na wykonywaniu rzutów osobistych przez gospodarzy dyktowanych za przewinienia naszych dziewcząt.  Było bardzo blisko ale niestety nie udało się…. Ale to już za nami. Trzecie miejsce na zawodach powiatowych to duże osiagnięcie.  Wielkie GRATULACJE dla naszych uczennic za  waleczność.
Oto skład drużyny zawodów powiatowych:
Gruszecka Klaudia, Słowiak Sabina, Joanna Sobieralska, Adamczyk Paula, Stęchły Paulina, Stwora Ola, Dobija Ola, Jakubiec Patrycja, Kasia Loranc, Natalia Olszowska.


Ratownik Medyczny Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

7 i 14 listopada 2013 klasy 0-3 Szkoły Podstawowej odwiedził ratownik medyczny GOPR Ks. Maciej Kornecki. W czasie prowadzonych zajęć, poprzez zabawę, poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, ćwiczyliśmy podstawy resuscytacji krążeniowo oddechowej czy układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Teraz już wiemy że „Gdy coś się stanie telefon weź i 112 wykręć też….

Więcej zdjęć ze spotkania z ratownikiem - w naszej Galerii.


 11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2013Dzień dobry biały ptaku” – pod takim hasłem w dniu 8 listopada 2013r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość tą zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Łodygowice pan Andrzej Pitera, Proboszcz Parafii Łodygowice ksiądz prałat Józef Zajda, Radni Gminy Łodygowice, Sołtys pan Eugeniusz Góra i przedstawiciele Rady Sołeckiej.
Program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły był hołdem oddanym bohaterom poległym za wolność naszego kraju. Uczciliśmy ich pamięć patriotyczną pieśnią, poezją i tańcem. Podniosły nastrój tego wyjątkowego dnia skłonił wszystkich do refleksji nad przeszłością i przyszłością naszego państwa. Uświadomił nam jak cenny jest dar wolności, którą powinniśmy doceniać każdego dnia. Żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy Polakami i bądźmy z tego dumni.

11 listopada 201311 listopada 2013
11 listopada 201311 listopada 2013

 Zwieńczeniem tych wyjątkowych patriotycznych chwil było złożenie kwiatów pod pomnikami poległych w walce o niepodległą ojczyznę.


KONKURS INFORMATYCZNY "INFOSUKCES"

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "InfoSukces" organizowanym przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej .

Etap I trwa do 06 stycznia 2014: Nazwa zadania etapu kwalifikacyjnego:
„Przedstaw swoją okolicę, region w postaci interaktywnej wycieczki lub gry”.

Zadanie polega na opracowaniu i przesłaniu na adres organizatora autorskiego projektu związanego z tematem zadania. Projekt może być wykonany dowolną techniką za pomocą komputera. Dodatkowe punkty można zdobyć wykonując zadanie z wykorzystaniem środowiska programowania wizualnego SCRATCH (www.scratch.mit.edu).

Regulamin Konkursu


Bezpieczniki Taurona

Elektryka prąd nie tyka ... Spoko

22 października 2013 dzieci naszej szkoły z klas 0-3 wzięły udział w akcji „Bezpieczniki Taurona”. Zajęcia prowadził pan Kazimierz Szypuła, który pokazał nam czym jest energia elektryczna i jak jest wytwarzana. Z  urządzeniami elektrycznymi dzieci spotykają się od najmłodszych lat zatem ważne jest  by wiedziały jak bezpiecznie z nich korzystać.

  

Lekcja fizyki i chemii dla uczniów "zerówek".

18 października 2013r oddziały przedszkolne naszego Zespołu Szkół odwiedziły Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Czechowicach Dziedzicach, gdzie uczniowie klas maturalnych wraz z nauczycielami przygotowali dla nas niezwykle ciekawe doświadczenia z fizyki i chemii.

Relację fotograficzną z tego wydarzenia możecie zobaczyć w naszej Galerii .

Lekcja Chemii i Fizyki

Wakacyjny konkurs fotograficzny dla uczniów klas 1-3 rozstrzygnięty. 

Na zakończenie roku szkolnego 2012/2013 zorganizowany został konkurs fotograficzny pod tytułem „Moja mała ojczyzna - Łodygowice”.
Zwycięzcami konkursu zostali: 
 • Julia Kobiesa,
 • Bartłomiej Kopacz
 • Maksymilian Kalamus
Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Biegi sztafetowe.

To, co działo się podczas rywalizacji szkół podstawowych o Mistrzostwo w Sztafetowych Zawodach Biegowych na długo pozostanie w pamięci uczestników. Ale zacznijmy od początku……
Pierwszym etapem rywalizacji szkolnej były zawody gminne. Sztafeta dziewcząt w składzie: Magda Bogusch, Ania Czernek,  Martyna Pindel, Weronika Wisła, Zuzia Szczepańska, Sandra Szulc oraz Agnieszka Kanik bez większych problemów pokonała SP Łodygowice Górne, SP Pietrzykowice oraz SP Zarzecze i zdobyła tytuł Mistrzyń Gminy.
Kolejnym etapem były zawody powiatowe, które odbyły się 3 października w Żywcu-Moszczanicy. Nasza sztafeta rywalizowała z 12 najlepszymi szkołami z powiatu żywieckiego. Po pierwszej zmianie pałeczki sztafetowej sytuacja nie wyglądała dobrze, gdyż dziewczęta zajmowały dopiero 9 miejsce. Ale każda kolejna zmiana niezwykle walecznie nadrabiała, awansując na coraz wyższe miejsca. Na ostatniej zmianie Sandra biegła już na drugiej pozycji próbując doganiać uczennice ze SP nr 5 z Żywca. Sztafeta dziewcząt wywalczyła tytuł WICEMISTRZYŃ POWIATU i awans na zawody rejonowe.
W czwartek 10.10.2013 w Zabrzegu pojawiło się sześć najszybszych sztafet z powiatów żywieckiego, bielskiego oraz miasta bielska. Poziom zawodów na tym etapie jest zawsze wysoki, gdyż do rywalizacji przystępują tu także szkoły mistrzostwa sportowego. W składzie naszej sztafety nastąpiła zmiana gdyż kontuzjowaną Sandrę zastąpiła debiutująca uczennica z klasy 5 Agnieszka Loranc.   Od początku tempo biegu było bardzo mocne. Dziewczęta były bardzo zdenerwowane ale postanowiły walczyć o jak najlepsze miejsce.  Rywalizacja była zacięta do ostatniego metra, na ostatniej zmianie Weronika Wisła o trzecie miejsce walczyła z uczennicą ze SP 5 Żywiec. Jeszcze 20 metrów do mety nie było wiadomo, która wygra. Weronika ostatkiem sił zaatakowała przed metą i  nasza sztafeta ukończyła bieg na III miejscu. WIELKIE BRAWA dla wszystkich dziewcząt i gratulacje bo brązowy medal na zawodach rejonowych to niewątpliwie duży sukces.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży 

W dniach 21-28 września 2013 r. odbyła się już 7 polsko-niemiecka wymiana młodzieży.
Naszym partnerskim gimnazjum jest St.-Viti-Gymnasium w Zeven koło Hamburga. 

Wymiana 

Było to spotkanie niezwykle udane. Uczestniczyli w niej uczniowie z naszej szkoły oraz z ZSO w Górnych Łodygowicach. Przez tydzień gościli w swoich domach 12 niemieckich uczniów. Początkowe bariery językowe i lęk przed komunikacją zostały pokonane już po pierwszym dniu spotkania. Uczestnicy po obu stronach doświadczyli dużo dobrych owoców wymiany. 

Niedziela była dniem spędzanym u rodzin. Goście z Niemiec byli zachwyceni polską gościnnością, bardzo smacznym jedzeniem oraz ciepłem rodzinnych domów. 

Poniedziałek był dniem szkolnym. Pobyt w szkole to zwiedzanie budynku i uczestniczenie w lekcjach. Goście z Niemiec byli pod wrażeniem hali sportowej. Uczestniczyli również tam w zajęciach wychowania fizycznego z kl. II c.

Wymiana

W poniedziałek grupa rozpoczęła przygotowania do projektu kulinarnego, którego celem było przygotowanie tradycyjnej polskiej potrawy. Uczestnicy zbierali informacje na temat przygotowania i historii pierogów. Środa była dniem wykonania i prezentacji projektu. Wspólna praca nad przygotowaniem pierogów ruskich oraz z kapustą i grzybami była najlepszym działaniem integrującym naszą międzynarodową grupę. 

Wynikiem swojej pracy młodzież mogła podzielić się z pozostałymi uczniami z klas trzecich. Była to wspólna prezentacja. Uczniowie klas trzecich wykonali w domu swoje potrawy typowe dla różnych krajów europejskich. Prezentacja projektu kulinarnego zakończyła się degustacją. Potrawy były wyśmienite. Projekt wypadł bardzo dobrze. 

Wymiana

Ten niezapomniany tydzień nie byłby tak udany, gdyby nie serdeczność rodzin goszczących niemiecką młodzież. Nasi goście pisali: „Zauważyłam jak uprzejmi są Polacy i jak bezgranicznie gościnni.” „Szczególnie podobała mi się gościnność Polaków. U nich w domu można było poczuć się natychmiast przyjętym.” Te wypowiedzi doskonale oddają cudowną atmosferę panującą w czasie całego tygodnia wymiany.

Uczniowie z naszej szkoły cieszą się już na czerwcową rewizytę w Zeven.


XV Jesienny Zlot Ekologiczny „Czyste Góry”

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne w tym roku szkolnym rozpoczęło swoją działalność od udziału w XV Jesiennym Zlocie Ekologicznym „Czyste Góry”. W sobotę 14 września grupa uczniów z klas piątych i szóstych oraz z gimnazjum,  pod opieką pani Eweliny Okrzesik i Lucyny Zuziak, wyruszyła na wycieczkę pieszą z przełęczy Salmopol do Ostrego przez Twardorzeczkę, Radziechowy na górę Matyskę, zwaną Golgotą Beskidów.     
Czyste Góry 2013Pogoda, pomimo porannych opadów, poprawiała się z godziny na godzinę.  Na szczycie Matyski (609 m npm)  przywitało nas błękitne niebo i słońce.
Podczas wycieczki oczyszczaliśmy szlaki turystyczne z zanieczyszczeń.  Następnie zebrane śmieci dostarczyliśmy  do Szkoły Podstawowej w Radziechowach, gdzie zorganizowany był punkt zbiórek grup schodzących z gór i reprezentujących szkoły z całego powiatu żywieckiego!!.  Na miejscu zostaliśmy serdecznie powitani przez Dyrektora Szkoły oraz poseł na sejm RP panią Małgorzatę Pępek. Poczęstowano nas gorącą herbatą i pyszną zupą.
W trakcie trwania zlotu więliśmy udział w konkursach ekologicznym i krajoznawczym, loterii fantowej oraz quizie z wiedzy o Radziechowach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy notesik oraz długopis. Wyróżnione uczennice  z naszej szkoły Ania Czernek i Magda Bogusch otrzymały nagrody książkowe. W konkursie ilości zebranych śmieci ucznioie z gimnazjum zajęli III miejsce i otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości  100 złotych!
Impreza bardzo nam się podobała, zawiązaliśmy nowe znajomości, otrzymaliśmy podarunki a co najważniejsze własnymi rękami posprzątaliśmy kawałek świata, całkiem spory. Dumni i bardzo zmęczeni wróciliśmy do Łodygowic ok. godziny 17. Kolejny zlot będzie wiosną i z wielką przyjemnością weżmiemy w nim udział.
--------------------------------------------
Nowy rok szkolny to także nowy rok rywalizacji sportowej! Nasi uczniowie będą aktywnie reprezentować szkołę w zawodach organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Już niebawem czekają nas spore emocje bo odbędą się Powiatowe Zawody w Sztafetowych Biegach Przelajowych. Aby wziąć w nich udział nasi uczniowie muszą wygrać zawody gminne. Trzymajcie kciuki za szkolnych biegaczy długodystansowych. Relacja już wkrótce.

Spotkanie z Policjantem

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

17 września 2013r. w klasach trzecich szkoły podstawowej odbyło się spotkanie z policjantem Komisariatu Policji w Łodygowicach asp. Sławomirem Bodek. Uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa na drodze, zapoznali się z przyczynami wypadków drogowych z udziałem dzieci, utrwalili wiadomości dotyczące znaków drogowych oraz numerów alarmowych. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, dzieci chętnie zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.


XXXII Rajd Beskidzkich Trampów

Było super! – tak harcerze skomentowali XXXII Rajd Beskidzkich Trampów, który odbył się w dniach 20-21 września. Tym razem tematem naszego spotkania był Sherlock Holmes. Około godziny 17.00 pojechaliśmy do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. J. Korczaka w Żywcu, gdzie spaliśmy. Druhny i druhowie z Myśliwych, Nieśmiertelnych i Szerszeni już tam byli. Na początku wszyscy poznaliśmy się poprzez zabawę w powtarzanie imion i ruchów wszystkich harcerzyi trochę pląsaliśmy. Potem śpiewaliśmy różne piosenki oczekując na film. ,,Sherlock Holmes’’ był bardzo tajemniczy, dlatego wszyscy oglądaliśmy go z ciekawością. Po skończeniu się seansu była atrakcja dnia – gra nocna! Polegała ona na odnalezieniu kangurka, który dawał nam znaki światłem. Zadanie było trudniejsze niż się wydaje, bo nie mogliśmy mieć latarek! Trzeba było obejść go tak, aby się nie zorientował! Mojej grupie się nie udało, ale moja koleżanka próbując złapać kangurka rzuciła się na bramkę, przez którą próbował przeskoczyć i… koleżanka spadła na bramkę, a bramka na kangurka! Po grze nocnej szybko zasnęliśmy. Rano zjedliśmy śniadanie i wszystko spakowaliśmy, bo trzeba było iść do stanicy harcerskiej oddalonej piętnaście minut drogi. Właśnie tam spotkaliśmy się z Dobrymi Duchami i Słonecznymi.Chwilkę pląsaliśmy, a potem druhny uczyły nas jak posługiwać się kompasem i busolą. Nadeszła wreszcie najbardziej oczekiwana chwila – gra terenowa. Zadaniem było odnalezienie jednego składnika potrzebnego do obiadu.Zostaliśmy podzieleni na pięć zastępów. Potem jedna osoba z każdego zastępu musiała zdobyć list z różową, czerwoną, pomarańczową, niebieską lub zieloną bibułą. Później musieliśmy szukać innych liścików z tym kolorem. Były na nich pytania godne Sherlocka Holmesa. Wędrowaliśmy po okolicy szukając listów i zastanawiając się jakie będą odpowiedzi na pytania, które już znaleźliśmy. Wreszcie udało się! Mamy składniki! Znaleziono marchewkę, przyprawę Kucharek, groch, kiełbasę i chleb, więc na obiad była grochówka! Po zjedzeniu czekał nas apel na, którym dostaliśmy piękne kubki z… Sherlockiem Holmesem! Rajd zakończyło wybranie z każdej drużyny jednej bardzo zwinnej osoby, która musiała złapać cukierki rzucone na pożegnanie przez druhny.
Nigdy nie zapomnę tego rajdu!

Ola Słaby Vb


ZIELONA SZKOŁA - Łeba 2013

2 września rozpoczął się rok szkolny, ale nie dla nas uczniów klas 4-6, bo pojechaliśmy nas zieloną szkołę do Łeby.
Przez cały pobyt nad morzem dopisywała nam wspaniała, słoneczna pogoda, dlatego też uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach krajoznawczych ukazujących piękno polskiego Wybrzeża. Łeba 2013 Bardzo ciekawą wycieczką był przejazd meleksem i spacer przez Słowiński Park Narodowy, aż do ruchomych wydm. Wypłynęliśmy również statkiem „Gryf” na rejs po Morzu Bałtyckim. Pojechaliśmy też do „Sea Parku” w Sarbsku, gdzie widzieliśmy karmienie i  trening fok szarych i kotików południowo-amerykańskich. Największe wrażenie wywarł na nas jednak ogromny rekin w prehistorycznym oceanarium, który z impetem uderzał w ścianę akwarium, aż do momentu gdy „oceaniczna” woda zalała nam twarze. Byliśmy także w Parku Jurajskim. Spotkaliśmy tam potężne dinozaury, które niegdyś żyły na Ziemi, zobaczyliśmy wioskę indiańską oraz mini zoo. Pełen wrażeń był wyjazd do Trójmiasta. Widzieliśmy m. in. statki „Dar Młodzieży” i „ORP Błyskawica”, zwiedzaliśmy oceanarium w Gdyni, spacerowaliśmy po molo w Sopocie oraz Starym Mieście w Gdańsku, gdzie podziwialiśmy fontannę Neptuna. Wysłuchaliśmy też pięknego koncertu organowego w Gdańsku Oliwie.
Będąc na zielonej szkole, wiele godzin spędziliśmy na spacerach po plaży, kąpielach w morzu i korzystaniu z atrakcji Łeby. Paliliśmy również ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Mimo, iż czasem byliśmy zmęczeni, to starczało nam sił na grę w piłkę i szaleństwo na dyskotekach.
Dziękujemy opiekunom za opiekę i wspaniale spędzone chwile.
Z pobytu na zielonej szkole wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni. Z całą pewnością za rok  będzie dużo chętnych uczniów na tak świetny wyjazd jakim jest zielona szkoła.

Zdjęcia z Zielonej Szkoły w Łebie możecie zobczyć w naszej Galerii.              Karolina Fijak kl. 6b

 
Rekrutacja Gimnazjum Utwórz PDF Drukuj

ZASADY REKRUTACJI DO GIMNAZJUM NR 1 IM.KRÓLOWEJ JADWIGI W ŁODYGOWICACH

I. Zasady przyjęcia  młodzieży zamieszkałej w  obwodzie szkoły.


1. Do klasy pierwszej Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi młodzież zamieszkującą w obwodzie szkoły przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców.
2. Wymagane dokumenty:
•    karta zgłoszenia ucznia
•    świadectwo ukończenia szkoły podstawowej
•    zaświadczenie o wyniku sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej.


II. Rekrutacja młodzieży zamieszkałej poza obwodem szkoły.
1.    Kandydaci zamieszkujący poza obwodem szkoły mogą być przyjęci do pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
3. Wymagane dokumenty:
•    wniosek rodziców o przyjęcie kandydata do Gimnazjum nr1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach,
•    świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
•    zaświadczenie o wyniku sprawdzianu w klasie szóstej.

III.  Kryteria rekrutacji kandydatów do klasy sportowej .
1. Suma punktów rekrutacyjnych obliczana jest zgodnie z Zasadami Rekrutacji do Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi zamieszkałych poza obwodem szkoły i kryteriami wynikającymi ze specyfiki klasy sportowej. Są to:
    Kryterium    Ilość  punktów
1.    Spełnianie norm sprawności fizycznej- standardów określonych w WSO    0-25
2.    Udział w zawodach sportowych co najmniej na szczeblu rejonowym    5
3.    Końcowa ocena z wychowania fizyczna na świadectwie ukończenia szkoły:
Celujący            5
Bardzo dobry     4
Dobry                3
Dostateczny       2
Dopuszczający   1   

2. Wymagane dokumenty:
•    wniosek rodziców o przyjęcie do pierwszej klasy o profilu sportowym,
•    zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza medycyny sportowej,
•    świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
•    zaświadczenie o wyniku sprawdzianu w klasie szóstej.

Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny  2016/2017
1 marca 2016r.  -  13 kwietnia 2016r. - składanie zgłoszeń potwierdzających realizację obowiązku szkolnego przez kandydatów, dla których Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi jest szkołą obwodową.
6 maja 2016r.  -   20 maja 2016r. – składanie wniosków  i wymaganej dokumentacji przez kandydatów do klasy sportowej.
30 maja 2016r.  -  test sprawności fizycznej dla kandydatów do klasy sportowej.
6 maja 2016r.  -  10 czerwca 2016r.  składanie wniosków do klasy ogólnodostępnej.
24 czerwca 2016r.  -  28 czerwca 2016r.   -  uzupełnianie wniosku o przyjęcie do gimnazjum o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie                 o wynikach sprawdzianu.
30 czerwca 2016r.   -  weryfikacja wniosków i dokumentacji przez komisję rekrutacyjną.
15 lipca 2016r.  -  podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych  do gimnazjum.
15 lipca 2016r. - 20 lipca 2016r.   -  potwierdzenie przyjęcia  w postaci  oryginału świadectwa i zaświadczenia, jeżeli nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku.
22 lipca 2016 r.   -  podanie do publicznej wiadomości listy przyjętych do gimnazjum.
Tryb postępowania uzupełniającego trwa do 31 sierpnia 2016r.

 

 
Rekrutacja SP Utwórz PDF Drukuj

OGŁOSZENIE

w sprawie zapisu dzieci do oddziału przedszkolnego
i do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/2017

1. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach informuje, że zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2016/2017 prowadzone będą od 1 do 31 marca 2016r.

2. Rodzice/opiekunowie dzieci podlegających obowiązkowi przygotowania przedszkolnego zapisując dziecko do oddziału przedszkolnego wypełniają wniosek i składają wymagane dokumenty w sekretariacie szkoły. Wniosek o przyjęcie dziecka można pobrać ze strony internetowej  Urzędu Gminy w Łodygowicach, lub w sekretariacie Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.

3. Informacje dotyczące kryteriów, terminów i wymaganych dokumentów umieszczone są również na szkolnej tablicy ogłoszeń. 
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 43